Druhowie z OSP KSRG Gryfów Śląski kultywują tradycję i wraz z przyjaciółmi z sąsiednich jednostek od kilku już lat zapraszają mieszkańców do wspólnej zabawy.
Drugi dzień Świąt Wielkanocnych, to w Kościele katolickim kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa, a w ludowej tradycji wyczekiwany zwłaszcza przez dzieci śmigus- dyngus, czyli lany poniedziałek. Zwyczaj ten symbolizuje oczyszczenie, ale także jest swoistym budzeniem przyrody do życia.
Tradycję oblewania kultywują gryfowscy strażacy, którzy od kilku już lat w świąteczny poniedziałek zapraszają mieszkańców na rynek miejski, gdzie organizują „wodną bitwę”.
W tym roku w „akcji” udział zapowiedzieli strażacy z: OSP Proszówka, OSP KSRG Krobica- Orłowice, OSP Niwnice, OSP Wolbromów oraz gospodarze wydarzenia, czyli druhowie z OSP KSRG Gryfów Śląski. „Uprzedzając wszystkie zbędne komentarze woda była jak co roku pobierana z rzeki Kwisa” – zaznaczają druhowie.
W poniedziałek, 1 kwietnia 2024 roku na gryfowskim rynku zgromadziły się prawdziwe tłumy. Jedni chcieli popatrzeć na strażacką bitwę, inni sami chętnie brali w niej udział. Każdy, kto wszedł na płytę gryfowskiego rynku musiał się liczyć z tym, iż suchy stamtąd nie wyjdzie.
Spontaniczną oprawę muzyczną zapewnił Pan Zygmunt Bodak z Gryfowskiej Kapeli Podwórkowej.
Poniżej galeria zdjęć ze Strażackiego Lanego Poniedziałku w Gryfowie Śląskim. Wkrótce dostępne będzie także wideo.
A dzieci w Afryce nie mają co pić, Unia powinna zakazać takiego marnotrawstwa
Dzieci w Afryce nie obchodzą Swiat Wielkanocnych u Nas to jest tradycja matole a tam są muzulmani do szkoły. I mogę się założyć że masz basen przed domem a jak Ci się nie podoba zrob coś dla świata i idz jezioro wysprzatac
He, he…dobre 😉 Sama prawda.
Super, wszyscy szczęśliwi i fajna zabawa dla dzieciaków. Będą miały wspomnienia.
U nas ksiądz to pseudonim.