Zdrowe odżywianie w szkole w Rakowicach Wielkich

0
762

Warsztaty z przygotowania dziczyzny, kuchni staropolskiej, zastosowanie ziół, tajemnice ukryte w olejach, czy zajęcia dietetyczne. To część tygodnia zdrowego żywienia, jaki odbywa się w rakowickiej szkole.

 

 

Naukowcy nie mają wątpliwości, iż to, co jemy, ile i jak często jemy, wpływa na to, jak się czujemy i podkreślają, że zdrowe odżywianie to nic innego jak dostarczanie naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych każdego dnia w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dobrze o tym wiedzą w szkole w Rakowicach Wielkich. Tu nie tylko od lat przekazują młodzieży wiedzę na temat zdrowego odżywiania, ale także uczą, jak zdrowo i smacznie gotować.

Dietetyka

Rakowicka placówka była jedną z pierwszych szkół na Dolnym Śląsku, która jako przedmiot wprowadziła dietetykę. Pan Marek Łukasik Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych przyznaje, iż dziś trzy czwarte uczącej się w szkole młodzieży uczestniczy w tych lekcjach. To nie jedyne działania podejmowane, by młodzież była świadoma i dbała o zdrowe odżywianie.

Tydzień zdrowego żywienia

W ZSET w Rakowicach Wielkich rozpoczął się tydzień zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia.

– Mamy wiele działań, które promują postawę prozdrowotną u młodzieży. Chcemy podnieść świadomość młodzieży poprzez dydaktykę, warsztaty i pokazy. – wyjaśniała Pani Wicedyrektor Monika Citow.

Jak przygotować dziczyznę?

Poniedziałek rozpoczął się warsztatami z dziczyzny, w których udział wzięli uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych.

– Dzisiaj celebrujemy kuchnię staropolską w towarzystwie sarniny i dzika – tłumaczył Roland Chamier Gliszczyński kucharz pracujący od lat w renomowanych hotelach, który prowadził zajęcia z uczniami.

– Młodzież z różnych klas, od pierwszej do piątej, przygotowuje takie typowe dania z dzika i sarniny, jak gulasze, czy pasztet, ale są też swojskie chleby. – wskazywała Pani Agnieszka Cieśla-Jadach nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w rakowickiej szkole.

– Jest to naturalne, zdrowe mięso, które nie jest pikowane żadnym antybiotykiem, żadnym ulepszaczem, niczym sztucznym. Jest to sama natura. – podkreślał doświadczony kucharz, który zaznaczał, iż sposób przygotowania dziczyzny mocno różni się od przygotowania np. wieprzowiny i wskazywał, iż taka wiedza i umiejętności dla przyszłych kucharzy jest niezwykle potrzebne.

Szkoła w Rakowicach Wielkich współpracuje z uczelniami wyższymi

Rakowicka szkoła od lat współpracuje z uczelniami wyższymi. Goszczą tu wykładowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, ale także wykładowcy z KANS w Jeleniej Górze.

– Współpraca ma przede wszystkim za zadanie wzmocnić działanie edukacyjne naszej młodzieży. My tutaj często gościmy pracowników naukowych z KANS-u a i tam również bierzemy udział w różnego typu zajęciach. – przyznawał Pan Dyrektor Marek Łukasik, który podkreślał, że taka współpraca jest bardzo potrzebna i na tej najbardziej korzystają uczniowie.

Warsztaty dietetyczne

Pracownicy naukowi z KANS-u, specjaliści od dietetyki, włączyli się w organizowany w Rakowicach Wielkich tydzień zdrowego żywienia i prowadzili z młodzieżą warsztaty dietetyczne.

– Chcemy promować przede wszystkim zdrowy styl życia. To, w jaki sposób możemy zadbać o nasze zdrowie, jak możemy zadbać o nasze życie, o naszą rutynę codzienną. Tutaj w sali lekcyjnej dziewczyny z dietetyki prowadzą taką prezentację i quiz wiedzy, z kolei na korytarzu mamy postawiony analizator składu masy ciała. – wyjaśniała Katarzyna Zielińska z działu promocji KANS, która podkreślała, iż możemy dziś korzystać z fast foodów, możemy jeść tanio i szybko, ale takie odżywianie za parę lat przełoży się na funkcjonowanie naszego organizmu czy tego chcemy, czy nie.

– Chodzi o to żeby jeść zdrowo, jeść tak abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować. To nie są jednak fast food-y. Tu chodzi o to, żeby wśród młodych ludzi wykształcić taką świadomość, dlaczego należy odstawić fast food, dlaczego należy myśleć o zdrowym jedzeniu. – dodawała Katarzyna Zielińska.

Co warto podkreślić, to fakt, iż uczniowie rakowickiej szkoły są świadomi konsekwencji niezdrowego odżywiania i w ich ocenie każde takie działanie poszerzające wiedzę w tym zakresie jest niezwykle potrzebne

– U nas dużo osób jest świadomych i interesuje się tym tematem, ale myślę, że jeszcze dużo mamy do nadrobienia i trzeba bardziej uświadamiać młode pokolenie, nasze pokolenie żeby zdrowiej się odżywiali. – podkreślała jedna z biorących udział w zajęciach uczennic.

Zdrowa dieta

Sztuka przyrządzania dziczyzny, czy warsztaty z dietetyki to nie wszystko podczas tygodnia zdrowego żywienia w szkole w Rakowicach Wielkich.

– Będziemy mieli jeszcze wiele spotkań dodatkowych, wspomnę na przykład o warsztatach z olejarstwa, będą to takie warsztaty gdzie młodzież będzie się uczyć jak tłoczy się oleje i jak takie oleje z pierwszego tłoczenia wpływają na zdrowie. Będą mogli zobaczyć ten proces, będą mogli popróbować różnych olei o różnych smakach i dowiedzą się, jakie oleje stosuje się, na jakie zdrowotne sytuacje. Oprócz tego jeszcze będziemy mieli też spotkanie z panią, która przyjedzie i będzie opowiadać o zastosowaniu ziół prozdrowotnie, a więc wyciągów, herbat ziołowych, czy dodatków ziołowych do żywności. – wyjaśniała Pani Wicedyrektor Monika Citow.

Nauczyciele w szkole w Rakowicach Wielkich od lat podkreślają, iż receptą na zdrowie i dobre samopoczucie jest regularna aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. Kombinacja tych dwóch składników to przepis na sukces, na zdrowy styl życia.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj