Radny prowadził pod wpływem. Prokurator wniósł o umorzenie

24
3251

Wiemy już, o jaką karę wniosła prokuratura dla mężczyzny, który będąc pod wpływem alkoholu wyjechał na drogę publiczną i podczas kontroli „wydmuchał” blisko 0,9 promila.

 

Po długim oczekiwaniu mamy już konkretne informacje, dotyczące kary, o jaką wniosła prokuratura dla mieszkańca powiatu lwóweckiego, który będąc pod wpływem alkoholu wsiadł za kierownicę i wyjechał na drogę publiczną, gdzie został zatrzymany przez patrol policji.

Kontrola trzeźwości

Całe zdarzenie miało miejsce pod koniec września bieżącego roku. To potwierdziła nam lwówecka policja: „W dniu 22 września 2020 roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zatrzymali w Zbylutowie osobę kierującą ciągnikiem rolniczym, która znajdowała się pod wpływem alkoholu. Wynik badania wykazał blisko 0,9 promila w wydychanym powietrzu”. – wyjaśniała sierż. Olga Łukaszewicz rzecznik KPP Lwówek Śląski.

Prowadził pod wpływem, prokurator postawił mu zarzuty

Sprawa została przekazana do lwóweckiej prokuratury rejonowej, co potwierdzał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Prokurator Tomasz Czułowski: „W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim nadzoruje prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Lwówku Śląskim dochodzenie o czyn z art. 178a § 1 kk (prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości) dotyczące osoby, którą wskazał Pan w wiadomości e-mail”.

Do 2 lat wiezienia i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Artykuł 178a § 1 kodeksu karnego dotyczy prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Wynika z niego, iż kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sądy orzekają zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10.

Radny przyznaje się, że prowadził po spożyciu alkoholu

Osoby pełniące funkcje publiczne powinny dawać jak najlepszy przykład, a w szczególności brać odpowiedzialność za swoje czyny. Tu pan radny się nie popisał. Wprawdzie w rozmowie z nami od początku mężczyzna przyznawał się do incydentu i bił się w pierś mówiąc, iż zdaje sobie sprawę z tego, że zrobił bardzo źle i szczerze żałuje tego, co się stało. Tłumaczył nam, iż feralnego dnia wiele godzin pracował w polu, nie miał czasu zjeść, ani się napić. Przed zakończeniem prac wypił piwo i chwilę później faktycznie wyjechał traktorem na drogę publiczną, gdzie został zatrzymany przez policjantów. Mężczyzna nie krył także, iż liczy na warunkowe umorzenie postępowania.

Prokuratura wnosi o warunkowe umorzenie postępowania

Zgodnie z art. 66. kk § 1 sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

O takie umorzenie wniósł reprezentujący mieszkańca powiatu lwóweckiego adwokat a prokurator przychylił się do tego wniosku.

W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że 9 listopada 2020 roku Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na okres jednego roku próby wobec Tadeusza K., podejrzanego o popełnienie czynu z art. 178a 1kk” – wyjaśnia rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Prokurator Tomasz Czułowski, który dodaje, iż jednocześnie Prokuratura wniosła o orzeczenie wobec mężczyzny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym przez okres roku a także wpłatę 5000 złotych tytułem świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Okoliczności łagodzące

Prokuratura oceniając czyn wzięła pod uwagę okoliczności łagodzące: „Przy podejmowaniu decyzji wzięło pod uwagę przede wszystkim fakt małego natężenia ruchu, stopień przekroczenia przez podejrzanego dopuszczalnego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu (0,45 mg/l wobec dopuszczalnego 0,25 mg/l), jak również jego uprzednią niekaralność oraz skruchę” – wyjaśnia nam rzecznik prokuratury okręgowej.

Mandat radnego

Ten incydent, mimo, iż wiele osób oburza nie spowoduje automatycznego wygaśnięcia mandatu radnego. Zgodnie, bowiem z obowiązującym prawem radny straci mandat dopiero, jeżeli zostanie skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, a o tym nie ma mowy. Pan radny może nadal reprezentować mieszkańców swojego okręgu wyborczego.

24 KOMENTARZE

  1. To jest następny przykład że są równi równiejsi . Do du..y z takim prawem. Zero szacunku do prokuratury. Teraz media powinny nagłośnić to łącznie z Ministrem Ziobro który walczy z taką w moim odczuciu „patologia” Dziwią się że dziennikarze celebryci są uniewinniani na samej górze jak na samym dole robi się to samo. Wstyd mi za wymiar sprawiedliwości do którego straciłem całkowicie zaufanie.

  2. W czwartek sesja na żywo w internecie panie Przewodniczący Rady Miejskiej. Obejrzę z ciekawością czy zrobi pan coś w tej sprawie bo radny Panu podlega.

  3. oj zaczyna sie nagonka powoli to dobro do was szybko wróci dziwne ze jest pandemia jak ludzie jak wilki przyznał się nic nie mataczył żałował za popelniony czyn to go powiescie i się cieszcie chwilę jest radnym ile już dobrego zrobil i dalej robi tylko na pewno z wielkim żalem ze dla takich ludzi to robi chyba mu nigdy nie będziecie musieli popatrzeć w oczy porządni obywatele nie jestem z rodziny tego PANA po prostu go znam super gosć

    • A co on takiego zrobił? Jestem mieszkańcem gminy chętnie się dowiem może i wtedy inni radni wezmą się i coś zrobią, proszę dajmy im przykład i wskażmy drogę

  4. Przewodniczący nie jest ani sędzią, ani prokuratorem. Poszczególni Radni nie są podlegli przewodniczącemu. Radni odpowiadają przed swoimi wyborcami, ewentualnie: wojewodą, swoimi władzami partyjnymi czy komitetu. Nie jestem żadną z wymienionych osób.

    Władza sądownicza jest oddzielona od uchwałodawczej. Sprawa nie jest związana z pracą rady, którą organizuję.

    Radny przejechał fragment drogi publicznej wracając z pola, przyznał się, przeprosił i czeka na wyrok sądu. Sprawa trafi do rady dopiero w przypadku wyroku skazującego na pozbawienie wolności, a obecnie nie jest to kompletnie kompetencja rady czy tym bardziej przewodniczącego.
    Rada nawet nie jest informowana o przebiegu sprawy.

    Potępiam prowadzenie pojazdów po alkoholu i prywatnie z rozrywek preferuję sport i podróże, do czego od zawsze zachęcam. Życzę spokojnego tygodnia.

  5. A może to właśnie do tego zacnego najlepszego, chonorowego obywatela KARMA WROCILA… A może wypowiedzą się soltysi, organizatorzy imprez integracyjnych, festynów oraz Ci którzy z nim przy stole niejednokrotnie biesiadowali… Ile to razy ten zacny chonorowy nieskazitelny obywatel wracał po imprezie do domu swoim Tadkowozem pod wpływem jednej flaszeczki piwa bez alko? Na podwójnym gazie! Wszyscy obrońcy cieszcie się że wtedy Wasze dzieci, rodzice lub Wy sami nie stanęliście na tej drodze…

  6. Ha, ha, ha:) “stopień przekroczenia przez podejrzanego dopuszczalnego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu (0,45 mg/l wobec dopuszczalnego 0,25 mg/l)”. A ja myślałem, że od pół promila jest stan nietrzeźwości, a poniżej jest jeszcze stan po użyciu alkoholu (od 0,1 mg/l). 0.9 promila to wcale nie tak mało. Oczywiście był to jego pierwszy raz, jak wsiadł “po piwie”;) To może wyznaczmy drogi o małym natężeniu ruchu, gdzie będzie można jechać po piwie – powiedzmy do jednego promila. Przecież po takich drogach jeżdżą tylko pijani rolnicy i przecież nikomu nie zrobią krzywdy.

  7. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:
    “Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.

  8. O przepraszam. Są równi i równiejsi. Jako zwykły obywatel to miałbyś 2 lata w zawiaskach. Ale jako radny to masz przychylność prokuratury. Żenada. Dno i jeszcze raz dno i metr mułu. Ten radny powinien podać się do dymisji. Jeżeli ma honor. Jak się nie poda to będzie zwykłą pochwą.

  9. Radny Tadeusz to jeden z najbardziej pracowitych radnych, nie zmienia to faktu, że wykazał się głupotą. Gdyby byli równi i równiejsi to radny w ogóle nie zostałby zatrzymany, a jednak policja zabrała prawo jazdy.

  10. facet zrobił błąd przyznał sie i przeprosił nie migał się bo wiedzial ze zawinił i to już jest powód zeby mu dać szansę a że Pan prokurator prócz tego ze jest nie tylko prokuratorem ale jeszcze i człowiekiem o co dzisiaj trudno, postapił jak czlowiek dal szansę a jak zawali dostanie karę o wiele surowszą nie wiem ilu w tej wsi było by takich co by umieli powiedzieć przepraszam jak ten radny który naprawdę się stara, jak będzie mógł działać jak go tak opluwają, ale on jest twardziel on się tutaj urodzil i wychowal, ani jemu ani jego rodzinie nie było lekko jest ok, wiemy kto wypisuje na niego te brednie tacy co nigdy nic nie zrobili dla innego czlowieka chyba że mieli w tym swój interes tak jest własnie w tej wiosce

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj