Lwówek Śląski, Rakowice Wielkie, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz. Jak się okazuje absolwenci jednych szkół poradzili sobie znakomicie, innych na egzaminie dojrzałości wypadli bardzo słabo. W piątek, 7 lipca poznaliśmy wstępne wyniki matur 2023.
Za nami 19. edycja egzaminu maturalnego (od 2005 r.). Pierwsza edycja egzaminu maturalnego w „Formule 2023” dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz ósma edycja egzaminu maturalnego w „Formule 2015” dla absolwentów 4-letniego technikum oraz absolwentów innych typów szkół z lat 2005–2022.
Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna do egzaminu maturalnego z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2023 roku przystąpiło 253.495 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących) oraz ponadgimnazjalnych (4-letnich techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół II stopnia) oraz 113 absolwentów – obywateli Ukrainy.
W 2023 r. egzamin maturalny był przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz w Formule 2015 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego technikum, szkoły artystycznej oraz branżowej szkoły II stopnia.
Do egzaminu maturalnego w terminie głównym w 2023 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w 2023 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu. Absolwenci z lat ubiegłych przystępowali do egzaminu maturalnego w Formule 2015 (z wyjątkiem absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich – sprzed 2005 r. – którzy przystępowali do egzaminu maturalnego w Formule 2023).
Z 253.495 wszystkich zdających, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych, tegoroczną maturę zdało 214.025, co stanowi 84,4%. Natomiast 28.604 (11,3%) absolwentów ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu br.
Wyniki matur w powiecie lwóweckim
Wyniki matur w powiecie lwóweckim nie zachwycają. Ze 110 absolwentów zdających maturę w formule 2015, świadectwo dojrzałości otrzymało zaledwie 71 absolwentów, co stanowi 64,54 procent wszystkich. Natomiast w formule 2023 z 98 zdających świadectwo dojrzałości otrzymało 61 zdających, co stanowi 62,24 procent.
Wyniki matur z poszczególnych szkół powiatu lwóweckiego
Pełne wyniki można pobrać ze strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu Formuła 2015 i Formuła 2023.
Po raz kolejny najlepiej na tegorocznym egzaminie wypadki absolwenci ZSOiZ z Lwówka Śląskiego.
“Uczniowie ZSOiZ w Lwówku Śl. tradycyjnie uzyskali najwyższy wynik w powiecie, ponad 30 punktów procentowych wyższy od średniej powiatowej. Zarówno uczniowie liceum jak i technikum dobrze poradzili sobie z zadaniami egzaminacyjnymi. Zdawalność matury w technikum wyniosła 90 %, a w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Brodatego 93%.
Wyniki te cieszą bardzo, ponieważ uczniowie LO mierzyli się z nowa formułą egzaminu, która była trudniejsza od tej z poprzednich lat. Wysokie wyniki są z pewnością efektem pracy uczniów, zaangażowania i doświadczenia nauczycieli oraz bazy dydaktycznej, która ciągle jest wzbogacana. Najlepszą maturzystką w liceum została Joanna Grzywa, a w technikum Zofia Żuchowska.
Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy dalszych sukcesów w realizacji własnych celów.” – napisał Pan Andrzej Bielak Dyrektor ZSOiZ w Lwówku Śląskim.
Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 8 września 2023 r.
Lubomierz dramat:(
Hahahaha miliony w Rakowice a tam 30% zdawalności xD Znacie już swoje miejsce wszeregu
A inne szkoły, np. Rakowice.
A gdzie te świetne Rakowice. Panie Dyrektorze mniej polityki więcej nauki.
Polecam analizę danych z OKE Wrocław. Wyniki z Rakowic to jedne z najgorszych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.Podobnie z Lubomierza. Jedyną sensowną szkołą w powiecie jest lwoweckie liceum, które uplasowało się w połowie puli 200 liceów. Swoje dziecko wysłałabym raczej poza powiat niestety…
Brawo ZSOiZ i pomyśleć, że chcieli zlikwidować szkołę. A teraz wstyd panie Starosto.
Zlikwidować o odstają z poziomem.
Właśnie nie wstyd, bo całe szczęście że nie zlikwidowali. I bardzo dobrze.
Czytaj ze zrozumieniem
Rakowice na poziomie cytrynówki lubelskiej która ma poniżej 30% xD
Klasyczne Rakowice, chwalą się wszystkim, tylko nie wynikami z matur. Cichutko
Jeżeli klasa liczy 25 osób, do matury przystępuje 10 osób . a zdało 5 osób, to zdawalnośc jest 50%. Ale gdy weżmiemy 25 uczniów to zadło tylko 20 % z tej klasy. Statystyka też mozna manipulować.
Dlatego kiedyś w Baku-Bakowicach osoby, które mogły zaniżać zdawalność maszyn miały “sugestię”, że zdadzą szkołę, ukończą technikum, ale do matury lepiej żeby nie podchodziły bo może być im ciężko zdać. Np rocznik 1990 tak miał 🙂
Lubomierz dramat trzydziestu nauczycieli kształci przez 4 lata liceum trzech uczniów którzy zdali maturę .
29% zdawalność matury 2023 w ZSET Rakowice. To mi wystarczy za cały tekst
Rakowice szkoła jako kompleks spoko ale dziecka tam nie poślę… kadra do wymiany… jestem zszokowany, nie zdawałem sobie sprawy, że taka przepaść dzieli obie strony jeśli chodzi o poziom nauczania…
Rakowice nawet nie mają 30%. Najwięcej mają do gadania, najmniej do zdawania. Nigdy w życiu dziecka tam nie wyślę.
Poziom nauczania musi być dostosowany do poziomu uczniów, którzy są przyjmowani do szkoły. I tutaj moi Drodzy, kadra, jak twierdzi wyżej Rodzic, nic nie zdziała. Można być świetnym nauczycielem, natomiast ucząc dzieci, które mają mniejsze predyspozycje, nie jest się w stanie osiągnąć wysokiego wyniku.
Kolejna rzecz, osoba która nie zdała matury w Rakowicach, nie zdałaby jej również we Lwówku, osoby które zdały we Lwówku zdałyby i w Rakowicach.
Wszędzie dzieci powinny mieć szansę i możliwość nauki, nawet te intelektualnie słabsze. Nie wspomnę już o obowiązku.
Ranking szkół został kiedyś sztucznie stworzony, żeby stanowić pretekst to zamknięcia szkół.
Inteligentny człowiek doskonale zdaje sobie z tego sprawę. A stwierdzenie faktu, że kadra do wymiany jest niesprawiedliwe. Oznacza, że uczniowie, którzy przyjmowani są ze słabymi wynikami, nie mogli się rozwijać przez nauczycieli. Gdyby uczyła ich inna kadra, to uczeń dopuszczający, stałby się celujący. To tak niestety nie działa.
I ostatnia rzecz, wybierając liceum o konkretnych profilach, np biologiczno-chemicznych, to z założenia uczniowie przyszli zdać maturę, natomiast w przypadku technikum, klas mundurowych, uczniów chcą ukończyć szkołę i zdobyć zawód, maturę może uda się zdać. Co jak widać jednak się nie udaje.
Nie osądzajmy więc, kto jak uczy, bo bardzo łatwo można kogoś skrzywdzić.
Ale jaka tam jest kadra? Właściciele i pracownicy prywatnych firm, którzy dodatkowo uczą dzieci? Część “kadry” właśnie taka jest. Czy to normalne?
Taaaa…..Kapral Wiaderny niczym z Kroll xD