Zabrali mu prawo jazdy, a on dalej jeździł

0
622

Sporych kłopotów przysporzył sobie mieszkaniec powiatu lwóweckiego, który po utracie prawa jazdy za jazdę z nadmierną prędkością dalej jeździł autem.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy, którzy rażąco przekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym, muszą liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące. Jeśli mimo to zdecydują się prowadzić pojazd, konsekwencje są znacznie poważniejsze.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Volkswagena. Jak się okazało, mieszkaniec powiatu lwóweckiego nie powinien w ogóle siadać za kierownicą.

– Funkcjonariusze z gryfowskiego komisariatu podczas kontroli drogowej zatrzymali kierującego samochodem marki Volkswagen. Szybko okazało się, że 43-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego nie powinien w ogóle znajdować się za kierownicą. – informuje młodszy aspirant Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Policjanci szybko ustalili, że kilka tygodni temu mężczyzna stracił prawo jazdy.

– W kwietniu bieżącego roku mężczyzna stracił prawo jazdy na trzy miesiące w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. – wskazuje policjantka.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, kierowcy, którzy łamią zakaz prowadzenia pojazdów, muszą liczyć się z dodatkowymi sankcjami. Nie chodzi już tylko o wydłużenie okresu zatrzymania dokumentu, ale w dalszej konsekwencji – o całkowitą utratę uprawnień.

– Teraz czekają go poważniejsze konsekwencje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku prowadzenia pojazdu w okresie trwania cofniętego uprawnienia do kierowania, czas zatrzymania prawa jazdy automatycznie wydłuża się do sześciu miesięcy. – dodaje oficer prasowa lwóweckiej policji.

Warto w tym miejscu przypomnieć podstawowe zasady, które obowiązują wszystkich kierowców w Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania czy doświadczenia za kierownicą. Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym nie są jedynie formalnością – mają one realny wpływ na bezpieczeństwo pieszych i innych uczestników ruchu.

– Kierowca, który przekroczy prędkość w obszarze zabudowanym o co najmniej 50 km/h, straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli, pomimo utraty prawa jazdy, taka osoba będzie nadal poruszała się samochodem i zostanie zatrzymana przez Policję, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Jeśli to nadal nie zniechęci kierowcy – ryzykuje on utratą uprawnień i ponownym przystąpieniem do egzaminu – przypomina mł. asp. Olga Łukaszewicz.

O dalszym losie 43- latka zadecyduje sąd.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj