Dolnośląskie Spotkanie Muzyków Ludowych im. Józefa Majchrzaka to wydarzenie składające się z dwóch synergicznych elementów. Potrzeby wskrzeszenia i ożywienia pamięci zmarłego w 1985 roku Józefa Majchrzaka – folklorysty, etnomuzykologa, badacza tradycji muzycznych autochtonicznej ludności Dolnego Śląska, w tym twórczości przesiedleńców z Kresów Wschodnich, Bośni czy Bukowiny rumuńskiej; prezentacji tradycyjnego śpiewu, muzyki ludowej wykonywanej na żywo, a cappella bądź też z towarzyszeniem instrumentów ludowych.
Listopadowe spotkanie uświetnią ambasadorowie kultury tradycyjnej Dolnego Śląska, w tym laureaci najważniejszego ogólnopolskiego wyróżnienia nagrody im. Oskara Kolberga ,,Za zasługi dla kultury ludowej’’.
Wydarzenie odbędzie się 23.11.2024 r. w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie. Początek o godz. 16.00. WSTĘP WOLNY
Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie zobaczymy: Zespół “Waliszowianie”, Joannę Matusiak, Zespół “Gościszowianie” oraz Dariusza Rdzanka.
Występy artystyczne poprzedzi wyjątkowa wystawa dr Moniki Polak zatytułowana ,,Powojenni osadnicy. Portretowy kolaż Dolnego Śląska’’. Wystawa realizowana jest w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki wizualne.
Patronami honorowymi wydarzenia są Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz.
– Wydarzenia z przed niemal 80 lat sprawiły, że Dolny Śląsk jest jednym z najbogatszych kulturowo regionów Polski. To nasze najcenniejsze bogactwo. Udowadniał to niejednokrotnie nasz patron Józef Majchrzak realizując w latach pięćdziesiątych wielogodzinne audycje poświęcone przybyłym wówczas na ziemie zachodnie przesiedleńcom. Przed nami prawdziwa muzyczna uczta – zachęca Sebastian Kacperski z Dolnośląskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej.
O wystawie ,,Powojenni osadnicy. Portretowy kolaż Dolnego Śląska’’
Wystawa prezentuje zbiór portretów malarskich ostatnich przedstawicieli pokolenia, którzy przybyli na Dolny Śląsk w wyniku działań II wojny światowej, zostali przesiedleni z terenów wschodnich, reemigrowali na ziemie odzyskane lub osiedlili się tutaj z powodów ekonomicznych. Cykl ten rozwija projekt portretowy, powstały przed laty, w którym wzorzyste zasłony, obrusy i różne skrawki tkanin, naznaczone duchem czasu, znalezione w mieszkaniach oraz w sklepach z odzieżą używaną, zyskują niecodzienne zastosowanie. Niekonwencjonalne użycie wielobarwnych tkanin jako podłoża dla farb oraz wykorzystanie roślinnych motywów ma na celu przywołać w naszej wyobraźni obraz dawnych prowincji, ozdobionych wzorami domów i ścian, okien z kwiecistymi zasłonami, haftami i strojami, które we współczesnym krajobrazie stają się coraz bardziej egzotyczne. Wyłaniające się z tła postacie, przenikające przez spójnie zestawione struktury płótna, tworzą pełny obraz – nie tylko wizualny, ale również znaczeniowy. Kultura dawnych społeczności zaciera się, staje się archaiczna. Zanika również magiczny, barwny folklor, pełen tajemniczych opowieści, głośnych przyśpiewek i zwyczajów. Artystka wyruszyła w podróż, by odnaleźć najstarsze, nadal żywe świadectwa dawnej kultury oraz by poznać historie wyrysowane na twarzach mieszkańców wsi i miasteczek Dolnego Śląska, tak bardzo zróżnicowane pod względem pochodzenia przesiedleńców, ich losu i tradycji. Tytuł projektu „Ostatnie Naszych Portrety” nie jest przypadkowy. Słowo „ostatni” pełni funkcję apelu, zwracając uwagę na odchodzące pokolenie, a zaimek „naszych” symbolizuje naszą tożsamość i dziedzictwo kulturowe. Obok obrazów znajdują się krótkie notacje dotyczące portretowanych osób, które objaśniają złożoność tej społecznej tkanki mającej wpływ na kształtowanie współczesnego charakteru regionu.
O autorce dr Monice Polak
(ur. 1992, Tarnobrzeg) w 2017 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki i pracowni mediów elektronicznych prof. Wojciecha Pukocza na wrocławskiej ASP, a następnie w 2023 roku uzyskała tytuł doktorancki na macierzystej uczelni. Jest laureatką kilku nagród i wielokrotną stypendystką (min. Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Wrocławia, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia, Stypendium im. Jerzego Grotowskiego). Brała udział w 4 wystawach indywidualnych, kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Tajlandia, Czechy, Serbia, Łotwa, Włochy). Jej prace znajdują się w zbiorach min. Miasta Wrocław, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Fundacji Krupa Gallery oraz w zbiorach prywatnych. Zajmuje się malarstwem, instalacją, grafiką i konserwacją zabytków
ORGANIZATORZY:
- Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej
- Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie