Coraz częściej policjanci w powiecie lwóweckim mają do czynienia z osobami, które wsiadają za kierownicę pod wpływem, stanowiąc realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Z policyjnych statystyk jasno wynika, że coraz więcej kierowców siada za kierownicę nie tylko po alkoholu, ale także po zażyciu środków odurzających. Choć jeszcze kilka lat temu przypadki te zdarzały się sporadycznie, obecnie funkcjonariusze coraz częściej sięgają nie tylko po alkomaty, ale i po testy narkotykowe. Problem dotyczy również kierowców z powiatu lwóweckiego.
W sobotę 25 maja, około godziny 11:00, w miejscowości Niwnice patrol dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zatrzymał do kontroli pojazd marki Audi. Jak informuje policja, za kierownicą siedział 36-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego.
Początkowo nic nie wskazywało na poważniejsze nieprawidłowości. Jednak w trakcie rozmowy funkcjonariusze zauważyli, że zachowanie kierowcy odbiega od normy.
– Podczas rozmowy z kierowcą funkcjonariusze zwrócili uwagę na jego nienaturalne zachowanie. Z uwagi na podejrzenie, że może znajdować się pod wpływem alkoholu, policjanci przeprowadzili badanie trzeźwości – wynik był negatywny. – przekazuje mł. asp. Olga Łukaszewicz z KPP w Lwówku Śląskim.
Ponieważ reakcje kierującego nadal budziły wątpliwości, mundurowi zdecydowali się przeprowadzić kolejne badanie – tym razem pod kątem obecności substancji psychoaktywnych. Wynik testu narkotykowego okazał się pozytywny, wskazując na obecność w organizmie mieszkańca powiatu lwóweckiego metamfetaminy. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do szczegółowej analizy toksykologicznej.
Jeśli potwierdzi się, że 36-latek znajdował się pod wpływem narkotyków w chwili prowadzenia pojazdu, będzie musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Kodeks karny przewiduje za to przestępstwo karę do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywnę.
Policja przypomina, że tego rodzaju zachowanie to nie tylko złamanie prawa, ale również realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
– Apelujemy do kierowców o rozsądek i odpowiedzialność! Każdy, kto siada za kierownicą pod wpływem narkotyków lub alkoholu, stwarza śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego – dodaje policjantka.
Posadzić go na 3 lata.
Oczywiście . Piłeś nie jedź.
W tym przypadku to raczej ćpałeś, nie jedź.