Trwa odbudowa pałacu w Skale koło Lwówka Śląskiego

7
3641

Odbył się już odbiór konserwatorski pierwszego etapu prac porządkowo – budowlanych w zespole pałacowo – parkowym w Skale.

 

 

W listopadzie tego roku odbył się odbiór konserwatorski pierwszego etapu prac porządkowo – budowlanych w zespole pałacowo – parkowym w Skale, gm. Lwówek Śląski.

Zakres prac tego etapu obejmował odgruzowanie obiektu oraz stabilizację jego konstrukcji, zaczynając od południowego skrzydła. Inwestor uzyskawszy wszelkie potrzebne uzgodnienia rozpoczął prace w kwietniu tego roku, a prace te zostały dofinansowane z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teren wokół pałacu został uprzątnięty, oczyszczony z zieleni, która rozrastając się w sposób niekontrolowany zaczynała zagrażać konstrukcji budynku. Zapewniono również stabilizację konstrukcyjną, spinając ściany zewnętrzne (na razie skrzydła południowego) przeponami żelbetowymi oraz wzmocniono partie sklepień. Wszystkie prace wykonywane są z wielką pieczołowitością i troską o to, aby nie naruszyć wartościowych elementów, które zachowały się w pałacu niestety w śladowej ilości. Prace ziemne przeprowadzane są pod ścisłym nadzorem archeologa.

 

 

Zespół pałacowo – parkowy znajduje się w malutkiej wsi Skała, położonej na północ od Lwówka Śląskiego w woj. dolnośląskim. Pałac położony jest w górnej części wzniesienia, które opada w kierunku wschodnim, co pozwoliło uformować wyjątkowej urody ogrody tarasowe. Po zachodniej stronie pałacu został stworzony romantyczny park z cennym starodrzewiem.

Pałac powstał w 1513 r. jako renesansowy dwór, zbudowany przez Adama von Lest. Pojawiały się wzmianki iż na tym miejscu już w XIV wieku istniał zamek, który w późniejszym czasie został zniszczony przez husytów. W kolejnych wiekach obiekt uległ kilkukrotnym przebudowom. Obecny kształt otrzymał na przełomie XVIII i XIX wieku, jako trzykondygnacyjna budowla na rzucie w kształcie podkowy. Pałac nader często zmieniał swoich właścicieli. Okres największej świetności przypada na wiek XIX, kiedy to przeszedł w ręce rodu Hohenzollern. Bywało tu wówczas wiele wybitnych osobistości takich jak królowa pruska Luiza, król Prus Fryderyk Wilhelm IV, a w 1867 król Wilhelm I , późniejszy cesarz. W drugiej połowie XIX wieku Skała stała się ważnym ośrodkiem muzycznym. Bywali tu m. in. Ferenc Liszt, Hector Berlioz i Richard Wagner. Z początkiem nastania XX wieku, kiedy pałac przeszedł w ręce dzierżawców, zaczął się jego powolny upadek.

Po II wojnie światowej pozostawał jeszcze w dość dobrym stanie, lecz w ciągu kolejnych lat został kompletnie ograbiony. Lata 80-te, 90-te XX wieku to czas kiedy obiekt został już zupełnie zaniedbany. Na początku XXI wieku zawaleniu uległa wieża oraz ściana zewnętrzna pałacu od strony patio w środkowej części budynku. Dach również uległ całkowitemu zniszczeniu. Z pierwotnej bryły pałacu pozostały prawie wyłącznie ściany zewnętrzne, obrośnięte niekontrolowaną zielenią i samosiejkami, a całość groziła zawaleniu.

 

 

W roku 2020 zespół pałacowo – parkowy w Skale zmienił właściciela. Okazuje się, że jest to niepowtarzalna szansa dla tego obiektu, aby na nowo tchnąć w niego życie i przywrócić dawną świetność. Inwestor nie zatrzymuje się w swoich wysiłkach przywrócenia ruiny do życia. W najbliższych tygodniach rozpoczęte zostaną badania architektoniczne.

Kontynuowane są dalsze prace w celu ustabilizowania konstrukcji budynku i odtworzenia sklepień. Dotychczasowy przebieg prac pozwala mieć nadzieję, że dla obiektu po wielu latach popadania w ruinę w końcu przyszły lepsze czasy.

Na zdjęciach pałac w Skale po wstępnych pracach zabezpieczających wykonanych w listopadzie 2022 r.

fot.: fanpage: Pałac Skała.

-/DWKZ/-

7 KOMENTARZE

    • Doprowadzili szczególnie za waszych byłych rządów PO, co rujnowali wszystko od budynków, zakładów pracy,PKP, itd. a kto teraz to remontuje i wspomaga , napewno nie Donald, on by to sprzedał Niemcom dostał by order.

      • Pałac w Skale przez kilkadziesiąt lat w czasach PRL i w latach 90. był w rękach Nadleśnictwa. Tyle w temacie.
        Nie było wtedy PO, nie było PiS, to komuna doprowadziła do upadku a gospodarz Nadleśnictwo nie remontował.

    • Taaa, bo tylko w Polsce niszczeją zabytki…nigdzie indziej na świecie tylko tu! A to, że jak tylko nasz kraj dźwiga się z okowów komuny i wcześniejszych zniszczeń, to znalazł się chętny na odbudowę i to z tak kiepskiego stanu, to jest oczywiście potwierdzenie tezy nr 1? Brawo za logikę!

  1. Pałac aktualnie znajduje się w zupełnie innym stanie. Odtworzone zostały stropy na pierwszym i drugim piętrze, w obu “skrzydłach”. Na ukończeniu są prace odtworzeniowe stropu na parterze środkowej części. Odbudowywana jest zewnętrzna ściana tej części, która była całkowicie “zawalona”

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj