Usłyszał wyrok. W celi odebrał sobie życie

18
12043

Zaledwie kilka dni po usłyszeniu wyroku 59- letni mężczyzna targnął się na swoje życie. Okoliczności dramatu pod nadzorem prokuratury wyjaśniają policjanci oraz zespół ekspertów Służby Więziennej.

 

 

Więzienie jest miejscem, do którego nikt nie chce ani trafić, ani wracać. Jednak z powodu zawirowań w życiu wiele osób jest zamykanych. Na koniec ubiegłego roku w aresztach śledczych i zakładach karnych w Polsce osadzonych było ponad 71 tysięcy osób.

Z danych statystycznych Służby Więziennej wynika, iż z każdym rokiem w Polsce spada liczba prób samobójczych i samobójstw dokonywanych za kratami. Aczkolwiek nadal jest ich całkiem sporo. W 2019 roku w aresztach śledczych i zakładach karnych odnotowano 173 próby usiłowania dokonania samobójstwa przez osadzonego, z czego 23 przypadki zakończyły się śmiercią. Rok później na 107 prób samobójczych zgonem zakończyło się 27. W 2021 roku 125 osadzonych próbowało odebrać sobie życie, z czego 26 skutecznie, a w 2022 roku na 114 prób samobójczych zgonem zakończyło się 15.

 

 

Indywidualne motywacje targnięcia się na życie w więzieniu zwykle trudno ustalić. Więźniowie wchodzą w skomplikowane środowisko. Połączenie kilku czynników powodujących kryzys może doprowadzić do załamania psychicznego i społecznego, a w końcu do samobójstwa. Ryzyko samobójstwa w większości przypadków wzrasta wskutek wydłużającej się izolacji społecznej.

Do kolejnego dramatu doszło tym razem w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze. Jak ustalili dziennikarze Lwówecki.info w dniu 28 listopada 2023 roku jeden z osadzonych, zaledwie kilka dni po usłyszeniu wyroku targnął się na swoje życie.

„Podjęta przez funkcjonariuszy oraz wezwany do jednostki zespół ratownictwa medycznego akcja reanimacyjna nie przyniosła oczekiwanego rezultatu.” – wyjaśnia por. Dawid Makowski
Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu.

 

 

Mieszkaniec powiatu bolesławieckiego pozostawał tymczasowo aresztowany do sprawy, w której był oskarżony m.in. o usiłowanie zabójstwa. Kilka dni wcześniej zapadł wobec niego nieprawomocny wyrok skazujący, którym orzeczono wobec niego karę 15 lat pozbawienia wolności.

„Sprawę zgodnie z obowiązującymi przepisami wyjaśnia policja, prokuratura i specjalny zespół ekspertów powołany przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu.” – dodaje por. Dawid Makowski.

„Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze prowadzi postępowanie mające na celu wyjaśnienie okoliczności zgonu 59-letniego mężczyzny, do jakiego doszło 28 listopada 2023 roku na terenie Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze.” – wyjaśnia prokurator Tomasz Czułowski, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Na miejscu zdarzenia przeprowadzone zostały czynności, przesłuchiwano świadków, przeprowadzona została również sekcja zwłok.

 

 

„Wstępne ustalenia wskazują na śmierć samobójczą i brak udziału osób trzecich. Brak również było okoliczności, które mogłyby wskazywać na zamiar osadzonego popełnienia samobójstwa” – dodaje rzecznik prokuratury.

Pamiętajmy, iż każdy z osadzonych ma możliwość kontaktu i porozmawiania o swoich problemach z psychologiem. Niektórzy osadzeni chętnie mówią o swoich sprawach, inni są natomiast skryci. Aby psycholog mógł pomóc osobie pozbawionej wolności konieczna jest współpraca.

18 KOMENTARZE

      • Pooglądaj sobie ” Sprawa dla Reportera” itp. Ilu niewinnych siedzi tam pokazują. A Komenda? Tacy ludzie, niewinni potrzebują szczególnie pomocy psychologicznej za kratami.
        Więc nie hojrakuj ! Pewnie nie żałuję bandziorów, na dodatek recydywistów !

        • “… dla recydywistów”
          Byłem karany .
          Mam ponad 55l
          Obecnie nie mając możliwości udogodnienia niewinności muszę kłamać w sądzie i słupów motać.
          Mieszkam sam.
          Jak udowodnić że pół roku temu byłem przez 3 dni i noce w domu?
          Piszecie często bzdury nie mające pokrycia.

  1. Od kiedy zlikwidowano karę śmierci, nie ma już właściwego punktu odniesienia dla wszystkich innych kar !! To jest duży błąd, który ma negatywne skutki społeczne.
    Teraz, nawet za najgorszą zbrodnię, oskarżony dostaje 25 lat więzienia lub dożywocie…… czyli pozostaje na wiele lat na utrzymaniu społeczeństwa, które z pewnością wolałoby swoje pieniądze wydać na bardziej szlachetny cel, niż wikt, opierunek i opieka medyczna dla totalnie zdemoralizowanego bandyty, do końca jego życia!!!

  2. Jelenia Góra? Lekarz internista jest również specjalistą chorób wewnętrznych, psychiatrą, ortopedą i urologiem. Nie ma zielonego pojęcia o leczeniu. Najważniejsze co powie przepasiona pielęgniarka. Ryja drze na całe miasto, bo tylko tyle potrafi. Co do zaleceń dla chorego, to nie mogą w żaden sposób utrudniać funkcjonowania aresztu. Jednym słowem wszystkiemu winien chory….

  3. Mordercy i tyle. Ile jeszcze samobójstwo jest potrzebne do zmiany podejścia do leczenia tymczasowo aresztowanych. Jaki wpływ ma bedtialstwo służby więziennej na kolejne samobójstwa?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj