Tu powstanie piękna świetlica

7
3500

Planowane zadanie dotyczy przebudowy wraz z rozbudową byłego dworca kolejowego w Pławnej w celu przystosowania obiektu na świetlicę wiejską

 

Linia kolejowa Lwówek Śląski – Pławna Dolna – Lubomierz – Gryfów Śląski

Budynek dworca w Pławnej do użytku oddano 15 października 1885 roku wraz linią kolejową z Gryfowa Śląskiego do Lwówka Śląskiego. Po wojnie cała infrastruktura kolejowa przeszła w zarząd Polskich Kolei Państwowych. I już kilka lat później podjęto pierwsze próby likwidacji połączeń biegnących przez Pławną Dolną. Te okazały się nieskuteczne i pociągi jeździły tą trasą do 1983 roku, kiedy to na odcinku Gryfów Śląski – Lwówek Śląski zawieszono kursowanie połączeń pasażerskich. Trzynaście lat później całkowicie zlikwidowano odcinek linii kolejowej Lwówek Śląski – Lubomierz.

Ścieżka rowerowa Lwówek Śląski – Pławna Dolna

Światełkiem w tunelu do nadania dworcowi kolejowemu w Pławnej nowej funkcji była budowa w 2009 roku ścieżki rowerowej z Lwówka Śląskiego przez Mojesz do Pławnej Dolnej. Tak się jednak nie stało. Obiekt przez lata popadał w ruinę.

Gmina Lubomierz przejęła dworzec w Pławnej

Z czasem budynek dworca w Pławnej przejęły władze Gminy Lubomierz, które już od kilku lat zabiegały z różnych źródeł o środki na przeprowadzenie niezbędnych remontów i nadanie pięknemu obiektowi nowej, społecznej funkcji. Wieloletnie starania wreszcie przyniosły efekt. W 2021 roku burmistrzowi Lubomierza udało się pozyskać dofinansowanie na przeprowadzenie niezbędnych remontów.

Świetlica w Pławnej

Powstanie świetlicy wiejskiej w zabytkowym budynku z historyczną suwnicą, przy ścieżce rowerowej podniesie wizerunek wsi, zapewni miejsce do spotkań dla mieszkańców i przyjezdnych, ponadto stanie się elementem mogącym wpłynąć pozytywnie na dalszy rozwój okolicy pod względem turystycznym i może sprowokować powstanie nowych inicjatyw społecznych, kulturalnych czy sportowych. Tłumaczy Burmistrz Lubomierza.

Jak już redakcja Lwówecki.info informowała inwestycja zostanie dofinansowana ze środków rządowego fundusz inwestycji lokalnych w kwocie 1.050.000 zł dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Po otrzymaniu dofinansowania natychmiast przystąpiono do działań mających na celu przebudowę z rozbudową budynku stacji kolejowej w Pławnej z przeznaczeniem na świetlicę wiejską.

Ogłoszony został już przetarg, który na chwilę obecną jeszcze trwa. „Planowane Pławna DOlna Dworzec kolejowy – świetlica wiejska zadanie dotyczy przebudowy wraz z rozbudową byłego dworca kolejowego w Pławnej w celu przystosowania obiektu na świetlicę wiejską. Budynek dawnego dworca, w centralnej części dwukondygnacyjny z poddaszem, z dwoma skrzydłami bocznymi. Skrzydła boczne przeznaczone są do przebudowy i zaadaptowania na pomieszczenia świetlicy wiejskiej, zaś część centralna będzie mieścić strefę wejściową, sanitariaty i pomieszczenia pomocnicze.” – informują władze Lubomierza.

Zakres robót jest bardzo obszerny i przewiduje m.in. wymianę okien, renowację drzwi zewnętrznych oraz okiennic zewnętrznych, wymianę rynien i pokrycia dachowego, wykonanie nowych konstrukcji dachowych, wykonanie obróbek blacharskich, oczyszczenie ciśnieniowe powierzchni kamiennych elewacji, odrestaurowanie murków tarasu, wykonanie drewnianych tarasów, montaż balustrad, wymianę elementów tarasu oraz jego przedłużenie i utworzenie schodów prowadzących na jego poziom, utworzenie podjazdu wejściowego dla niepełnosprawnych. Ponadto w ramach prac wyburzona zostanie drewniana przybudówka, wykonane zostanie zadaszenie nad zewnętrznym wejściem do piwnicy.

Zakres robót przewiduje także otynkowanie i pomalowanie pow. kamiennych i sufitów, renowację pow. kamiennych, renowację konstrukcji nastawni, wykonanie stanowisk ekspozycyjnych, utworzenie aneksu kuchennego, renowację posadzki drewnianej, renowację balustrady, schodów drewnianych i obudowy klatki schodowej, montaż elementów armatury, usunięcie ścianek działowych, wykonanie drenażu z izolacją i opaski żwirowej przy budynku, wykonanie przyłącza wody ze studni oraz jej modernizację, budowa zbiornika bezodpływowego na ścieki oraz wykonanie przyłącza do budynku, wykonanie dwóch zbiorników rozsączających na potrzeby zagospodarowania wód opadowych, wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej, wykonanie instalacji wody zimnej, wykonanie instalacji wody ciepłej, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, wykonanie pompy ciepła powietrze-woda, wykonanie wentylacji mechanicznej (rekuperatory ścienne), wykonanie wewnętrznej linii zasilającej, wykonanie instalacji fotowoltaicznej, wykonanie nawierzchni brukowej, wykonanie nawierzchni z geograty, montaż małej architektury i wykonanie nasadzeń.

Planowany okres realizacji zadania to I – VI kwartał 2022 roku. Przewidywana wartość przedsięwzięcia to ponad 1,2 miliona złotych.

7 KOMENTARZE

  1. To ile kwartałów ma rok 4 czy 6 ? i kiedy tak naprawdę planowane jest zakończenie remontu?
    Ale poważnie, to pomysł ok. Brawo Burmistrz Lubomierza. Nie czeka na PKP ale sam ogarnia problem.
    Naśladownictwo wskazane.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj