Wypadek na stoku? Najczęstsze urazy i koszty leczenia

0
618

Każdy narciarz zdaje sobie sprawę, że jest narażony na ewentualne wypadki na stoku, a wszelkie upadki czy kolizje mogą się skończyć dość poważnymi urazami. Spora część osób decyduje się na aktywności za granicą, natomiast wtedy koszty leczenia mogą się okazać naprawdę wysokie i w wielu sytuacjach nie są pokrywane z państwowego ubezpieczenia. Na jakie kontuzje narciarze są najbardziej narażeni, jakie koszty mogą się z tym wiązać i jak się przed tym zabezpieczyć? Przeczytaj ten tekst, aby czuć się bezpiecznie na stoku!

Do jakich urazów najczęściej dochodzi na stoku?

W kontekście jazdy na nartach zdecydowanie najbardziej narażone na urazy są nogi. Wynika to z faktu, że o ile narciarze chronią głowę, a przy upadku mogą się asekurować rękoma, to pole manewru nóg jest zdecydowanie najmniejsze, z uwagi na przyczepione do nich narty, które ograniczają jakiekolwiek możliwości uniknięcia takich urazów. Musisz być gotowy na każdą ewentualność. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, koniecznie dowiedz się, czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – https://ekuz.com.pl/.

Zdecydowanie najwięcej obrażeń dotyczy kolan, a w dalszej kolejności okolic kostek i samych stóp. Jeśli chodzi o inne urazy, to stosunkowo często dochodzi również do ewentualnego uszkodzenia ramion lub barków. Rzadziej dotyczy to samej ręki, lub pleców, a najrzadziej głowy, co jest związane z tym, że obecnie wszyscy rozsądni narciarze zakładają kaski, które dobrze chronią przed ewentualnymi urazami.

Kontuzje samych kończyn najczęściej kończą się natomiast złamaniami. W kontekście wyjazdów zagranicznych Polacy najczęściej doznają urazów podczas pobytów narciarskich we Włoszech i Austrii. W dalszej kolejności wymienia się stoki we Francji, w Czechach i na Słowacji. Co ciekawe do obrażeń często dochodzi w pierwszych dniach pobytu, a rzadziej w ostatnich. Może to wynikać z większego zapału do korzystania z takich atrakcji, przy jednoczesnym wdrażaniu się dopiero w warunki na stokach. Przed wyjazdem pamiętaj, aby wyrobić EKUZ w najbliższym oddziale NFZ: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-jeleniej-gorze/.

Ile może kosztować leczenie za granicą? Dlaczego warto skorzystać z polisy narciarskiej?

Przy wyjazdach zagranicznych wiele osób korzysta z leczenia w ramach EKUZ, lecz w kontekście narciarzy taka ochrona może nie być wystarczająca. Refunduje ona tylko podstawowe leczenie, tymczasem to związane z urazami narciarskimi często ma bardziej złożony charakter i obejmuje również akcje ratownicze czy transport medyczny z wykorzystaniem helikoptera, które to usługi nie są objęte darmową opieką.

Najwięcej można zapłacić w Norwegii, gdzie doba w szpitalu może kosztować ponad 4500 złotych, ale z dużymi wydatkami trzeba się też liczyć choćby w Szwajcarii (ponad 3000 złotych), a koszty mogą przekroczyć 2000 złotych za dobę także w Szwecji, Finlandii, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech czy Francji. Zdecydowanie mniej (poniżej 1000 złotych) będzie kosztowała doba pobytu w szpitalu w Czechach, na Słowacji czy Ukrainie.

Rozsądnym rozwiązaniem zabezpieczającym przed wysokimi kosztami leczenia za granicą są polisy ubezpieczeniowe dla narciarzy. Takie polisy narciarskie nie są kosztowne, a mogą uchronić przed dużymi opłatami związanymi z leczeniem czy też transportem medycznym. Dla podróżujących za granicę jest jeszcze EKUZ, o której więcej dowiesz się tutaj: https://ekuz.com.pl/porady-dla-podrozujacych/

 

-/ Materiał zewnętrzny /- Lh

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj