#Świeradów dba o zieleń

4
624

Półtora tysiąca drzew w uzdrowisku zostało już zewidencjonowanych. O stanie każdego z nich można znaleźć informację w sieci. A to dopiero początek działalności na rzecz dbałości o zieleń w mieście.

 

 

FLINS – Stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju Gór Izerskich podczas piątkowej konferencji prasowej podzieliło się informacjami na temat swojej działalności. Opowiedzieli o tym, co już zrobili w temacie dbałości o zieleń w mieście, ale także o tym, co zamierzają zrobić w najbliższym czasie.

– Chciałabym przede wszystkim powiedzieć o tym, dlaczego i dla kogo my to robimy. Chcielibyśmy spróbować zmienić sposób postrzegania ogólnie drzewa. Drzewa, który jest przyjacielem człowieka a nie jego wrogiem, jest częścią naszego ekosystemu, tego ekosystemu, w którym my żyjemy, czyli człowiek. Nie tylko produkuje tlen, co jest oczywistą dla nas atrakcją, ale jest także naturalną klimatyzacją dla człowieka. Jest też filtrem, filtrem, który najmniejsze drobinki, które odbierają nam życie filtruje i dzięki temu życie nam ratuje. Chcielibyśmy żeby sobie od małego człowiek zdawał sprawę z tego, jakim skarbem jest drzewo dla niego i że to bardziej człowiek jest zagrożeniem dla drzewa, niż drzewo dla człowieka. – wskazywała Joanna Szczerbowicz Wiceprezes Stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju Gór Izerskich FLINS.

– Do tej pory fachowcy już zajęli się naszymi drzewami. W Świeradowie, to jest 1000 drzew, w Czerniawie 500 drzew zostało już sprawdzonych, oznaczonych. Dzięki temu każdy mieszkaniec może podejść do takiego drzewa zobaczyć, że ma ona swoją tabliczkę, swój numerek i sprawdzić w systemie Check Trees. To bardzo ważne, każdy z nas może sprawdzić stan drzewa w parku zdrojowym. To jest po prostu niesamowite. – mówił Marcin Jędrzejewski – skarbnik Stowarzyszenia na rzecz zrównoważonego rozwoju Gór Izerskich FLINS.

– My w Stowarzyszeniu Flins, chyba zjednoczyła nas taka idea, że wiadomo, każdy żyje swoim życiem, swoją rodziną, swoimi interesami, ale też tam nasz standard życia, w jakim otoczeniu żyjemy. Jeżeli nie będziemy szanować naszej gminy, pod różnymi względami. To my możemy na turystyce zarabiać największe pieniądze to i tak na standard życia nie będzie wysoki. I tutaj też takie podejście społeczne promujemy. Temat zieleni dotyczy tutaj Świeradowa na tyle, że jesteśmy dwoma uzdrowiskami. Świeradów- Zdrój i Czerniawa. Pierwotnie jak się popatrzy na te stare pocztówki, to te uzdrowiska były zakładane, jako jedne wielkie miasta- ogrody. Dzisiaj nie do końca się do tego o tym pamięta. Są enklawy zieleni, ale to nie jest już to, co było. A zieleń jest niezwykle istotna w Świeradowie.
Jeździmy troszkę po świecie, po Polsce wiemy jak w innych miejscowościach zieleń jest zadbana, jak właśnie drzewa są zadbane, jak takie te standardy, o których mówimy tutaj, które chcemy wprowadzić w Świeradowie wyglądają w praktyce. I wiemy, że tutaj to utrzymanie zieleni w Świeradowie jest na bardzo niskim, podstawowym poziomie. – wyjaśniał Bartosz Prezes Kijewski Stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju Gór Izerskich FLINS, który zapewniał, iż realizowany przez nich projekt jest po to, żeby obecni mieszkańcy a także kolejne pokolenia żyli w lepszym środowisku.

