Uchwała Burmistrza? Kolejny bubel w Lwówku Śląskim?

13
910

Dokument od blisko miesiąca jest w obrocie i stanowi podstawę do kolejnych działań. I można by się było z tego pośmiać, gdyby nie chodziło o dokument urzędowy i publiczne pieniądze.

 

Uchwała Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski, w której Rada Miejska uchwaliła udzielenie pomocy rzeczowej dla dotkniętej wrześniową powodzią Gminy Bolesławiec. Czytając ten dokument odnosimy nieodparte wrażenie, że mimo zmiany władz w Lwówku Śląskim, bylejakość pozostała i ma się znakomicie.

Na stronach Urzędu Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim opublikowany został dokument, który swoją treścią może wprawić w osłupienie.

Zacznijmy od tytułu: „UCHWAŁA BURMISTRZA”, co już samo w sobie jest swego rodzaju perełką. Uchwała, jak wiadomo każdemu, kto choć raz zetknął się z funkcjonowaniem samorządu, jest aktem prawnym podejmowanym przez organ kolegialny – w tym przypadku Radę Miejską. Burmistrz, choć postać niewątpliwie ważna, takich dokumentów uchwalać nie może.

Dalej, treść dokumentu jasno informuje, że to „Rada Miejska w Lwówku Śląskim uchwala, co następuje”, co zdaje się wprost przeczyć tytułowi, jakby ktoś – być może w przypływie radosnej twórczości – postanowił połączyć dwa różne światy: kompetencje wykonawcze burmistrza i uchwałodawcze rady. Efekt? Formalny potworek godny uwagi każdego miłośnika paradoksów urzędniczej biurokracji.

Jakby tego było mało, dokument został przyjęty (prawdopodobnie po wcześniejszym przeczytaniu) przez radych i na koniec podpisany przez „Przewodniczącą Rady Miejskiej Magdalenę Wioletę Lewandowską”, co zdaje się rozstrzygać sprawę, że to dzieło Rady, a nie Burmistrza. Chociaż warto zauważyć, że sam podpis pani przewodniczącej może być tu odrobinę zaniepokojony swoją obecnością w tej dziwnej układance.

Ale spójrzmy też na szczytne zamierzenia autora uchwały – kimkolwiek on jest. Gdy wrześniowa powódź zniszczyła mienie w Gminie Bolesławiec, wydawało się, że nie ma czasu do stracenia. Jednak Gmina i Miasto Lwówek Śląski postanowił podejść do sprawy z nieco inną dynamiką. W dokumencie z 27 grudnia 2024 roku czytamy:

Gmina i Miasto Lwówek Śląski udziela Gminie Bolesławiec pomocy rzeczowej w formie przekazania 4 sztuk osuszaczy cyrkulacyjnych powietrza o łącznej wartości rynkowej 16.000,00 złotych (słownie: szesnaście tysięcy złotych) z przeznaczeniem na usuwanie skutków powodzi”.

Na marginesie – samo uzasadnienie uchwały jest wzruszające, choć użycie wyrażenia „zasadne” w dwóch kolejnych zdaniach trochę psuje ten efekt.

Gmina Bolesławiec została dotknięta powodzią, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku. Woda spowodowała ogromne zniszczenia, dlatego zasadne jest, aby Gmina i Miasto Lwówek Śląski udzieliła pomocy rzeczowej w formie przekazania 4 sztuk osuszaczy cyrkulacyjnych dla Gminy Bolesławiec w celu usuwania skutków niszczycielskiego działania wody. W związku z powyższym podjęcie uchwały uważa się za zasadne.” – czytamy w uzasadnieniu Uchwały Burmistrza podjętej przez radnych i podpisanej przez panią przewodniczącą rady.

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia (27.12.2024 r.), więc dokument od blisko miesiąca jest w obrocie prawnym i stanowi podstawę do kolejnych działań. “Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Lwówek Śląski” – wskazuje autor dokumentu. W naszej ocenie to KOLEJNY przykład, jak niefrasobliwe podejście do formalności może każdą ideę zmienić w urzędniczy absurd.

Aktualizacja

– Myślę, że skoro ok. 30 osób mających do czynienia z tym dokumentem nie wyłapało oczywistego błędu w nagłówku, to właśnie należy tak go traktować. Uchwała została przyjęta na sesji Rady, przez Radnych, umieszczona razem z projektami Rady, wysłana do kontroli uchwał Rady, w treści jest napisane, że Rada uchwala; podpisana przez Przewodniczącą Rady, nadana numeracja Rady, podstawa prawna również dotyczy Rady Miejskiej. Rozwiewam wątpliwości: Tak, to Uchwała Rady. – komentuje Burmistrz Kobiałka.

13 KOMENTARZE

    • A co ma piernik do wiatraka? Już przestańcie wycierać się tym Owsiakiem. Zasada prosta – nie chcesz – nie dawaj. I odczep się. Moim zdaniem nie zaszkodzi i tu i tu pomoc.

  1. Tutaj autorowi nie chodzi by nie pomagać tylko zwrócić uwagę na formę sporządzania uchwały i kto to sporządza ( tyle w Polsce się teraz mówi ,żeby było zgodne z prawem) .

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj