Delegacja. Dwuosobowy pokój w hotelu opłacony przez gminę, a w pokoju urzędniczka i druga dorosła osoba niebędąca urzędnikiem, czyli kto?
Ta decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z pewnością da do myślenia wielu urzędnikom, bo to, co do tej pory wydawało się być ich „strefą prywatności”, okazuje się, że może już ujrzeć światło dzienne i być podane do wiadomości publicznej. A wiec o pracy „po godzinach” mogą dowiedzieć się już nie tylko najbliżsi, ale wszyscy.
Zaczęło się w lipcu ubiegłego roku po tym, jak redaktor naczelna jednego z dolnośląskich portali informacyjnych skierowała do prezydent pewnego dolnośląskiego miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci faktury za nocleg w hotelu podczas służbowego wyjazdu.
Miasto udostępniło żądany dokument i w tym samym dniu pani redaktor ponownie zwróciła się do Miasta o informację, kto oprócz pani prezydent korzystał z tych noclegów, bo na fakturze zaznaczone było, że nocowały tam dwie osoby dorosłe. Zatem, czyj pobyt, oprócz urzędniczki opłacili podatnicy?
Tu odpowiedź nie była już taka, jakiej dziennikarka oczekiwała. Miasto wskazało w niej bowiem, że w delegacji nie uczestniczyli inni urzędnicy, a szefowa nocowała w pokoju dwuosobowym. Kolejne maile z prośbą o doprecyzowanie nie przyniosły pożądanego efektu. Dziennikarka uznała odpowiedź za niepełną i wymijającą, gdyż nie wyjaśniono, jaka osoba, oprócz prezydent miasta, korzystała z noclegu w hotelu i wniosła sprawę do sądu. W tej wskazała m.in., że od przedstawicieli hotelu otrzymała pocztą elektroniczną potwierdzenie zameldowania dwóch osób, a nocleg w kwocie 2 tysięcy złotych został opłacony przez Gminę.
W ocenie Sądu, oczekiwane przez stronę we wniosku informacje stanowią informację publiczną, albowiem informacje te związane są z wydatkami ponoszonymi przez Urząd Miasta (Gminę), a więc finansowanymi ze środków publicznych.
„Są to informacje o sposobie wydatkowania środków publicznych przez jednostkę samorządu terytorialnego ( art. 6 ust. 1 pkt 5 lit. c u.d.i.p.). W związku z powyższym organ zobowiązany jest do udostępnienia skarżącej informacji żądanej we wniosku, tj. informacji dotyczącej osoby korzystającej z noclegów w hotelu, opłaconych przez Urząd Miasta.” – wskazał w orzeczeniu WSA we Wrocławiu, który zobowiązał panią prezydent do załatwienia wniosku skarżącej oraz obciążył kosztami postępowania sądowego.