Czy Szkolna Górna powinna pozostać miejscem dzikich ognisk, potłuczonych butelek i śmieci, czy zmienić się w atrakcyjne miejsce rekreacji z torem rowerowym, ławostołami, wiatami i zagospodarowanymi ścieżkami?
Szkolna Górka, znana również jako Szpitalna Góra, to wzniesienie o wysokości 256 metrów nad poziomem morza, położone na południowych obrzeżach Lwówka Śląskiego. Jej nazwa nawiązuje do funkcji, jakie pełniła na przestrzeni wieków.
Nazwa “Szpitalna Góra” (Hospitalberg) pojawia się w miejskich dokumentach i kronikach już w XIV wieku. Wzniesienie to otrzymało swoją nazwę od przytułku św. Macieja. W XV wieku, z powodu braku miejsc na cmentarzach przykościelnych, na terenie Szpitalnej Góry założono cmentarz komunalny. W pierwszej połowie XVI wieku wzniesiono tam też kościół cmentarny pw. św. Mikołaja. Świątynia ta była wielokrotnie niszczona podczas wojen, a ostatecznie zburzona przez żołnierzy szwedzkich w czasie wojny trzydziestoletniej.
Dziś bardziej znana jest nazwa “Szkolna Górka”. Miejsce to pełni funkcję terenu rekreacyjnego, będącego istotnym elementem krajobrazu Lwówka Śląskiego i przy odrobinie dobrej woli włodarzy, może stać się nowoczesnym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym. Już w 2022 roku ówczesne władze miasta podjęły kroki w kierunku realizacji projektu budowy toru rowerowego, który pozwoliłby na efektywne wykorzystanie potencjału tego obszaru.
Jesienią 2022 roku burmistrz Szczęsna ogłosiła zapytanie dotyczące „Opracowania koncepcji programowo- przestrzennej i programu funkcjonalno- użytkowego budowy toru rowerowego na obszarze Szkolnej Górki w Lwówku Śląskim”. Projekt miał na celu stworzenie nowoczesnej infrastruktury dla rowerzystów i turystów. Zagospodarowany miał zostać w ten sposób obszar o powierzchni 1,2 ha.
Jednym z kluczowych elementów projektu miała być szczegółowa inwentaryzacja terenu, obejmująca dokumentację fotograficzną oraz analizę istniejącej roślinności i ukształtowania. Projekt wstępnie zakładał budowę trzech tras rowerowych dostosowanych do różnych grup użytkowników. Pierwsza z nich miała być przeznaczona dla dzieci i początkujących rowerzystów, stanowiąc tor treningowy. Druga trasa miała powstać z myślą o bardziej zaawansowanych użytkownikach, umożliwiając wykonywanie skoków i ewolucji. Trzeci tor miał zostać zaprojektowany w sposób umożliwiający rekreacyjne korzystanie przez całe rodziny, zapewniając komfortową i bezpieczną jazdę.
Integralnym elementem zagospodarowania Szkolnej Górki miała być infrastruktura towarzysząca. Projekt zakładał instalację toalety publicznej, ławek z koszami na śmieci, altany wypoczynkowej oraz tablic informacyjnych. W ramach analizy ekonomicznej rozważane były różne warianty nawierzchni torów, z uwzględnieniem kosztów budowy i późniejszego utrzymania. Przeprowadzona miała zostać również analiza środowiskowa, mająca na celu określenie wpływu inwestycji na otoczenie oraz wskazanie rozwiązań minimalizujących jej oddziaływanie na przyrodę.
Koncepcja zagospodarowania Szkolnej Górki uwzględniała również możliwość powiązania inwestycji z terenami sąsiednimi, w tym działkami objętymi miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W ramach tego etapu miały zostać zaproponowane rozwiązania umożliwiające integrację nowego obiektu z istniejącą infrastrukturą, zapewniając wygodne i bezpieczne dojście oraz dojazd rowerzystów i pieszych. Istotnym aspektem projektu miało być także sporządzenie kosztorysu inwestycyjnego, obejmującego zarówno koszty budowy, jak i późniejszego utrzymania obiektu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Realizacja inwestycji przewidziana była w kilku etapach. W pierwszej kolejności opracowana miała zostać koncepcja programowo-przestrzenna, która następnie miała zostać poddana konsultacjom społecznym a następnie miała ruszyć procedura uzyskaniu akceptacji instytucji nadzorujących oraz zgromadzeniu wymaganych pozwoleń. Sama budowa torów rowerowych oraz infrastruktury towarzyszącej również miała być realizowana etapami, w zależności od dostępnych środków finansowych.
Ostatecznie koncepcja nie została sporządzona, bo w miejskiej kasie zabrakło wówczas pieniędzy, aczkolwiek, co warto podkreślić, najtańsza z ofert opiewała na zaledwie 33 tysiące złotych.
Dziś Szkolna Górka to miejsce, gdzie młodzież spędza czas wolny, a mieszkańcy wybierają się na spacery, korzystając z uroków zielonej przestrzeni. Jednak jej stan pozostawia wiele do życzenia. Wszechobecne śmieci, porozbijane szkło i zaniedbane elementy infrastruktury sprawiają, że teren ten nie spełnia swojej podstawowej funkcji w pełni. Kamienne schody niszczeją, liczne ślady po ogniskach świadczą o przypadkowym i niekontrolowanym użytkowaniu. Zaniedbana roślinność, zamiast dodawać uroku sprawia, że teren ten traci na atrakcyjności.
Całość wymaga gruntownego uporządkowania i rewitalizacji. Stworzenia wiaty, z ławo-stołami, bezpiecznego miejsca na ognisko, wygodnych ścieżek, ławek, koszy na śmieci …
Niestety, w uchwalonym w grudniu, budżecie na 2025 rok nie ma bezpośredniej wzmianki o “rewitalizacji Szkolnej Górki”.
W naszej ocenie, nie warto jednak zwlekać i jak najszybciej należałoby odkurzyć projekt burmistrz Szczęsnej, by miejsce to zyskało charakter na jaki zasługuje – terenu uporządkowanego, bezpiecznego i dostosowanego do aktywnego wypoczynku mieszkańców. Inwestycja ta stanowiłaby krok w kierunku stworzenia atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej, dostosowanej do potrzeb zarówno mieszkańców Lwówka Śląskiego, jak i turystów odwiedzających region.
Sztok narciarski?
śmieci leżą od lat i ciągle dochodzą nowe – zapraszam Straż Miejską
żaden włodarz nic z tym miejscem i syfem nie zrobił dla mieszkańców i turystów
zamiast zrobić punkt widokowy na szczycie szkolnej i sigle track ze szkolnej
dupa bo w dziedzinie rozwijającej się w Polsce turystyki rowerowej nic się nie zmieniło w Lwówku od czasu 2004 roku jak powstała jedyna ścieżka rowerowa do Pławnej
Mały plus to jeszcze w 2018/2019 pumptrack dla młodszych na stadionie
Podsumowując przez ponad dekadę nie doszła żadna ścieżka rowerowa, żaden single track, nie ma stacji ładowania rowerów elektrycznych, nie ma wypożyczalni rowerów, map rowerowych gminy i powiatu, nie ma wydarzeń dla cyklistów, cyklostrad, tras rowerowych po Szwajcarii Lwóweckiej też brak
Mniej mówić więcej robić postawić kosze i nie ganiać młodzieży bo znajdą inne miejsce i tam będą zostawić śmieci.