Żegnamy bociany

1
1194
zdjęcie z Pokrzywnika nadesłane przez Panią Annę. Dziękujemy!

Bocian biały jest ptakiem o szczególnym znaczeniu w wielu kulturach na całym świecie. Czczony w Chinach i uważany za świętego w starożytnym Egipcie, był wspominany także w mitologii greckiej i rzymskiej, gdzie stawiano go za wzór rodzicielskiego poświęcenia. W Polsce jest symbolem płodności i kojarzy się z przynoszeniem szczęścia.

 

 

Od 2003 roku w dniu 31 maja obchodzony jest u nas Dzień Bociana Białego. Święto ma na celu popularyzację wiedzy na temat tych niezwykłych ptaków oraz edukację na temat zagrożeń, jakie je spotykają.

Warto nadmienić, iż Polska od wieków odgrywa szczególną rolę w ochronie i zachowaniu populacji bociana białego. W naszym kraju gniazduje około 20% światowej populacji tego gatunku, co oznacza, że co piąty bocian na świecie jest „Polakiem”. Z ostatnich danych wynika, iż więcej bocianów żyje tylko w Hiszpanii.

Bociany białe przylatują do nas na wiosnę, zazwyczaj w marcu lub kwietniu. Tu zakładają gniazda i wychowują młode. A pod koniec lata, zazwyczaj na przełomie sierpnia i września, bociany białe grupują się spotykając na tak zwanych sejmikach, po czym zaczynają swoją wielką migrację na południe. Najczęściej lecą wzdłuż tzw. szlaku wschodniego, przemierzając tysiące kilometrów przez Karpaty, cieśninę Bosfor, Turcję, Syrię, Izrael i dolinę Nilu, by dotrzeć do środkowej i południowej Afryki.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych bociany potrafią przemieszczać się z prędkością ponad 40 km/h, pokonując dziennie nawet 300 km. Niektóre z nich przemierzają w ten sposób ponad 12 tysięcy kilometrów, co jest niezwykłym wyczynem, biorąc pod uwagę ich rozmiary i potrzeby energetyczne. W trakcie wędrówki ptaki te wykorzystują prądy powietrzne, które pozwalają im szybować na dużych wysokościach, oszczędzając w ten sposób energię.

Gniazda bocianów w powiecie lwóweckim pomału pustoszeją. W ostatnich dniach pokazywaliśmy bociani sejmik w Gryfowie Śląskim. W dniu wczorajszym otrzymaliśmy od Pani Anny zdjęcie bocianów z dopiskiem: „Przystanek Pokrzywnik”.

Niestety, lato nieuchronnie zbliża się ku końcowi. A odloty bocianów są tego najlepszym przykładem. Najbliższe pół roku to idealny czas, by zadbać o bocianie gniazda, sprawdzić ich stabilność, by jesienne wichury nie wyrządziły szkody i by bociany na wiosnę miały gdzie założyć nową rodzinę.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj