19 czerwca 2019 roku to wyjątkowy dzień dla wszystkich uczniów, ich rodziców i nauczycieli w całym naszym kraju. To właśnie dziś w szkołach wybrzmiał ostatni dzwonek. Rozdane zostały świadectwa. Rozpoczęły się wakacje.

Dzisiejszy dzień ma także szczególny wymiar, bo ze szkołą żegna się ostatni rocznik gimnazjalistów. Tym samym po dwudziestu latach działalności Gimnazja przechodzą do historii. Z tej okazji wyjątkowo podniosłą uroczystość zorganizowano w Zespole Szkół w Lubomierzu, której przez ostatnie lata częścią było lubomierskie gimnazjum.

Uczniów, ich rodziców, grono pedagogiczne i gości, wśród których w tak szczególnym dniu nie zabrakło Marka Chrabąszcza – Burmistrza Lubomierza, Adama Skrzydłowskiego – Zastępcy Burmistrza Lubomierza, Michała Patera – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lubomierzu, Wiesława Ziółkowskiego – członka Zarządu Powiatu Lwóweckiego i byłego burmistrza Lubomierza, Bożeny Pawłowicz – byłej sekretarz Gminy Lubomierz, Olgierda Poniźnika – obecnie burmistrza Gryfowa Śląskiego, Bogusława Chrzana – Dyrektora OKiS w Lubomierzu, księdza Erwina Jaworskiego proboszcza parafii św. Maternusa B.M w Lubomierzu powitała Dyrektor Zespołu Szkół Joanna Paśko- Sikora.

Cieszę się, że na tej sali jest tylu dyrektorów, nauczycieli, pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, którzy przez lata pisali księgę historii Gimnazjum. Dzisiaj ta księga będzie naszym motywem przewodnim, bo napiszemy dziś ostatni rozdział, epilog, a posłowie dopiszą nam uczniowie. – mówiła witając obecnych pani dyrektor, która podkreślała, iż chce by dzisiejsza uroczystość nie była smutna, a była radosna, bo gdy coś się kończy, coś się zaczyna i w tę przyszłość należy spoglądać z optymizmem.

Nie wszyscy goście byli w optymistycznym nastroju. Olgierd Poniźnik, który w kwietniu 1999 roku podpisał akt założenia Gimnazjum, szkoły, która przez pierwszą dekadę była samodzielną jednostką kierowaną przez Pana Marka Misiewicza, a dopiero po dziesięciu latach została połączona ze szkołą średnią tworząc Zespół Szkół wyrażał żal – Dla mnie jest to dzień smutny. Uważam, że Gimnazja zdały egzamin, przynajmniej w warunkach Lubomierza, czy Gryfowa Śl., że był to wspaniały moment edukacji szkolnej, ale decyzje rządowe spowodowały, że niestety ten los Gimnazjów dobiegł końca. – mówił Olgierd Poniźnik – Można powiedzieć, że byłem ojcem Gimnazjum, chociaż z tym ojcostwem jest różnie – żartował były włodarz Lubomierza, który złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy tworzyli zręby tej szkoły.

Smutek z zakończenia pewnego rozdziału historii nie tylko lubomierskiej szkoły, ale także gminy, z którą ta szkoła była nierozerwalnie związana wyrażał Pan Wiesław Ziółkowski. – Szkoda, że tak to się wydarzyło – mówił były burmistrz Lubomierza, który przypomniał, iż to dzięki działaniom, jakie zostały podjęte 10 lat temu udało się przejąć szkołę średnią pod skrzydła Gminy Lubomierz a następnie połączyć ją w zespół szkół.

Pan Marek Chrabąszcz niegdyś wicedyrektor ZS w Lubomierzu a obecnie burmistrz tego miasta przyznawał, iż ma mieszane uczucia. – Myślę, że 19 czerwca to taki fajny dzień dla uczniów, ale także dla nauczycieli, dla pracowników naszych szkół, ponieważ każdy rok szkolny to ciężka praca, to rok wyzwań, wzlotów i upadków, ale jak podsumujemy te dziesięć miesięcy to śmiało możemy powiedzieć, że to był rok sukcesów. – mówił burmistrz reasumując zakończony rok szkoły, przy czym Pan Marek Chrabąszcz wyraził także smutek z powodu utraty części dziedzictwa – Proszę Państwa, Zespół Szkół w Lubomierzu traci część swojej osobowości, ponieważ przez wiele lat Gimnazjum im. Hieronima Wietora było właśnie częścią tego Zespołu. – zauważał burmistrz, który przypomniał trudne początki Gimnazjum w Lubomierzu i ludzi, dzięki którym ta szkoła funkcjonowała i wspinała się na wyżyny dziękując im wszystkim za wkład w jej rozwój.

Nie byłoby tego Gimnazjum bez nauczycieli, bez tych, którzy włożyli w tę szkołę, w wychowanie w kształcenie wszystko, co mogli łącznie ze swoimi sercami. Nie było by tej szkoły także bez tych, którzy tę szkołę wspierali – mówił Pan Marek Misiewicz wieloletni dyrektor lubomierskiego Gimnazjum. – Myślę, że po tych dwudziestu latach możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Gimnazjum ambasadorem Gminy Lubomierz było zawsze i może się okazać tak jak powiedział burmistrz Marek Chrabąszcz, że Zespół Szkół utraci pewną część z punktu widzenia takiego ogólnego spojrzenia na szkołę – dodawał kierując także ważne słowa dla tegorocznych absolwentów – Jesteście ostatnimi absolwentami i nieście honor Szkoły i honor Gminy i wiedzę o tej gminie wszędzie tam, gdzie będziecie i potrafcie moi drodzy powiedzieć, że Lubomierz brzmi dumnie.

Dwadzieścia lat historii Gimnazjum to 1214 uczniów, którzy w Lubomierzu spędzili piękne lata swojej młodości, dorastania. W ostatnim roku Gimnazjum ukończyło 46 uczniów, w tym spora część ze znakomitymi wynikami. Uroczysty apel był okazją do ich nagrodzenia.

Sukcesów uczniom pogratulował Burmistrz Marek Chrabąszcz. – Szanowni Państwo, chciałbym pogratulować wszystkim uczniom, wszystkim, którzy otrzymali świadectwa – mówił burmistrz Lubomierza, który w sposób szczególny podziękował i uhonorował nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce, najwyższą średnią ocen i wzorowe zachowanie Seweryna Półtoraka.

Oprócz Seweryna wśród uczniów z wzorowym zachowaniem i wysoką średnia ocen znaleźli się również: Katarzyna Jakubcewicz, Zuzanna Szyderska, Justyna Walczak, Kornelia Szczurowaska, Wiktor Zagajewski, Marta Czaja, Mateusz Karpowicz Kamila Podobińska, Nikola Fotyga, Marcin Kuchmistrz, Aleksandra Żuk i Paweł Chojnacki. Wszyscy oni zostali nagrodzeni.

Uroczysty apel stał się także okazją do podziękowania i uhonorowania uczniów m.in. za udział w wolontariacie, za wyniki sportowe, czy za czytelnictwo.

Dzisiejszy dzień był pełen emocji i niekończących się podziękowań. Dyrekcja składała podziękowania nauczycielom, nauczyciele dziękowali uczniom, a uczniowie z łzami w oczach żegnali się z nauczycielami, ze szkołą, ze swoimi przyjaciółmi.

Po odebraniu przez uczniów świadectw po raz ostatni wyprowadzony został sztandar szkoły. Gimnazjum przeszło do historii, ale jeszcze na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy z nim byli związani. W szkolnych gablotach widnieją pamiątki, na ścianach zdjęcia. … Ostatnim elementem dzisiejszych uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Przed nami wymarzone wakacje. Droga młodzieży życzę Wam pięknych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. – życzył uczniom burmistrz Marek Chrabąszcz.

Dołączamy się do życzeń. Niech ten czas letniego wypoczynku, czas wytchnienia od codziennych obowiązków w murach szkoły będzie dla Was czasem spokoju, wyciszenia i czasem tylko pięknych, radosnych chwil. Bezpiecznych wakacji!

 

1 KOMENTARZ

  1. dlaczego dziś w szkołach nikt nie zwraca uwagi na ubiór dzieci – w obcisłych przykrótkich kieckach, spodenkach z pośladkami na wierzchu albo jakieś dziwne różowe warkocze – ze zdjęć już widać że te dzieci nie mają szacunku do szkoły a szkoła nie uczy dzieci. Kiedyś wymagano mundurki albo chociaż stonowany ubiór a dziś zero taktu – cóż jakie szkolnictwo tacy uczniowie, szkoda wielka

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj