W ZSE-T powstaje nowoczesna pracownia multimedialna

0
561

Drony, profesjonalne aparaty fotograficzne, gimbale, statywy, najnowocześniejsze komputery, wysokiej klasy monitory graficzne, w tym duże monitory dotykowe, czy sprzęt do rejestracji dźwięku. Takiego wyposażenia nie powstydziłoby się zapewne niejedno studio reklamy. Koszt to grubo ponad 100 tysięcy złotych. Cel? Zdobycie dodatkowych, praktycznych umiejętności przez uczniów, którzy w szkole „prowadzą własne firmy”.

 

Dodatkowe kursy i szkolenia to dodatkowe zawody

W dzisiejszych czasach, na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć się osobom, które mają w rękach kilka fachów. Wie o tym dyrekcja, wiedzą i nauczyciele w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, którzy piszą projekty i pozyskują milionowe dotacje na organizację różnego rodzaju dodatkowych kursów i szkoleń dla swoich uczniów.

Kurs prawa jazdy kategorii „B” – samochód osobowy, kategorii „T” – ciągnik rolniczy, kategorii „C+E” – samochód ciężarowy z przyczepą, kurs na koparko- ładowarkę, wózki widłowe, kurs stylizacji paznokci, florystyczny, baristy, czy barmański … to tylko niektóre z kursów, jakie uczniowie mogą zrobić podczas nauki w Rakowicach Wielkich. Chętnych na udział w nich nie brakuje, bo tak młodzi ludzie, jak i ich rodzice zdają sobie sprawę z możliwości jakie w dorosłym życiu dają takie dodatkowe „zawody”.

Uczniowie prowadzą własne firmy

Chyba każdy, kto prowadzi, bądź prowadził własną działalność gospodarczą wie, jak trudno jest zacząć. Jak ocenić zapotrzebowanie na nasz produkt, bądź usługę, jak zorganizować finanse, jak prowadzić księgowość, kadry, jak wycenić własną pracę, jak zdobywać klientów i nowe rynki, jak poruszać się w gąszczu przepisów i urzędniczej biurokracji? To pytania, na które zazwyczaj każdy sam musiał znaleźć odpowiedzi.

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych chcą inspirować młodych ludzi i pomóc im przygotować się na przyjęcie odpowiedzialności za swoją przyszłość, dlatego dyrekcja wyszła z inicjatywą „zakładania firm”. Dodatkowe zajęcia mają przygotować uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym do oceny biznesu pod kątem zysków. Wszystko to jest realizowane w ramach czesko- polskiego projektu.

Poprzez te „firemki” staramy się ich nauczyć, wyczulić na najważniejsze rzeczy, żeby pokazać im już dzisiaj, jakimi prawami rządzi się rynek. – tłumaczy Pan Józef Łącz nauczyciel w ZSE-T, który nie kryje, iż zainteresowanie jest bardzo duże.

W szkole funkcjonuje już kilka „firm” na bazie, których uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę o własnym biznesie. Jest to np. „Kuchcik”, czyli firemka zajmująca się gotowaniem, cateringiem, czy „Garden”, czyli projektowanie i utrzymanie terenów zielonych, jest zarządzanie sieciami informatycznymi, fotografia, reklama w sieci, czy szeroko rozumiane multimedia.

Nowoczesne media

Mamy wśród uczniów osoby, które już mówią, co chcieliby robić w przyszłości – przyznaje nauczyciel, który wspomina, iż na przykład niektórzy z nastolatków z kierunku technik informatyk marzą o karierze w wirtualnej rzeczywistości, o zostaniu influencerami, blogerami i w ten sposób o zarabianiu na życie. Wbrew pozorom to nie mrzonka, a jedna z dynamiczniej rozwijających się branż. Rynek wart jest miliony, a czołowi Polscy blogerzy zarabiają dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie i są idolami młodzieży porównywalnymi z gwiazdami sportu czy muzyki. Ich praca oparta jest na bazie mediów i wymaga nie tylko zapału i talentu, ale także wiedzy o prowadzeniu biznesu, jak również wiedzy o aspektach czysto technicznych takich przedsięwzięć, o tym jaki sprzęt jest do tego potrzebny, jakie oprogramowanie i jak realizować streaming, żeby ten był ciekawy i przyjazny dla oka i ucha odbiorców.

Młodzież te potrzeby widzi i widzi swoje możliwości rozwoju w tym kierunku – zauważa Pan Łącz, który przyznaje, iż szkoła chce ich wspierać i pomagać w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia.

Nowoczesna pracownia multimedialna

Stąd w ZSE-T zrodził się pomysł na stworzenie nowoczesnej pracowni multimedialnej, w której uczniowie mogliby realizować swoje pasje i poznawać nowoczesne technologie. Jej koszt to grubo ponad sto tysięcy złotych. Wśród poczynionych już zakupów są drony, wydajne komputery, nowoczesne aparaty (bezusterkowce), gimbale, statywy, bezprzewodowe mikrofony, studyjne głośniki odsłuchowe, czy monitory graficzne. Wszystko dla uczniów, którzy będą chcieli poświęcić się pracy w mediach, w sieci. Będą oni mogli tam uczyć się obróbki dźwięku i obrazu oraz tego, jak na tym zarobić.

Dziś ten nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt ma służyć do poszerzania pasji uczniów, jednak wkrótce będzie on także wykorzystywany do robienia certyfikowanych kursów, a w dalszej przyszłości jest szansa na utworzenie klasy o profilu mediów. Być może wkrótce właśnie z Rakowic Wielkich będą wywodzić się następcy „Ekipy Friza”, czy „Izaka”.

Więcej o kierunkach kształcenia w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, a także dodatkowych kursach i szkolenia możecie się dowiedzieć ze strony szkoły zsetrakowice.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 75 782 43 63.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj