„Węgiel jest dostępny w punktach odbioru niemal natychmiast”

4
4663

Skończyła się Polska złota jesień. Za oknami mamy przymrozki. W niektórych miejscach w regionie spadł pierwszy śnieg. A opału brak. Minister zapewnia, że nie ma żadnych problemów z dostępnością paliwa.

 

 

Węgiel po preferencyjnej cenie mają mieć możliwość kupienia osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego i które złożyły w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Według zapisów ustawy pojedyncze gospodarstwo domowe ma mieć możliwość kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Szkopuł w tym, że węgla jak nie było, tak nie ma.

Ministerstwo aktywów państwowych informuje, iż do tej pory do Polski sprowadzonych zostało ok. 10 mln ton węgla. Resort przyznaje, że to Państwo odpowiedzialne jest za dostarczenie surowca z portów lub kopalni, do punktów odbioru, czyli zsypisk. Łącznie jest ich 150 na terenie całego kraju. Najbliższy nam taki punkt odbioru jest w Pisarzowicach w powiecie lubańskim.

Potem za operację odbioru i dystrybucji węgla wśród mieszkańców przejmują gminy. Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podkreśla, że na bieżąco monitorowane są kwestie związane z rozwożeniem paliwa po kraju.

 

 

– Proszę o sprawne organizowanie kwestii formalnych, bo od tego zależy jak szybko węgiel będzie mógł się znaleźć w ich gminach, a co za tym idzie gospodarstwach domowych mieszkańców – dodaje Karol Rabenda. Wiceminister zaznacza, że po dopełnieniu wszystkich formalności gminy będą mogły przystąpić do odbioru, a następnie dystrybucji węgla.

– W momencie, gdy gminy podpiszą umowę, węgiel jest dostępny w punktach odbioru niemal natychmiast. Nie ma żadnych problemów z dostępnością paliwa – zapewnia wiceminister aktywów państwowych.

Węgiel dla samorządów będzie sprzedawany przez: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

 

 

Warto tu jednak wspomnieć, iż samorządy jak na razie grzecznie czekają, aż to spółki węglowe dadzą zielone światło do odbioru surowca.

Zgodnie z informacjami, jakie przekazuje resort aktywów państwowych Gmina po wypełnieniu stosownego wniosku ma czekać na kontakt mailowy lub telefoniczny od spółki, który ma nastąpić następuje do kilku dni roboczych. Tu nie zostało sprecyzowane, co oznacza „kilku”. Następnie spółka przekazuje gminie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia umowy. Dopiero po podpisaniu umowy zostaje ustalony harmonogram dostawy i miejsce odbioru surowca. I dopiero wówczas Gminy mogą ruszyć po węgiel i rozpocząć jego dystrybucję.

4 KOMENTARZE

  1. Guzik prawda jest koniec listopada pieniędzy na węgiel jeszcze Gmina nie dała a już kazali wniosek składać na tańszy węgiel…To wszystko powinno się odbywać już we wrześniu żeby ludzie mogli zacząć sezon grzewczy normalnie…Ale swoi dostali…Żenada

  2. Guzik prawda pieniędzy jeszcze Gmina nie dała na węgiel a już każą składać wnioski by kupić taniej…Jest koniec listopada To powinno się odbywać we wrześniu by ludzie mogli spokojnie zacząć sezon grzewczy…Nic ich to nie obchodzi Swoi dostali …żenada

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj