Wielkanocne jarmarki w Lubomierzu i Gryfowie Śląskim

0
1886

Palmy, pisanki, stroiki, kurczaczki wielkanocne, babki, ale też domowe wypieki czy wędliny można było zakupić podczas jarmarków wielkanocnych, które w niedzielę 2 kwietnia odbyły się w Gryfowie Śląskim i Lubomierzu.

 

 

Dziś przypada Niedziela Palmowa. Obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Mało kto o tym pamięta, ale kiedyś poświęconą palmę traktowano jak przedmiot magiczny, który zapewniał domownikom szczęście. Na wsiach, krzyżyk wykonany z palemki wtykano w pierwszą zaoraną skibę. Miało to chronić pole przed gradobiciem. Gałązki palmy wkładano także pod próg, jako ochronę przed chorobami. Umieszczenie gałązek pod strzechą miało chronić dom przed piorunami.

Zbliżającym się Świętom towarzyszy wiele barwnych wydarzeń. Szczególnie w Polsce są one wyjątkowe, od wieków wpisane w naszą tradycję i kulturę. Należą do nich m.in. wielkanocne jarmarki i kiermasze. Te są okazją do zaprezentowania bogatej tradycji i obyczajów ludowych związanych z okresem Świąt. Stanowią także sposobność dla mieszkańców do zrobienia przedświątecznych zakupów.

Dziś takie jarmarki odbyły się w Lubomierzu i Gryfowie Śląskim. Na stoiskach przygotowanych przez lokalnych artystów, koła gospodyń wiejskich, przedstawicieli sołectw i szkół w regionie nie zabrakło wielkanocnych stroików, koszyczków, ręcznie wykonanych pisanek, wycinanek i palm wielkanocnych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się smaczne swojskie wędliny i tradycyjne wypieki.

 

 

Mimo zimna i popadującego deszczu w Lubomierzu od rana na kupujących czekały seniorki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Lubomierza oraz przedstawiciele Rady Rodziców Przedszkola Miejskiego. Z czasem jarmark zapełnił się innymi straganami.

Gryfowskiemu jarmarkowi towarzyszyły wydarzenia kulturalne, które wzbudzały dodatkowe zainteresowanie lokalnej społeczności. Na muzycznej scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Gryfowie Śląskim, Szkoły Podstawowej w Rząsinach, Zespół Folklorystyczny „Rozmarynek” z Rząsin, Zespół Folklorystyczny „Rząsinianki”, Zespół Folklorystyczny „Sołtysowe Gryfinki”, Zespół „Izerskie Bogdanki” z Mirska i Gryfowska Kapela Podwórkowa.

Na stoiskach spotkać można było silną reprezentację Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim, swoje stoiska ze smakołykami oraz rękodziełem wystawiła także Szkoła w Rząsinach, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gryfowie Śląskim, Rada Rodziców Przedszkola Publicznego, Rada Rodziców Żłobka Miejskiego “Bajkowa Kraina”, Stowarzyszenie Rozwoju Proszówki, Stowarzyszenie na rzecz osób Niepełnosprawnych “Mocni”, Koło Gospodyń Wiejskich RAZEM w Karłowicach, KGW Młynarki z Młyńska, a także gryfowscy rękodzielnicy Danuta Jańczyk i zajmująca się haftowaniem i usługami krawieckimi Dorota Orzełek.

Na gryfowskim rynku odbyła się także prezentacja Palm Wielkanocnych. Wykonane przez rady sołeckie i mieszkańców palmy prezentowały sołectwa: Proszówka, Krzewie Wielkie, Wolbromów, Wieża, Ubocze – KGW Atomówki, Rząsiny oraz Przedszkole Wesołe Gryfiki.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj