Wzór wniosku o zastrzeżenie PESEL za pośrednictwem gminy

0
1172

Od przyszłego roku każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Dzięki temu ofiary kradzieży tożsamości nie będą ponosić konsekwencji działań oszustów.

 

 

Obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe. Projektowane przepisy zdejmą tę uciążliwość z pokrzywdzonych. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w trakcie obowiązywania zastrzeżenia PESEL instytucja finansowa nie będzie miała możliwości domagania się zaspokojenia roszczeń, np. spłaty długu.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt rozporządzenia określającego wzór i zasady wypełniania wniosków stosowanych przy zastrzeganiu albo cofaniu zastrzeżenia numeru PESEL za pośrednictwem organu gminy.

 

 

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, zastrzeżenie numeru PESEL będzie możliwe także za pośrednictwem banku krajowego, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej lub operatora pocztowego.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest dobrowolne, stąd też przetwarzane będą wyłącznie dane osób, które taką czynność zrealizowały. Osobom, których dane będą przetwarzane zostanie udostępniona możliwość wglądu do danych za pomocą e-usługi i pobranie zaświadczenia jak
również uzyskania poprzez e-usługę informacji o tym kto i kiedy weryfikował zastrzeżenie numeru PESEL.

Download (PDF, Unknown)

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj