W ZSE-T mają nowoczesną pracownię gastronomiczną

1
2023

To miejsce zostało stworzone dla następców Gessler, Pascala, Okrasy, czy Ramsaya. Dzięki wspaniałemu wyposażeniu oraz znakomitej kadrze młodzież może tu zdobywać wiedzę i realizować swoje pasje.

 

Dlaczego warto wybrać gastronoma?

Technikum żywienia i usług gastronomicznych jest bardzo atrakcyjnym zawodem na rynku pracy. W ostatnich latach mogliśmy obserwować stale rosnącą liczbę punktów gastronomicznych. Polacy coraz chętniej korzystają z lokali. Obiady „na mieście”, czy kolacje z przyjaciółmi w restauracjach stają się coraz bardziej popularne, a w dobrych restauracjach z dużym wyprzedzeniem trzeba rezerwować stolik. Rosnącą popularnością cały czas cieszą się dania na wynos. Tendencję wzrostową wprawdzie wyhamował koronawirus, ale dla młodych ludzi, którzy dopiero myślą o wyborze zawodu to wcale nie musi oznaczać nic złego, bo przecież rynek wkrótce się odrodzi. Oznacza to, że kolejne lata będą przynosić powstawanie nowych restauracji, kawiarni, barów, hoteli, pensjonatów czy sieci lokali szybkiej obsługi. Wszystkie te miejsca, to obszary pracy dla technika żywienia i usług gastronomicznych. Dla ludzi z pasją, wiedzą i doświadczeniem pracy w tym zawodzie nigdy nie zabraknie. A dzięki nowoczesnemu wyposażeniu jakim teraz dysponuje ZSE-T w Rakowicach Wielkich nauka zawodu będzie przyjemniejsza i będzie gwarantowała, że świat stanie przed nimi otworem.

Najmniejszych wątpliwości, co do przyszłości tego zawodu nie ma Pani Agnieszka Cieśla- Jadach nauczycielka przedmiotów zawodowych w rakowickiej szkole: – Oczywiście, że warto przyjść do gastronoma. Jeśli chodzi o rynek pracy ciągłe jest zapotrzebowanie, nasza pracownia spełnia wymogi, żeby uczniowie mieli na czym pracować, na czym się uczyć i poznawać świat gastronomii od strony praktycznej. Później jak trafią do pracodawcy to już będą mieli umiejętności pracy na piecu konwekcyjno-parowym czy piecu do pizzy, czy nawet nie będzie im obcy mechanizm owoskop tj. do obróbki wstępnej jaj.

Nauczycielka zapewnia, iż po ukończeniu szkoły absolwenci mogą spokojnie pracować w kuchni. Szkoła daje im możliwości uzyskania odpowiednich umiejętności od przygotowania posiłku przy użyciu nowoczesnego sprzętu kuchennego a dzięki praktykom zagranicznym uczniowie mogą czerpać inspiracje z kuchni Greckich, czy Włoskich.

Ważną częścią przygotowywania posiłków jest sprzęt, na którym się pracuje, nowoczesne wyposażenie znacznie ułatwia i skraca proces przygotowania posiłków. – tłumaczy Pani Agnieszka Cieśla- Jadach.

Nowoczesna pracownia gastronomiczna

Teraz w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych mogą realizować nie tylko program kształcenia, ale także swoje pasje w nowoczesnej pracowni gastronomicznej. Powstała ona w wyremontowanym budynku internatu. Projekt został zrealizowany dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu władz Powiatu Lwóweckiego, Dyrekcji Szkoły oraz samych nauczycieli.

Pomieszczenie gastronomiczne jest w stu procentach przygotowane, żeby młodzież już mogła wchodzić i odbywać zajęcia praktyczne – mówi Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T, który zaznacza, iż oddanie całej inwestycji powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni.

Pracownia została zaprojektowana i wyposażona zgodnie z obowiązującymi standardami i spełnia wymogi Ośrodka Egzaminacyjnego – wyjaśnia Pani Agnieszka Cieśla- Jadach, która od początku była zaangażowana w tworzenie specyfikacji wyposażenia, tak żeby spełniało ono nie tylko wszelkie wymogi, ale było także nowoczesne, praktyczne i funkcjonalne. – Dzięki nowej pracowni gastronomicznej szkoła w Rakowicach zyskała na jakości kształcenia oraz na konkurencyjności wobec innych szkół w regionie – zapewnia nauczycielka, która na co dzień pracuje z uczniami gastronoma.

Pracownia posiada sześć stanowisk egzaminacyjnych, świetną wentylację oraz nowoczesny sprzęt: między innymi piec konwekcyjno-parowy, piec do pizzy, kuchenki indukcyjne z piekarnikami, chłodniarko-zamrażarki, zamrażarki szokowe, urządzenia do obróbki wstępnej jaj, frytkownice, grille, roboty wielofunkcyjne itd. Jest to pracownia nowoczesna, wyposażona w urządzenia światowej jakości klasy, pozwalające na pełną realizację tematyki praktycznej nauki zawodu. Uczniowie nie tylko przygotowują w niej różnego rodzaju posiłki, lecz uczą się zasad obsługi maszyn i urządzeń ekspedycji potraw, wykonywania elementów dekoracyjnych oraz obsługi konsumenta.

Celem kształcenia zawodowego w naszej szkole jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Dlatego chcemy, aby nasi uczniowie posiedli doświadczenie w najlepszych warunkach – co gwarantuje znakomite przygotowanie do zawodu – tłumaczy Pani Agnieszka Cieśla- Jadach, która zaznacza, iż projekt ten wymagał olbrzymiego zaangażowania, bo trzeba go było tak realizować, aby maksymalnie osiągnąć założone cele, czyli wysoką jakość i funkcjonalność.

Teraz w pracowni zajęcia praktyczne może odbywać jednocześnie 12 osób. Pan Marek Łukasik zaznacza, iż do technikum żywienia i usług gastronomicznych szkoła przyjmie wszystkich chętnych, przy czym w przypadku dużego zainteresowania zajęcia praktyczne młodzież będzie odbywać w podziale na grupy.

Na praktykach przede wszystkim uczymy się do egzaminu, czyli spełniamy wszystkie kryteria względem treści nauczania. Przygotowujemy obróbki wstępne, obróbki cieplne wszystkich surowców, czyli przygotowujemy np. zupy, zupy kremy, pizze, cebulaki. Młodzież bardzo lubi pracować na mięsie, robimy dewolaje, różnego rodzaju sosy, uwielbia robić fast foodowe rzeczy, ale robimy takie fast foody dietetyczne, czyli sami pieczemy bułki, dodajemy własne kotlety i dużo warzyw. Idziemy w stronę dietetyczno- ekologiczną, żeby wpoić młodzieży, że fast food to może być również coś zdrowego. Mamy dużo veganów w klasach przede wszystkim drugich i oni fajnie propagują żywność zdrową, bo robią np. vege hamburgery. Okazuje się, że można zrobić hamburgera bez mięsa i wychodzi im to znakomicie. – wyjaśnia Pani Agnieszka Cieśla- Jadach, która nie kryje, iż oprócz kuchni polskiej uczniowie poznają na praktykach także potrawy egzotyczne.

Z takich bardziej egzotycznych potraw, to robiliśmy sushi, czy ślimaki. Młodzież bardzo chętnie próbuje nowe smaki, są gotowi i otwarci na wszelkie nowe doznania kulinarne – wspomina nauczycielka, która przyznaje, iż oprócz samego przygotowania potraw i napojów młodzież uczy się także obsługi, form serwowania, czy doboru i techniki dekoracji. Pomocne są tu liczne dodatkowe kursy, które młodzież może zrealizować w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Praktyka zawodowa kończy się egzaminem wewnętrznym, na którym młodzież ma za zadanie wymyślenie potrawy. – I tu nasza młodzież może poszczycić się kreatywnością. Osoby decydujące się na ten kierunek podchodzą do zadań z pasją i zamiłowaniem – zapewnia nauczycielka przedmiotów zawodowych.

 

Więcej informacji o technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich możecie znaleźć pod tym linkiem

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj