Wydano decyzje na wycinkę w mieście ponad 1,5 tysiąca drzew!

6
2637
zdjęcie poglądowe

Średnio dziennie z miasta znika 1,3 drzewa. Jaka przyszłość czeka mieszkańców i przyrodę, co zostawimy naszym dzieciom, wnukom?

 

 

O tym, jak ważną rolę pełnią drzewa chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dostarczają tlen niezbędny do oddychania dla ludzi i innych organizmów, ich korzenie utrzymują glebę na miejscu, zapobiegając erozji i pomagają w regulacji cyklu wodnego, a także stanowią siedlisko dla wielu gatunków roślin, zwierząt i owadów. Ponadto mają również wartość estetyczną i pełnią istotną rolę w tworzeniu przyjemnych przestrzeni miejskich.

Jednak drzewa w mieście coraz częściej zaczynają przeszkadzać. Tak się też dzieje między innymi w Świeradowie- Zdroju, gdzie w ostatnim czasie mieszkańcy gołym okiem dostrzegają zmiany w krajobrazie. Widzą coraz więcej budowlanych dźwigów, a coraz mniej kojącej zieleni.

 

 

Na problem „znikających” drzew w uzdrowisku uwagę zwrócił świeradowski Radny Pan Mateusz Szumlas, który wystąpił z wnioskiem do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zwracając się z prośbą o informację o wydanych pozwoleniach na wycinkę drzew.

Jak wynika z otrzymanej przez Pana Radnego informacji, w okresie od 2020 roku do 11 kwietnia 2023 roku urząd wydał 152 decyzje zezwalające na usunięcie drzew.

Z decyzji wydanych od 2020 r. do dnia złożenia wniosku, tj. do dnia 11.04.2023 r. uzyskano zezwolenia na usunięcie 1.561 drzew” – informuje Krzysztof Kurek Kierownik Delegatury w Jeleniej Górze Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Radny Mateusz Szumlas pytał także, czym kierował się, kieruje się Konserwator przy wydawaniu zgody na wycinkę drzew w miejscach, gdzie mają powstać apartamenty czy hotele?

Konserwator Zabytków wskazuje, iż wydawanie zezwoleń na usunięcie drzew na terenie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków, w obrębie, którego powstają apartamenty i hotele na terenie Świeradowa- Zdroju, następuje na podstawie ustawy o ochronie przyrody.

 

 

W rozstrzygnięciu decyzji uwzględniane są takie uwarunkowania jak:

  • warunki określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
  • formy ochrony,
  • obecność gatunków chronionych,
  • uzgodnienie projektu zagospodarowania terenu,
  • wartość drzewostanu: kulturowa, przyrodnicza, krajobrazowa,
  • stan fitosanitarny drzew,
  • wiek drzew.”

Krzysztof Kurek Kierownik Delegatury w Jeleniej Górze zaznacza także, iż niektóre drzewa można usuwać bez pozwolenia:

„Usunięcie drzew o obwodach pni poniżej i równych 50 cm na wys. 5 cm nie wymaga zezwolenia tut. Organu” – wyjaśnia Konserwator, który przypomina, iż przepisów ustawy o ochronie przyrody nie stosuje się do:

  1. krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
  2. krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;
  3. drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
    1. 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
    2. 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    3. 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

 

 

Konserwator dodaje też, iż zezwolenia nie wymaga usunięcie drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomiędzy datą 1 stycznia 2020 r. a datą 11 kwietnia 2023 r. jest 1196 dni, co wskazuje, iż w uzdrowisku zgodnie z wydanymi decyzjami, średnio dziennie wycięte mogło zostać 1,3 drzewa. Do tego dochodzą te okazy, na które nie trzeba było uzyskiwać stosownych zgód i pozwoleń.

Jaka przyszłość czeka mieszkańców Świeradowa- Zdroju i przyrodę? Co pozostanie dla dzieci i wnuków? Jak miasto będzie wyglądało za dwa, trzy lata? Czy w pogodni za „sukcesem”, za pieniądzem nie zatracono się?

6 KOMENTARZE

  1. Te znikające stare drzewa, które były prawdziwym atutem naszego miasta to prawdziwy dramat. Tego się nie odtworzy w 10 lat, na to potrzeba 100 lat. Nigdy w Świeradowie nie było tak beznadziejne w zakresie utrzymania zieleni i porzadku w mieście. Nawet w czasach kryzyzu po upadku FWP. Ta zasługa Betonowego Rolka, który jest fanem betonu, brudu i niszczenia wszystkiego czego się dotknie.

      • Biedny, nieudolny burmistrz. Drzewa mu wycinają, gówna leją się do rzeki, beton rozlewa się po mieście. Myślę , że trzeba wyciąć tego starego już burmistrza, żeby mógł wyrosnąć nowy. Jak to w życiu. Miejmy nadzieję że kandydatów nie zabraknie, tak jak zieleni w Świeradowie. Zobaczymy jak sie skończy w przyszłym
        roku dla obecnego burmistrza, to bicie piany.

  2. Dojrzałe drzewa żyją dłużej niż ktokolwiek z nas żyjących obecnie! po co niszczyć źródło życia? Radni Lwówka, wyrąbaliście drzewa na rynku, gorzej to wygląda. Ścinasz drzewa na skraju drogi, drzewa nie są wrogiem, wypadki powodują źli kierowcy.

  3. Swego czasu premier Morawiecki obiecywał Polakom posadzenie w Polsce MILIARDA drzew ! Oczywiście nic z tego nie wyszło i pewnie nie wyjdzie. W Polsce natomiast wyjątkowo “udaje się” wycinanie drzew na potęgę – bez opamiętania ! Osoby znające temat określają obecną dewastację drzewostanu w Polsce, większą niż ta jaka była w latach niewoli Polski i twierdzą, że nawet ZABORCY: ROSJA, PRUSY I AUSTRIA nie dopuszczały się takiej dewastacji drzewostanu na terenach Polski – jak dzieje się to obecnie ! Dniem i nocą jadą z Polski za granicę wycięte dorodne drzewa. Dlaczego ? No bo to szybka kasiora, tnijmy wszystko – zostanie nam z tego GOŁOBORZE i wielka bieda oraz wstyd !

  4. To co trzeba było wyciąć zostało wycięte , to co trzeba było posadzić zostało posadzone. Szkoda, ze radny nie pofatygował sie, nie sprawdził ile drzew zostało posadzone i w tym artykuke nie wspomniał o tym….ale po co? wiemy wszyscy po co i dlaczego taką narrację prowadzi ten radny.
    W Świeradowie jak mało gdzie, nie parki są tworzone w mieście tylko miasto jest zbudowane w parkach i w otoczeniu lasów i zieleni. To jeden wielki i przepiękny park, był ,jest i będzie. Rownowaga na dobrym poziomie.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj