Wszystkie artykuły poświęcone sprzedaży i kupnie nowego samochodu skupiają się na obowiązkach oraz prawach, jakie ma kupujący. Czy jednak rola sprzedawcy kończy się na podpisaniu umowy? Z tego tekstu dowiesz się, co musisz zrobić, jeśli sprzedajesz samochód.
Przekaż dokumenty
Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ bez przekazania dokumentów, nowy właściciel nie może swobodnie rozporządzać pojazdem. Pamiętaj więc, żeby oprócz umowy kupujący otrzymał od Ciebie dowód rejestracyjny, dokument poświadczający opłacenie składki OC oraz kartę pojazdu. W sytuacji, gdy nie posiadasz tego typu dokumentu, nie musisz się martwić. Karta, w razie potrzeby, może zostać wyrobiona. Więcej szczegółów znajdziesz w tym poradniku: https://autoumowa.pl/karty-pojazdu-zrobic/
Poinformuj wydział komunikacji o sprzedaży
Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym sprzedawca ma 180 dni od dnia dokonania transakcji na poinformowanie urząd o zmianie właściciela pojazdu. Nie powinieneś jednak zwlekać z wizytą w wydziale komunikacji, ponieważ w sytuacji, gdy nowy właściciel dostanie mandat z fotoradaru, to Ty będziesz figurował jako osoba odpowiedzialna, a wezwanie do zapłaty przyjdzie na Twój adres. Za niepowiadomienie wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu grozi kara finansowa, której wysokość jest regulowana przez Prawo o ruchu drogowym i wynosi od 200 do 1000 zł.
W jaki sposób powiadomić urzędników?
Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową wydziału komunikacji i wypełnisz stosowny formularz. Możesz go złożyć zarówno w formie papierowej, jak i online poprzez profil zaufany. Najczęściej załącznikiem jest umowa kupna-sprzedaży.
Poinformuj ubezpieczyciela o sprzedaży
Zmiana właściciela pojazdu wiąże się też z uregulowaniem spraw związanych z ubezpieczeniem OC. Jest to niezwykle istotne, by ubezpieczyciel:
- nie przedłużył polisy
- przeniósł obowiązek zapłaty kolejnej raty na nowego właściciela
- przypisać powstałą szkodę do nabywcy samochodu i zgłosić ją do UFG.
W sytuacji, gdy zapomnisz o zgłoszeniu faktu sprzedaży pojazdu do ubezpieczyciela, musisz liczyć się z wieloma czasochłonnymi czynnościami związanymi z anulowaniem przedłużonej polisy oraz uniknięciem odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Pamiętaj, że wypadki taki jak ten zdarzają się częściej niż Ci się wydaje. Jest jeszcze jeden bardzo dobry powód do przekazania informacji ubezpieczycielowi. Chodzi o to, że w przypadku, gdy opłaciłeś polisę za cały rok, możesz domagać się zwrotu niewykorzystanej części składki. Czasami gra może nawet toczyć się o kilkaset zł.
Jak poinformować ubezpieczyciela?
Zazwyczaj odbywa się to poprzez przesłanie na adres firmy samodzielnie sporządzonego pisma. Wiele towarzystw zaczęło też udostępniać swoim klientom gotowe formularze, które mogą przesyłać na adres email i w ten sposób przekazać informację o zbyciu pojazdu.
Pamiętaj o umowie
Umowa kupna-sprzedaży musi być sporządzona w określony sposób. Bezwzględnie powinny się w niej znaleźć się pełne dane osobowe sprzedającego i kupującego oraz informacje dotyczące samochodu. Jeśli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu takiego dokumentu, wejdź pod ten adres: https://autoumowa.pl/
-/materiał partnera/-MM