Zmarł w Święta w zakładzie pracy

14
30809

Przed godziną 22. mężczyzna stracił przytomność i upadł. Mimo reanimacji prowadzonej przez kolegę, jego życia nie udało się uratować.

 

 

Pamiętaj, każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia człowieka nie możemy go zostawić. Reaguj, jeśli widzisz wypadek, ktoś upadnie, zasłabnie lub straci przytomność. Nie wpadaj w panikę. Zadzwoń po pomoc i zrób wszystko, co możesz, zanim przyjedzie karetka.

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni późny wieczór w jednym z zakładów koło Lwówka Śląskiego. Jeden z pracowników zasłabł i upadł. Jego kolega zaalarmował służby i przystąpił do prowadzenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej.

 

 

Zgłoszenie od pracownika o prowadzeniu reanimacji mężczyzny na terenie jednego z zakładów pracy w Rakowicach Małych do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim wpłynęło w sobotę, 8 kwietnia 2023 roku, przed godz. 22:00. Na miejsce natychmiast skierowano patrol policji i zespół ratownictwa medycznego.

Niestety, mimo podjętych czynności 55-letni mężczyzna zmarł. Przybyły na miejsce lekarz nie stwierdził udziału osób trzecich. Jak wyjaśnia policja decyzją Prokuratora ciało zabezpieczono celem wykonania sekcji.

 

 

Jakie są zasady udzielenia pierwszej pomocy?

Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:

  • Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
  • Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
  • Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Zadzwoń pod numer 112 i wezwij pomoc.
  • Wykonaj resuscytację lub zastosuj defibrylator.

Zadbaj o siebie, zanim udzielisz pomocy. Załóż rękawiczki jednorazowe i maseczkę, aby nie narażać się na zakażenie.

Gdy ktoś oddycha, ale jest nieprzytomny

Zatkanie dróg oddechowych, wychłodzenie, przegrzanie lub urazy mechaniczne mogą zagrażać utratą świadomości poszkodowanego. Jeśli jest on nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej:

  • Udrożnij drogi oddechowe przez odchylenie żuchwy. Zdejmij okulary – jeśli je ma.
  • Połóż go na wznak i wyprostuj mu nogi.
  • Rękę bliżej Ciebie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała, a potem zegnij w łokciu pod kątem prostym. Dłoń powinna być skierowana w górę.
  • Drugą rękę zegnij w łokciu i ułóż stroną grzbietową pod policzkiem z przeciwnej strony. Przytrzymaj ją jedną ręką.
  • Drugą ręką zegnij dalszą nogę w kolanie i przekręć poszkodowanego na bok, w Twoim kierunku.
  • Ułóż kolano, za które przetaczałeś poszkodowanego, pod kątem prostym w stosunku do biodra.
  • Regularnie sprawdzaj oddech poszkodowanego aż do przyjazdu karetki.
  • Osłoń poszkodowanego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. słońcem lub deszczem.

Jeśli czekacie na pogotowie powyżej 30 minut, odwróć poszkodowanego na drugi bok.

 

 

Co robić, gdy poszkodowany nie oddycha?

Poszkodowany stracił przytomność, a jego oddech się zatrzymał? Jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadź ją do momentu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub do przyjazdu karetki.

  • Resuscytacja polega na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych. Pomiędzy nimi udrażniaj drogi oddechowe. Najpierw ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni. Klęknij z boku, na wysokości jej klatki piersiowej. Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się.
  • Użyj defibrylatora, jeśli znajdziesz go w pobliżu. Może być np. w budynku użyteczności publicznej, jak dworzec, lotnisko, urząd, biurowiec.

U dzieci poniżej roku uciskaj mostek na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Używaj do tego tylko 2 palców: wskazującego i środkowego, ułożonych na środku klatki piersiowej. Przy oddechach nie zatykaj nosa dziecka.

14 KOMENTARZE

  1. W normalnych zakładach o tej godzinie w wielką sobotę się nie pracuje.
    Niestety pisżont wykorzystując wojne rozdawnictwem spowodował dużą inflacje , spółki państwowe narzuciły koszty energii zakładom pracy i muszą wszyscy orać aby zakład odrobił straty a pracownik miał na życie bo ceny poszły w kosmos. Sam większość zakupów robie w de bo oprócz mięsa to wszystko w większości tańsze

    • Czy ten komentarz napisała osoba z Księżyca i nie wie, że w święta pracuje sie w ,, normalnych ” zakładach? Zabrakłoby tu miejsca aby wymieniać wszystkie instytucje,, placówki i niezbędne stanowiska na 24 godz na dobę przez 7 dni w tygodniu! Śmieszne co tu się wypisuje w komentarzach, nie znajac przyczyny ani miejsca zgonu.

    • Taaaaaak, szczególnie olej,cukier itp. Zastanawiam się w której części DE te produkty są tańsze niż u nas. Przecież w Niemczech cena na tego typu produkty wzrosła o ponad 100% Pierwszy z brzegu przykład olej – około 1,5 roku temu 0,79 € za litr, ten sam olej kupowany około miesiąc temu 2,5 € za litr.

  2. Ale mądrości, Polska najbiedniejsza i ma najgorzej przez PiS, KO, czy inne partie gdybyście wynurzyli trochę nos spoza własnego zaścianku to byście wiedzieli ze w każdym państwie inflacja poszła do góry i wszędzie są podwyżki! Ciekawe ilu uczciwych korzysta z tego rozdawnictwa?! A praca? Skoro w święta się nie pracuje to niech zamkną wszystko i niech świętują. Tylko pamiętajcie o zatankowaniu samochodów przed świętami. Tv niech też wyłączą i internet żeby tacy jak Wy się nie wypowiadali.

  3. Średnia inflacja w strefie euro wynosi 8.5 procenta a w PL prawie 20 procent. Skoro pisraelici zakazali handlu w niedzielę to spokojne mogą zakazać pracy w święta.

  4. Niestety ale u nas to jest coraz większy wyzysk. Żeby zarobić godziwe pieniądze trzeba tyrac czy święta czy niedziela, większość ludzi pracujących jest po prostu przemęczona. Obcokrajowcy czasem po godzinach jeszcze nocki robią żeby zarobić, niestety często nieuczciwi pracodawcy chcieli by mieć niewolników którzy będą pracować 24/h za marne grosze często mają stawkę mniejsza niż Polak. Wszyscy pracujemy na godziwą emeryturę i większość tej emerytury zwyczajnie nie dożywa

    • Portierzy pracują a to było na portierni. A w święta pracują, pracowali i będą pracować na różnych niezbędnych stanowiskach – a jest ich mnóstwo!,! I to bez względu na opcję polityczną, która będzie rządziła!

  5. Jest wiele ludzi którzy pracują w czasie Świąt. Przykładowo wychowawcy w placówkach opiekuńczo wychowawczych…. Rozumiem że według autora komentarza …to nie jest normalne? Więc co można uważać za normę?

  6. Portierzy pracują a to było na portierni. A w święta pracują, pracowali i będą pracować na różnych niezbędnych stanowiskach – a jest ich mnóstwo!,! I to bez względu na opcję polityczną, która będzie rządziła!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj