W Lubomierzu szacują straty

14
2646
Burmistrz Lubomierza Marek Chrabąszcz
Burmistrz Lubomierza Marek Chrabąszcz

Poszkodowani są mieszkańcy czterdziestu gospodarstw. Olbrzymie straty są także w infrastrukturze gminnej. Szkody szacują dwie komisje. Mieszkańcy, których domy zostały zalane wkrótce otrzymają zasiłki celowe.

 

Nawałnica dokonała spustoszenia

Kilkunastominutowa nawałnica, jaka przeszła nad regionem w środę późno wieczorem dokonała spustoszenia. Zalane zostały domy, zniszczone ogrody, zatopione samochody, woda podmyła drogi, w niektórych miejscach zerwała asfalt oraz uszkodziła kilka mostków. Burmistrz Lubomierza już następnego dnia rano powołał dwie komisje do szacowania szkód.

Komisje szacują straty

– Jedna komisja zajmuje się ocenianiem strat w gospodarstwach domowych, a druga komisja zajmuje się ocenianiem strat w infrastrukturze drogowej. – mówi Marek Chrabąszcz. – Ogólnie takich podtopień gospodarstw to mamy około czterdziestu. Tworzymy listę osób, którym będziemy chcieli pomóc w pierwszej kolejności. – dodaje burmistrz, który zapewnia, iż po oszacowaniu szkód Gmina będzie występowała do wojewody o środki finansowe w formie zasiłków celowych na wsparcie poszkodowanych. Ponadto do najbardziej poszkodowanych ma także trafić wsparcie z budżetu Gminy Lubomierz, z MOPS-u.

Zniszczona infrastruktura

Oprócz szkód w gospodarstwach domowych nawałnica uszkodziła infrastrukturę gminną. Najbardziej ucierpiała Pławna, ale także Wojciechów, Pasiecznik, Maciejowiec, czy Pokrzywnik.

Ucierpiały przede wszystkim nasze drogi gminne. Można powiedzieć, że w wielu przypadkach spłynęły. W większości były to drogi szutrowe. – wyjaśnia Burmistrz Chrabąszcz, który przyznaje, iż spore straty w infrastrukturze powstały także na drogach powiatowych.

Wojewoda zapewnia o przyznaniu wsparcia

W czwartek Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski podczas posiedzenia Sztabu Zarządzania Kryzysowego rozmawiał z dyrektorem ds. bezpieczeństwa w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu w sprawie otrzymania wsparcia dla poszkodowanych rodzin oraz na remonty uszkodzonych dróg i mostków.

Wsparcie mamy obiecane. – mówi Pan Skrzydłowski, który wyjaśnia, iż w pierwszej kolejności będzie to wsparcie dla rodzin, których domy zostały zalane a w dalszej kolejności ma ono objąć remonty dróg, jednak w tym przypadku procedury będą długotrwałe.

Cała procedura będzie tak trwała, że dopiero w następnym roku będzie można odbudowywać drogi – przyznaje Wiceburmistrz.

Most na drodze powiatowej w Pławnej

Adam Skrzydłowski wspomina także, iż z wstępnych analiz most na drodze powiatowej w Pławnej, który obecnie jest wyłączony z ruchu ma być częściowo otwarty – jeden pas ruchu dla samochodów osobowych. Natomiast przejazd czy to samochodem ciężarowym czy ciągnikiem rolniczym nie będzie możliwy do czasu przeprowadzenia kapitalnego remontu obiektu. Szczegóły dotyczące tego, czy, od kiedy i jak będzie otwarty most mamy poznać w przyszłym tygodniu, po otrzymaniu ekspertyzy.

Podziękowania dla strażaków

Po raz kolejny nieocenioną okazała się pomoc strażaków. Tak Ci z Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, jak i rzesza druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Lubomierz, ale także z sąsiednich gmin i powiatów była na miejscu chwilę po przejściu nawałnicy. Strażacy wypompowywali wodę z domów, piwnic, zajmowali się i nadal zajmują oczyszczaniem studni, …

Wiceburmistrz Lubomierza Pan Adam Skrzydłowski wspomina, iż w Pławnej w kilku domach strażacy budzili w nocy mieszkańców zalewanych posesji. Gdyby nie oni, to mogłoby dojść do tragedii.

– To naprawdę jest nieoceniona pomoc. Można powiedzieć, że co niektórzy z nich nie śpią, bo działania od samego początku opadów trwają do dziś bez przerwy. – przyznaje nam podczas piątkowej rozmowy Burmistrz Lubomierza. – Wielkie pokłony i podziękowania dla wszystkich strażaków – składa Pan Marek Chrabąszcz.


Nawałnica dokonała spustoszenia. Kto dostanie zasiłek celowy?

14 KOMENTARZE

  1. Poklony i podziekowania nie wystarcza to trzeba pomyslec w jaki sposob nagrodzic ich trud i ciezka prace szczegolnie jednostki zOSP tutaj strazacy pracuja spolecznie czasami z narazeniem wlasnego zdrowia

  2. No przepraszam a jezeli droga ktora prowadzi do domow polozonych na gorkach to jak ci ludzie maja dostac sie chocby do lekarza a czesto sa to ludzie starsi a droga jest calkowicie zniszczona przypominam ze w naszej gminie nie ma zadnej komunikacji oprocz wlasnego samochodu nalezy wyciagnac wnioski z tej tragedii i przestac robic drogi szutrowe ktore po kazdej wiekszej ulewie nadaja sie do remontu panowie

  3. Takie środki finansowe na tego typu sprawy powinny być w rezerwach naszej Gminy ,ludzie powinni natychmiast otrzymać pomoc a nie liczyć czy dadzą,kiedy i ile ,w domu nasi rządzący też tak rządzą?.

  4. A skąd ma Lubomierz nabrać kasę na te remonty jak nie ma w gminie z kogo ściągać haraczu? Nie ma zakładów produkcyjnych, a w małej miejscowości nie utrzyma się dwudziestu lokali usługowych czy sklepów. Mają wam wyczarować te asfalty? To jest gmina-sypialnia, ludzie budujący się na wioskach często nie pracują nawet w powiecie a co dopiero gminie…

    A później płaczą, że gmina nie chce im wylać drogi pod wycieraczkę. Połowa uciekła z miasta na wieś…

  5. Do ja. Skoro tak uwazasz a kasy ci brakuje to startuj w najblizszych wyborach na radnego. Wtedy uwierz mi kasa bedziesz szastac a na tobie beda psy wieszac Dorobisz sie …..jak w tytule

  6. Wszystko pięknie, tylko dlaczego burmistrz czy działający w jego imieniu wice nie zgodzili się na wojsko? Wojsko, które zostałoby powołane m.in do oczyszczenia rzeczki? Do pomocy najbardziej potrzebującym chociażby w ułożeniu worków z piaskiem? Rzeczka w Pławnej jest w opłakanym stanie, trzeba ją udrożnić i pozbierać śmieci, bo a za oknem nie wygląda to optymistycznie,a wszelkie śmieci będą spiętrzać ją powodując kolejne podtopienia.

  7. Startować do rządzenia przy takich funkcjach trzeba się liczyć ze wszystkim i mieć odpowiednich ludzi poobsadzanych a nie zatrudniać ręcistów,emerytów bo znajomi, a młodzi po szkołach nie mają pracy.Radni nawet nie walczą np.w sprawach podwyżek śmieci,wody itp. boją się sprzeciwić a wiemy dlaczego grają w jednej drużynie byłego i terażniejszego włodarza.

    • Kiedy te nieduki wreszcie się nauczą, że za ceny śmieci odpowiadacie Wy k***a a nie radni? Jak wrzucacie z roku na rok o w razy więcej odpadów to kto ma zapłacić ZA WAS za ich wywóz? Może Gmina? Otóż to nie możliwe nawet gdyby Gmina miała miliardy złotych do wydania. System gospodarki odpadami musi się sam finansować, koniec kropka, takie mamy prawo . Łatwo powtarzać utarte slogany zamiast dowiedzieć się prawdy

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj