W Powiatowym Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim dobiega końca jedna z największych inwestycji ostatnich dekad. Wkrótce nasz szpital będzie dysponował nowoczesnym blokiem operacyjnym, tomografem komputerowym, wielogłowicowym aparatem USG, siecią gazów medycznych, czy przyjazną dla pacjenta izbą przyjęć. Prace wchodzą w ostatnią fazę. Już oddana do użytku została nowa winda. Reszta robót zakończy się jeszcze w tym roku.
Nowa winda w lwóweckim szpitalu
Szpital w Lwówku Śląskim ma już nowy dźwig osobowy. Stary miał 40 lat i był tak mocno wyeksploatowany, iż jego dalsze użytkowanie stwarzało zagrożenie. Zakup nowego i sama wymiana dla fachowców nie stanowiły większego problemu. Niemniej wyłączenie dźwigu z użytkowania na pięć tygodni, podczas ciągłej pracy szpitala, dla Zarządu i personelu wiązały się ze sporymi utrudnieniami i wielkimi wyzwaniami.
Windą pomiędzy piętrami każdego dnia transportowane są różnego rodzaju towary, aparaty, leki, jedzenie, ale przede wszystkim pacjenci, osoby mocno schorowane, które są przewożone na oddziały, na badania diagnostyczne, na operacje… Windę w tym czasie musiała zastąpić stroma i wąska klatka schodowa. – Dopiero jak winda została wyłączona z eksploatacji to się okazało ile razy dziennie jest wykorzystywana. – przyznaje dr Marek Kaźmierczyk ordynator oddziału chirurgii ogólnej i dyrektor ds. medycznych.
Podziękowania dla żołnierzy WOT, strażaków i księdza dziekana
– Udało się to dzięki temu, że otrzymaliśmy olbrzymią pomoc od 16 Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Lwówek Śląski – dodaje ordynator chirurgii. To właśnie dzięki hartowi ducha i sile mięśni żołnierzy i strażaków udawało się w tym czasie zastępować windę. Byli oni w pełnej gotowości do niesienia pomocy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Z nieocenionym wsparciem dla lwóweckiego szpitala pośpieszył także ksiądz dziekan, który dla żołnierzy zapewnił zakwaterowanie i wyżywienie.
Za nieocenioną pomoc i wsparcie Pan Adam Zdaniuk Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim w imieniu własnym oraz całego personelu lwóweckiego szpitala składa serdeczne podziękowania dla pułkownika Artura Barańskiego dowódcy 16 Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej we Wrocławiu, podpułkownika Marka Czachora dowódcy 161 Batalionu Lekkiej Piechoty 16 DB WOT oraz sierżanta Mariana Koniora a także dla Pana Artura Drozdowicza Komendanta Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, strażaków z OSP Kotliska oraz księdza dziekana Krzysztofa Kiełbowicza. Należą się również słowa podziękowania dla Kierownika Izby Przyjęć Dariusza Sikory, który koordynowała pracą zespołu żołnierzy i strażaków.
Nowoczesne sale operacyjne w Lwówku Śląskim
Większość z nas, wcześniej, czy później, z takich czy innych powodów trafia do szpitala i w wielu przypadkach pobyt ten wiąże się z operacją. Nowoczesne sale operacyjne to nie tylko komfort pracy lekarzy, dostęp do nowoczesnej aparatury, szybkiej diagnostyki ale także, a może przede wszystkim, bezpieczeństwo pacjentów.
Prace związane z przebudową bloku operacyjnego szpitala dobiegają końca. Wkrótce w wyremontowanych pomieszczeniach stanie także nowoczesna aparatura i nowe wyposażenie. – Jeżeli wszystko będzie szło po naszej myśli, to wkrótce będziemy mieli tu jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w okolicy – zapewnia dr Marek Kaźmierczyk.
Pracownia tomografii komputerowej w Lwówku Śląskim
Kolejną ważną inwestycją dla pacjentów korzystających z pomocy lwóweckiego szpitala jest pracownia tomografii komputerowej. – Pracownia jest w trakcje realizacji. Teraz wozimy pacjentów do Bolesławca, czy do innych szpitali żeby ich zdiagnozować, bo dziś to jest elementarne narzędzie diagnostyczne. – tłumaczy Prezes. Wkrótce ma się to zmienić. – Tomograf został już zakupiony, czekamy na dokończenie adaptacji pomieszczeń i dostawę. – dodaje.
Pracownia USG w Lwówku Śląskim
Wraz z tomografem do lwóweckiego szpitala trafi także ultrasonograf. – Jesteśmy na etapie wyboru aparatu, w przyszłym tygodniu będzie testowany jeden z nich. – wyjaśnia Pan Adam Zdaniuk, który zapewnia, iż będzie to bardzo nowoczesne urządzenie. – Będzie to urządzenie, którego nie powstydziłby się szpital kliniczny. Będzie to takie combo z głowicą ginekologiczną, z głowicą chirurgiczną i z głowicą kardiologiczną. – dodaje.
Instalacja z gazami medycznymi i przebudowa parkingu
Jednym z nieodzownych elementów systemów szpitalnych jest sieć gazów medycznych. Dziś, żeby dostarczyć pacjentowi tlen personel musi przenosić ciężkie butle, które są też niewygodne i zajmują niepotrzebne miejsce. Wkrótce w Lwówku Śląskim i to się zmieni. Na tyłach szpitala powstanie centralna instalacja gazów medycznych, z której te przewodami będą transportowane na sale. Instalacja została już zakupiona. Lada dzień ruszą prace budowlane. Wylany zostanie nowy fundament pod zbiornik. Później pociągnięta zostanie cała instalacja wraz z reduktorami. – Nie będzie już noszenia butli do szpitala tylko wszystko będzie w sieci – mówi Pan Adam Zdaniuk.
Prace budowlane związane z montażem na tyłach szpitala zbiorników na gaz zostaną poszerzone tak, żeby poprawić także istniejący parking
Nowa izba przyjęć w lwóweckim szpitalu
Taką przysłowiową wisienką na torcie jest trwający remont izby przyjęć. – Chcemy, żeby izba przyjęć była przyjazna dla pacjenta. – wyjaśnia Prezes PCZ w Lwówku Śląskim.
Dziś niektóre miejsca w szpitalu wyglądają jak plac budowy. Niemniej cała jednostka funkcjonuje normalnie, przyjmuje pacjentów, prowadzi diagnostykę oraz operacje. Wprawdzie epidemia koronawirusa nieco spowolniła pracę, ale procedury stosowane przez personel zagwarantowały pacjentom bezpieczeństwo. Nie było tu żadnych wyłączeń w funkcjonowaniu oddziałów.
Przebudowa i wyposażenie nowego bloku operacyjnego jest finansowana z budżetu Powiatu Lwóweckiego. W 2017 roku radni podjęli Uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych na łączną kwotę 6.000.000 złotych. Natomiast prace dodatkowe, które w międzyczasie powstały sfinansowane zostaną z budżetu PCZ-u.
przyjazna izba przyjęć? To chyba nie w Lwówku
Dokładnie…
Super!!!fajnie że to wszystko tak pięknie się rozwijaTylko nie zapominajmy o białym personelu!!!!Już są braki!!!!I co w tym względzie zrobił pan Prezes????Otworzą piękny blok operacyjny ale kto tam będzie pracował?????
Super,to cieszy.Smuci obraz Szpitala w Gryfowie.
Do ”Szpital” : jedz do innych szpitali w Polsce to docenisz to co mamy we Lwówku ŚL.
a bdzie klimatyzacja w salach? bo niekturzy ciśniniowcy mogą podczas upaów wieksza szanse w nizszej temp. na przeżycie
Jesienią ubiegłego roku przywiozłam swojego tatę do szpitala w Lwówku Sląskim. Personel na izbie przyjęć był uprzejmy. Nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń. No wiadomo, że pierwszeństwo mieli ludzie przywiezieni karetką, aresztanci przywiezieni przez policję. Jednak pretensji nie można mieć, takie są przepisy.
Powinni zmienić panie pielęgniarki bo byłam z dzieckiem na izbie przyjęć i były bardzo nieprzyjemne.
W marcu miałem w tym szpitalu robioną artroskopię kolana.W moim rejonie terminy na Fund.Zdrowia były odległe,tymczasem tutaj czekałem niecały miesiąc.Moje spostrzeżenia ,to skromne pomieszczenia ale profesjonalny personel.Obecnie po 4 miesiącach od operacji z moim kolanem jest całkiem dobrze.Pracuję fizycznie a jestem 60 +.
Przyjazna Izba Przyjęć, no chyba, że ludzie się zmienią, a szczególnie jedna pani. Co prawda dwa lata temu jak tam byłam, ale nie zapomnę tej naburmuszonej, nieuprzejmej kobiety. Resztę całego personelu pozdrawiam.
Nowy blok – nareszcie! Bez niego szpital dłużej nie mógłby funkcjonować normalnie. A gratulacje również dla bohaterów drugiego planu, zespołu technicznego z p. kierownikiem Eugeniuszem Ściganem na czele, oraz całego personelu medycznego. To było wyzwanie.
Nie rozumiem!!!Wszyscy się zachwycacie?Ale czym??? Otworzą i naprawdę nie będzie miał kto pracować!!!!Więc po co ta inwestycja?
To prawda. Sprzęt to nie wszystko najważniejszy jest specjalista, który chce i potrafi się nim posłużyć by pomóc pacjentowi… Zachwycamy się sprzętem, który od lat jest normą w innych szpitalach. Ale dobrze, że wogóle coś będziemy mieli… życzę wszystkim dużo zdrowia, spokoju i empatii w stosunku do drugiego człowieka:) Warto być przyzwoitym i najlepiej zacząć od siebie.
Brawo dla Pani burmistrz
Co ma p. Burmistrz do szpitala ? A przepraszam , powinna od czasu do czasu sypnąć groszem, np. na klimatyzacje na III p.
Pani burmistrz ma tyle do szpitala, że teraz powinna posypać głowę popiołem i przeprosić starostę i zarząd. Pamiętamy jak się kręciło się filmiki. Jak zarząd dokonywał zmian, które były konieczne. Teraz ojców sukcesu będzie wielu.
To może przy okazji wyremontuja sale chorych na oddziale wewnętrznym, leżałam dwa razy i w życiu czegoś takiego nie widziałam, jak w jakimś horrorze