Zapora w Pilchowicach do remontu

4
3529
Zapora wodna w Pilchowicach

Na czas modernizacji obiekt nie będzie dostępny dla ruchu turystycznego (włącznie z drogami dojazdowymi).

 

Kiedy powstała zapora wodna w Pilchowicach

Po wielkiej powodzi w 1897 roku, ówczesny rząd niemiecki, 03 lipca 1900 roku, podjął decyzję o budowie zapory wodnej w Pilchowicach, dzięki której stworzony został zbiornik retencyjny i hydroelektrownia. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęto w 1902 roku, natomiast prace przy budowie oficjalnie rozpoczęły się w 1904 roku. Mimo licznych przeszkód budowę zakończono w 1912 roku. Jej oficjalnego otwarcia, 16 listopada 1912 dokonał ówczesny Cesarz Wilhelm II Hohenzollern.

Zapora wodna w Pilchowicach jest drugą co do wielkości zaporą wodną w Polsce. Jest to zapora łukowa, kamienno- betonowa o wysokości – 62 metry, długość w koronie – 290 metrów, a w stopie – 140 metrów. Grubość muru w koronie to 7,2 m. a w podstawie – 50,3 m.

Jezioro Pilchowickie

Dzięki wybudowanej na rzece Bóbr zaporze powstało rozległy zbiornik wodny. Jezioro pilchowickie jest dzisiaj największym zbiornikiem wodnym w Sudetach Zachodnich. Jego głębokość przy zaporze wynosi ok. – 46 m. Powierzchnia tafli wody to – 240 ha. Długość jeziora – 6 km, szerokość – 2 km. Pojemności zbiornika 50.000.000 m3.

Hydroelektrownia Pilchowice I

U podnóża zapory powstała elektrownia wodna – „Pilchowice I”. Koszt jej budowy wyniósł 747.585,66 Marek. Jej projekt przewidywał wstępnie zainstalowanie tylko 4 generatorów, każdy z nich o mocy 1,24 MW, jednak po zakończeniu budowy dokonano zmian w projekcie i dodano piąty generator, a w 1921 r. zainstalowano szósty, co znacznie podniosło wydajność elektrowni. Przez 100 lat produkcja energii elektrycznej odbywała się tu przy użyciu sześciu hydrozespołów systemu Francisa, firmy J.M. Voith oraz sześciu generatorów (cztery synchroniczne produkcji Siemens Schuckert Werke i AEG z 1911 roku, jeden z 1921 r. i jeden produkcji polskiej z 1951 r.) Dotychczasowa moc elektrowni to 7,585 MW.

więcej o zaporze wodnej, jeziorze pilchowickim i elektrowni wodnej na stronie: Dolina Bobru

Remont zapory wodnej w Pilchowicach

Przez lata zapora wodna, jak i jezioro pilchowickie oprócz swojej roli przeciwpowodziowej były także miejscami bardzo chętnie odwiedzanymi przez turystów. Wkrótce to się zmieni. W chwili obecnej trwają jeszcze prace projektowe, ale już wkrótce obiekt zostanie zamknięty dla ruchu turystycznego i przejdzie gruntowną modernizację. O planach remontowych spółki Tauron Ekoenergia pisaliśmy w kwietniu.

„Trwające obecnie przygotowania do modernizacji zapory, są ostatnim etapem Strategicznego Projektu Inwestycyjnego „EW Pilchowice I – modernizacja elektrowni wodnej”. Celem modernizacji jest poprawa stanu technicznego budowli i urządzeń hydrotechnicznych oraz zwiększenie przepustowości urządzeń zrzutowych w celu bezpiecznego przeprowadzania wód powodziowych” – tłumaczyła wówczas Anna Ciszewska-Swat z TAURON Ekoenergia.

W ramach prac przewidziano kompleksową modernizację obiektów zbiornika wodnego w zakresie m.in. zasuw turbinowych, zasuw upustów dennych, zapory od strony odwodnej, sztolni obiegowej oraz modernizację przelewu kaskadowego i mostu. Z korony zapory znikną także znane nam barierki. Te zastąpione zostaną nowymi i bardziej bezpiecznymi.

„W ramach modernizacji gruntowny remont przejdzie także znajdujący się poniżej zapory most. „W zakresie remontu przewidziano m.in. naprawy obarierowania balustrad, konstrukcji nośnej, belek nawierzchni mostu, filarów podtrzymujących most, przyczółków mostowych oraz skarp poniżej mostu.”. – tłumaczą władze spółki, które zapewniają, iż na czas remontu dla mieszkańców zostanie utrzymana komunikacja piesza oraz możliwość przejazdu samochodem do domu, niemniej jednak spółka zaznacza, iż mogą wystąpić w tym względzie utrudnienia. Prace remontowe na moście poniżej zapory zaplanowano w okresie od lipca do listopada 2021 roku.

Niezwykle ważnym dla wszystkich mieszkańców i turystów jest fakt, iż na czas korona zapory nie będzie dostępna.

„Na czas modernizacji obiekt nie będzie dostępny dla ruchu turystycznego (włącznie z drogami dojazdowymi)” – tłumaczy Anna Ciszewska-Swat.

„Na chwilę obecną, z uwagi na powstałe opóźnienie na etapie opracowania dokumentacji projektowej, szacuje się, iż prace zostaną zrealizowane w okresie od II kwartału 2022 roku do II kwartału 2024 roku. Należy jednak nadmienić, iż z uwagi na trwające w dalszym ciągu prace projektowe, a także brak obecnie podpisanych umów wykonawczych, termin ten może ulec zmianie”. – zaznacza spółka.

4 KOMENTARZE

  1. A czy konserwator zabytków wie o wycięciu historycznych barierek na koronie zapory i zastąpienie ich jakimś badziewiem nie wpisującym się w klimat zapory itd…. Czy znajomy znajomego prezesa taurona ładnie przytulił na tym… Wojna nie zniszczyła.. Rosjanie…. A Polacy dadzą rade…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj