Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu “Dobry Polski Samorząd”. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok.
Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.
Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. W ramach Rankingu samorządy mogą otrzymać także specjalne wyróżnienie “Super Powiat/Super Gmina”, jeżeli JST uzyska największy procentowy udział realizacji kategorii rankingowych – co świadczy o kompleksowym i wielopłaszczyznowym działaniu danego samorządu. Warto wiedzieć, że również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP.
W Rankingu Powiatów do 60 tys. mieszkańców zwyciężył Powiat Augustowski. Natomiast na 29 sklasyfikowanych powiatów w tej kategorii na 10 miejscu znalazł się Powiat Lubański.
W Rankingu miast na prawach powiatu zwyciężył Nowy Sącz a na 8 miejscu, na 29 sklasyfikowanych jednostek znalazła się Jelenia Góra.
Zwycięzcą Rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich został Bolesławiec. Miasto ceramiki pokonało takie gminy jak Biłgoraj, Płońsk, Lądek- Zdrój, czy Polanica- Zdrój. Znakomicie, wypadł zajmując 25 pozycję na 29 sklasyfikowanych gmin Lubomierz, który jako jedyna gmina z naszego terenu znalazł się w rankingu.
-/ ZPP / red. /-
No faktycznie Lubomierz świetnie wypadł 25 miejsce na 29:)
Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa.
Tyle w temacie wiarygodności. Czyli startują tylko nieliczni, brak kilkunastu gmin z okolicy regionu. Kpina nie ranking. Z całej Polski 30 gmin miejsko-wiejskich hahaha
Powiat lwówecki się nie załapał czy nie zgłosił się do tego śmiesznego rankingu?
Buahahaha
Lubomierz szukacie na siłę pochwał ,śmiechu warte.
Widocznie w naszym powiecie słabe gminy włącznie z powiatem.
Sklasyfikowane. Czyli Lwówek zarówno miasto jak i powiat nawet nie brani pod uwagę. Chyba taka nędza?
Szczególnie daliście pokaz w dzisiejszym odśnieżaniem w Lubomierzu nawet niewiem czy było 1cm śniegu ,odśniżarki jeżdziły tam i spowrotem , Macie racje wyciągajcie kase z Gminy ile można ,brać ile się da .