Wilk przebiegł przez drogę koło Lwówka Śląskiego

3
2198

Trwało to zaledwie kilka sekund. Na drogę, wprost pod koła jadącego samochodu wybiegło zwierzę, które wystraszone odgłosami silnika i światłem reflektorów po chwili zniknęło w ciemności.

 

W ostatnich latach obserwuje się coraz częstsze przypadki napotkania wilków w naszym rejonie. Informacje te są potwierdzane zarówno przez mieszkańców, jak i leśników, którzy zwracają uwagę na wpływ tych drapieżników na lokalne ekosystemy.

Wilki odgrywają kluczową rolę w zachowaniu równowagi ekologicznej. Poprzez polowanie na zwierzęta kopytne, pomagają kontrolować ich liczebność, co zapobiega degradacji lasów i poprawia kondycję przyrody. Ich obecność zmienia zachowanie zwierząt roślinożernych – stają się one bardziej czujne, tworzą większe grupy i mniej czasu spędzają na żerowaniu. Dzięki temu roślinność, w tym młode drzewka, ma większe szanse na regenerację. Wilki zajmują duże terytoria, a ich dieta opiera się głównie na naturalnych źródłach pokarmu, co potwierdza, że ich obecność jest wskaźnikiem poprawiającego się zdrowia ekosystemów.

Mimo korzyści ekologicznych, wilki mogą stwarzać problemy. Odnotowywane w naszym regionie przypadki ataków na zwierzęta gospodarskie, takie jak alpaki, czy owce wśród wzbudzają obawy o bezpieczeństwo. Wilki zbliżają się do ludzkich siedzib, co jest wynikiem zajmowaniem przez człowieka kolejnych terenów, ich grodzeniem, a także łatwiejszym dostępem do resztek jedzenia lub nieodpowiednio zabezpieczonym inwentarzem. Warto tu zaznaczyć, iż drapieżniki te starają się nie wchodzić w drogę człowiekowi, a ich ataki na ludzi są wręcz jednostkowe i wynikają głownie z obrony.

W ostatnich dniach kilkukrotnie informujmy o wilkach widzianych w naszym regionie. Zwierzęta te spacerowały nad rankiem przez sołectwo Pławna, widziane były także w Chmieleniu, czy okolicach Lubania. Wcześniej potrąconego wilka znaleziono w Uboczu. W poprzednich latach drapieżniki dawały znać o swojej obecności także w Marczowie, Chmielnie, Dłużcu, Krobicy, …

wilki w Pławnej

W niedzielny wieczór, 15 grudnia 2024 roku otrzymaliśmy od czytelników kolejną informację o napotkanym wilku. Zdarzenie miało miejsce na drodze wojewódzkiej 297 w Mojeszu koło Lwówka Śląskiego. Zwierz przebiegł przez drogę i zniknął w mroku podążając w stronę Szwajcarii Lwóweckiej.

Jak to bywa przy tak krótkich spotkaniach niektórzy mają wątpliwości, czy to na pewno był wilk, czy raczej bezpański pies? W tej chwili tego chyba nikt jednoznacznie nie stwierdzi. Niemniej to okazja, by ostrzec wszystkich, iż dziś wilki można spotkać dziś niemal w każdym zakątku naszego regionu. Warto o tym pamiętać wybierając się na spacer do lasu, czy na rowerową wycieczkę. Warto też myśleć o tym w kontekście prawidłowego zabezpieczenia inwentarza.

Spotkania z wilkami – jak się zachować?

Podczas spotkania z wilkiem należy zachować spokój, podnieść ręce, aby zwiększyć swoją widoczność i powoli wycofać się, unikając gwałtownych ruchów czy ucieczki.

Warto pamiętać, że wilki są objęte ochroną gatunkową, a ich populacja w Polsce, dzięki programom ochrony, systematycznie się zwiększa. Przed organizacjami społecznymi ale także lokalnymi samorządami kluczowe wydaje się teraz budowanie świadomości wśród mieszkańców i turystów dotyczącej właściwych zachowań.

3 KOMENTARZE

  1. Przy okazji artykułu warto pamiętać, że ten jeden wilk może żyć na bardzo dużym obszarze. Bo mam wrażenie, że niektórzy myślą o 20 wilkach w każdej wsi. Są wokół nas i dobrze.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj