Warsztat Terapii Zajęciowej: Radość z tworzenia

0
834

W roku 2023 grupa teatralna “Drzewo” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Lwówku Śląskim odniosła wyjątkowy sukces, zdobywając serca i uznanie publiczności na 23. Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana ”.Tradycją Festiwalu jest prestiżowa nagroda, którą jest występ na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Ten zaszczyt przysługuje grupom, które podczas eliminacji otrzymują pierwsze miejsca w poszczególnych regionach całej Polski. Uczestnicy lwóweckiego WTZ wybrali się do Centrum Kultury Agora we Wrocławiu i stali się zwycięzcami regionu obejmującego województwa: dolnośląskie, lubuskie oraz wielkopolskie tym samym sięgając po najwyższą nagrodę! Występ na wspaniałej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie mógł stać się źródłem dumy nie tylko dla uczestników Warsztatu, ale również dla społeczności regionalnej.

 

 

Historia sukcesów grupy teatralnej “Drzewo” rozpoczęła się wcześniej, gdy w 2019 roku otrzymała pierwsze miejsce w kategorii „Teatr” podczas 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „Fart” w Bydgoszczy. Natomiast ciekawym doświadczeniem było poprowadzenie przez grupę warsztatów teatralnych dla uczestników 20. Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych w Łazach w oraz otrzymana tam nagroda publiczności.

Spektakl “O stokrotce, która pytała” łączy formę teatru żywego aktora z formą teatru animacji. Zainspirowany opowiadaniem Anny Paszkiewicz, został stworzony pod kierunkiem Magdaleny Dąbrowskiej ( terapeutki i zarazem aktorki), która odpowiadała także za scenariusz, reżyserię i prowadzenie grupy. Mirosław Goleniewicz ( terapeuta prowadzący pracownię artystyczną), twórca lalek, wniósł swoje plastyczne umiejętności do przedstawienia. Aktorzy – Elżbieta Choińska, Krystian Kucza, Adam Michniewicz, Ewa Sochacka i Kamil Wojciechowski – zaprezentowali nie tylko aktorskie umiejętności. Dowiedli także pasji i determinacji z jaką niepełnosprawni artyści przekraczają wszelkie bariery oraz dali wyraz ich kreatywności i wrażliwości.

 

 

“Festiwal Albertiana” to wydarzenie, którego renoma jest niezaprzeczalna a jest on współorganizowany przez fundację ” Mimo wszystko” Anny Dymnej oraz fundację im Brata Alberta ks.Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego. Grupa “Drzewo” nie tylko odebrała cenne nagrody, ale także otrzymała Maskę Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, co jest szczególnym wyróżnieniem. Warto dodać, że Anna Dymna i Lidia Jazgar, znane postacie ze świata kultury, osobiście wręczyły uczestnikom nagrody.

Podążając za falą sukcesów, “Drzewo” udało się również na 12. Edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART” w Bydgoszczy. W konkurencji z 551 uczestnikami i w finale z 180 artystami, grupa z Lwówka Śląskiego odniosła podwójny sukces. Beata Stolarska została uhonorowana nagrodą za malarski talent, który rozwija w pracowni artystycznej a cała grupa teatralna zdobyła GRAND PRIX festiwalu, co obejmowało wszystkie kategorie ocenianych sztuk!

Ten niezwykły rok pełen sukcesów jest zarazem zachętą do dalszej pracy, a warsztatowi aktorzy już teraz snują nowe plany artystyczne i tworzą pełne kreatywności pomysły na kolejne przedsięwzięcia. Nie tworzą tylko spektakli, ale z wielką radością prezentują teksty literackie podczas organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną „ Narodowego Czytania” czy „ Nocy Bibliotek „ organizowanej przez PORE. Zdobyte doświadczenia, nagrody i uznanie są nie tylko świadectwem indywidualnych umiejętności artystycznych, ale świadczą także o sile pasji, radości tworzenia i świetnej współpracy wśród członków grupy “Drzewo”.

 

 

Osiągnięcia Sportowe, Poezja i Kiermasze Rękodzielnicze

Wzbogacając paletę triumfów, Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas w Lwówku Śląskim odniósł zwycięstwa nie tylko na gruncie teatralnym , ale również i literackim w postaci tomiku wierszy pt.”Natchnienie,wiersze ocalone” uczestniczki Magdaleny Burniak. Natomiast w dziedzinie sportu pod kierunkiem rehabilitantki Patrycji Bielowskiej, zawodnicy Warsztatu osiągnęli sukcesy podczas tegorocznych, międzypowiatowych zawodów sportowych w Zgorzelcu, Ścinawie, Lubaniu oraz w międzynarodowych zawodach sportowych w Czechach. Stałym punktem rozwijania aktywności są liczne wędrówki górskie, podczas których uczestnicy nie tylko podziwiają piękno Sudetów, ale również mierzą się z samymi sobą.

Jednym z ciekawych akcentów było zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym “Nikifory” dla uczestnika Jarosława Brzozowskiego, co stanowi dodatkowy dowód na kreatywność i talent artystyczny uczestników Warsztatu. Dodatkowo, za sprawą terapeutów: Jadwigi Drużgi, Małgorzaty Knap-Grochal, Agnieszki Rempińskiej, Roberta Rogowskiego oraz Piotra Niźnika Warsztat bierze udział w kiermaszach rękodzielniczych i kulinarnych, prezentując prace powstałe podczas zajęć terapeutycznych i nawiązując relacje społeczne także poza granicami naszego powiatu.

Warto również zaznaczyć, że w tych osiągnięciach duży udział ma zaangażowanie kierownika Warsztatu, Bartłomieja Młodzińskiego. Jego wsparcie w realizacji inicjatyw stanowi pomoc dla wszystkich pracowników i uczestników Warsztatu, zaś od strony organizacyjnej i prawnej czuwa Caritas Diecezji Legnickiej.

Sukcesy uczestników Terapii Zajęciowej Caritas w Lwówku Śląskim mogą być źródłem inspiracji do pokonywania kolejnych barier i dają im radość w ich codzienności. W wymagającej pracy jaką jest praca z osobami z niepełnosprawnościami, pasja i zaangażowanie tworzą miejsce, które dla wielu uczestników warsztatu, jak sami mówią, jest dla nich drugim domem.

-/WTZ/ Powiat Lwówecki/-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj