Sobota, jedna z najstarszych wsi w gminie Lwówek Śląski. Jej najbardziej rozpoznawalny zabytkiem jest romański kościół parafialny pw. świętych Piotra i Pawła, wpisany do rejestru zabytków w 1989 roku pod numerem A/5622/929/J.
Pierwsza świątynia została wzniesiona w tym miejscu już na początku XIII wieku. Przez lata wierni rozbudowywali kościół. Największe zmiany zaszły po 1670 roku, kiedy to w wyniku pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna świątynia spłonęła.
U schyłku II wojny światowej w kościelnej wieży Niemcy urządzili sobie punkt obserwacyjny. W 1945 roku obiekt został zbombardowany przez Rosjan. Od tamtej pory świątynia pozostaje w ruinie.
W 2012 roku z inicjatywy władz Powiatu Lwóweckiego teren uporządkowano, a kościół zabezpieczono. Kruchtę i budynek bramny przykryto dachem.
Po dziś dzień wokół kościoła zachowało się kilka przedwojennych mogił. Niestety, nie zachowały się całopostaciowe płyty nagrobne przedstawiające wizerunki dawnych właścicieli Soboty, w tym m.in. von Zedlitzów.
Z uwagi, iż obecnie wejście do wnętrza kościoła jest zamknięte, poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z 2015 roku. Wówczas to na jednym z kamieni stało w ramce zdjęcie tego kościoła wykonane przed zbombardowania.
Fajnie napisane ” nie dotrwały” Po prostu zostały porozbijane i ukradzione. Jeszcze w połowie lat 90-tych we wnętrzu zarastającym krzakami, były dwa sporych rozmiarów całopostaciowe epitafia rodziny v.Braunów wraz z przedwcześnie zmarłymi dziećmi. Właśnie z tego powodu były cenne. Zostały skradzione ok. 1997 roku. Pytaniem jest jak ważące ok. 200 kg płyty przymocowane stalowymi klamrami zniknęły w niepostrzeżony sposób.