Przede wszystkim tutaj od kilku lat w parkach zdrojowych odbywa się coroczna, cojesienna wycinka drzew, które budzi tutaj dużo kontrowersji wśród znacznej ilości mieszkańców Świeradowa. Badaliśmy sprawy na poziomie konserwatora zabytków, na poziomie gminy, ale ciężko nam było weryfikować, czy te czy te wycinki odbywały się zgodnie z prawem, zgodnie ze sztuką, czy nie. Bo drzewo wycięte i już nie ma nie ma, co weryfikować. To budziło nasze zastrzeżenia. I druga taka rzecz, to była informacja, że będzie rewitalizowane centrum Czerniawy, drugiej jakby dzielnicy uzdrowiskowej naszej gminy.
Mając złe doświadczenia rewitalizacjami, z takimi projektami w naszej gminy, chociażby tutaj, znajdujemy się w parku zdrojowym, na ulicy Zdrojowej, gdzie ta część została pięknie rewitalizowana, ale dużo drzew zostało uszkodzonych i najpiękniejsze okazy zostały wycięte. Duże, wielkie buki przy wejściu do parku, czy tutaj wielki buk właśnie przy fontannie. Także nie chcieliśmy by sytuacja powtórzyła się w Czerniawie i stąd postanowiliśmy jak najlepiej się zabezpieczyć tutaj przed taką ewentualnością. Pomysłem, na który tutaj pooddychaliśmy środki 13.500 € była właśnie inwentaryzacja terenu uzdrowiskowego zarówno, właśnie tutaj w Świeradowie- Zdroju, jak i w Czerniawie. Co taka inwentaryzacja nam daje? To jest taki miecz można powiedzieć dwusieczny. Z jednej strony to jest okazja żeby poznać lepiej nasze parki, jakie drzewa mamy, w jakim staniem, jaką mają wartość kulturową, czy przyrodniczą. Te informacje są bardzo cenne dla nas, jako stowarzyszenia, ale też dla konserwatora zabytków i docelowo dla urzędników miejskich. Także tutaj tą inwentaryzację na pewno przekażemy naszym urzędnikom, by lepiej dbali. Ale też ma drugie jakby też działanie. To my możemy lepszą presję wywierać właśnie na urzędników mając pełne dane na temat drzew, a gdyby zostały one uszkodzone, a to niestety się dzieje w Czerniawie, to mamy lepsze narzędzia by tutaj szybciej szybsze kary wymierzać właśnie urzędników, którzy dopuścili do zniszczenia zieleni. – dodaje Prezes Bartosz Kijewski.

– W ramach projektu przewidujemy wydanie broszury informacyjnej dla naszych mieszkańców na temat zieleni miejskiej. Będzie to zbiór bardzo ważnych informacji, z których każdy mieszkaniec będzie mógł skorzystać. Jednym z takich pomysłów jest wprowadzenie tej broszury do lokalnej gazety, do Notatnika Świeradowskiego, gdzie mieszkańcy będą mogli się z nim zapoznać. Broszura będzie wydana przy pomocy konserwatora zabytków oraz naszego autorytetu w dziedzinie drzew pana Witkosia. Kolejną rzeczą będzie przygotowanie eko warsztatów dla okolicznych szkół i przedszkoli, dla dzieci, które będą poznawały także zieleń miejską. Będą starały się znaleźć w naszym pięknym mieście jakiś pomnik przyrody i mamy nadzieję, że rada naszego miasta zajmie się tym tematem naszych małych mieszkańców. Będą także w ramach projektu przygotowane dla dzieci eko upominki. Kolejnym zadaniem będzie postawienie dwóch tablic informacyjnych na temat drzew i tego, jaką rolę odgrywają w naszym życiu. Będą to innowacyjne treści, na tych tablicach. Te staną w okolicach parku zdrojowego jak i w Świeradowie tak i w Czerniawie- Zdroju. – wyjaśniał Marcin Jędrzejewski.

– Pomaga nam tutaj Kamil Witkoś- Gnach, który jest naszym partnerem w projekcie. Jest to człowiek, który obmyślił i spisał standardy, według, których chciałby żeby drzewo było oceniane. Przede wszystkim po to żebyśmy się tego drzewa nie bali, żeby pokazać, że drzewo jest dla nas bezpieczne i że nam nie zagraża i że umiemy się tym drzewem tak zająć, żeby ono nam odpłaciło tym, co ma najlepsze. – zapewniała Wiceprezes Joanna Szczerbowicz.

obejrzyj wideo


4 KOMENTARZE

  1. Gratulacje i podziękowania! To ważne, że mieszkańcy zabrali po raz kolejny głos w sprawie niszczenia zieleni przez samorząd i deweloperów. Jeszcze ważniejsze zrobienie inwentaryzacji przyrodniczej .Będzie to narzędzie w powstrzymywaniu niszczycielskich zapędów . Do Urzędu szkoda dawać, bo Rolek lubi tylko liczyć pieniądze a ze zdaniem mieszkańców się nie liczy. Niech go wybierają deweloperzy, może nabywca Palacu Gersdorfa w Pobiednej, bo my w Świeradowie już go mamy dosyć .

  2. muszą działać obywatele, bo władza tylko topi w gnoju to miasto i okolice. Kiedy w urzędzie rozwiążą problem ścieków????? ja ciagle czekam na namacalną prezentacje kompetencji pozyskanego eksperta wodnego!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj