Radni za likwidacją straży miejskiej

8
1506

Wprawdzie dyskusja o planach likwidacji Straży Miejskiej trwa od paru miesięcy, ale formalnie dopiero podczas styczniowej sesji zapadła decyzja o rozpoczęciu procesu likwidacji SM.

 

Pod koniec 2024 roku radni Rady Miejskiej Gminy Lubomierz wyrazili wolę likwidacji Straży Miejskiej. Kluczowym argumentem za takim krokiem były oszczędności finansowe oraz ograniczona efektywność jednoosobowego zespołu strażnika miejskiego.

Jak wskazuje Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lubomierz, Marek Ciereszko:

Uzasadnieniem tego wniosku są względy ekonomiczne, ale też efektywność działań jednego pracownika. Niestety, nie stać nas na zatrudnienie jeszcze jednego strażnika miejskiego. Już dzisiaj wydajemy na Straż Miejską 160 tysięcy złotych rocznie. Gdzie przy zatrudnieniu jeszcze jednej osoby ta kwota znacząco by wzrosła.

Pierwszym poważnym krokiem w kierunku likwidacji Straży Miejskiej było grudniowe posiedzenie komisji, podczas którego radni wypracowali stosowny wniosek.

Wypracowany przez radnych Rady Miejskiej Gminy Lubomierz podczas posiedzenia wspólnego komisji wniosek o likwidację straży miejskiej, został przekazany do Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz podczas sesji w dniu 19 grudnia 2024 r. – wskazuje Burmistrz Mariusz Warowy.

Następnie wniosek ten został zaprezentowany na grudniowym posiedzeniu rady. Jego przyjęcie wydawało się być formalnością i ostatecznie został on przegłosowany stosunkiem głosów: 9 za, 2 przeciw, 1 wstrzymujący.

Likwidacja Straży Miejskiej wymaga szeregu formalności, w tym zasięgnięcia opinii odpowiednich organów.

– Na dzień dzisiejszy do likwidacji Straży Miejskiej jest jeszcze długa droga proceduralna. Teraz Gmina Lubomierz musi wystąpić po odpowiednie opinie. Ustawowy obowiązek wystąpienia z wnioskiem o wyrażenie opinii przez właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego (stołecznego) policji o zamiarze likwidacji straży gminnej (miejskiej) wynika z dyspozycji przepisu art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, zgodnie z którym: „Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, o czym zawiadamia wojewodę”. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów, zostanie przygotowany projekt uchwały likwidacyjnej i odbędzie się głosowanie podczas Sesji Rady Miejskiej Gminy Lubomierz. – przypomina Marek Ciereszko.

Taką uchwałę o w sprawie zasięgnięcia opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu radni podjęli w ubiegłym tygodniu. Burmistrz Mariusz Warowy potwierdza:

Działając w oparciu o przepisy ustawy o strażach gminnych, w związku z zamiarem rozwiązania Straży Miejskiej w Lubomierzu, Rada Miejska Gminy Lubomierz w dniu 30 stycznia 2025 r. podjęła uchwałę w sprawie zasięgnięcia opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz podkreśla, że decyzja ostateczna nie jest jeszcze przesądzona:

– Biorąc pod uwagę powyższe, zarówno wniosek Radnych jak i podjęta uchwała w sprawie zasięgnięcia opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu są rozpoczęciem procedury likwidacji straży. Dopiero po uzyskaniu opinii będzie podjęta uchwała o likwidacji, co oczywiście nie jest do końca przesądzone.

Decyzja o likwidacji Straży Miejskiej budzi pytania o przyszłe funkcjonowanie gminy w zakresie utrzymania porządku i bezpieczeństwa.

– Jeśli chodzi o przyszłe funkcjonowanie urzędu po likwidacji straży miejskiej informuję, że zadania strażnika z zakresu utrzymania porządku i czystości w gminie czy z zakresu ochrony środowiska przekazane zostaną pracownikom z referatu technicznego. W zakresie zapewnienia bezpieczeństwa Mieszkańców, będę starał się w porozumieniu z Komendantem Policji w Lwówku Śląskim o wyznaczanie dodatkowych patroli policji. – zapewnia Burmistrz.

8 KOMENTARZE

  1. Gdyby jeszcze ta straż łapała pijaków za kółkiem czy innych z zakazami w okolicznych wioskach gminy to byłby sens a tak w sumie takie zadania ma straż i poważne i nie w większości gmin, nie obrażając strażników z pasją, którym brakuje blankietów mandatowych.

  2. W Lwówku jest 4 SM to ile to nas kosztuje ich utrzymanie rocznie? Komendanta nie widziałem od pół roku. Nie widzę nigdy patroli pieszych. Czym się zajmują nie mam pojęcia. Ile podejmują interwencji. Chyba nikt nie wie.

  3. Dlaczego radni w zamian za to nie głosowali na sesji o podwyższeniu diet??? Żeby bez rozgłosu zrobić to w lutym?
    Dlaczego radni sami podjęli decyzję? Żeby pokazać swoją siłę i siebie zadowolić???
    Zwiększony patrol Policji? Kim? Emerytów chyba wezmą na 1/2 etatu
    Doprowadzacie miasto do ruiny klepiąc się w elicie po plecach. Nie można na to już patrzeć jaką szopkę wszyscy odwalacie.
    Sami stójcie pod Żabką wieczorami i pilnujcie porządku jak tacy mądrzy jesteście

    • To jest przerażające, ale nie tylko pod Żabką…
      Zawsze ktoś ma z tyłu głowy, że funkcjonuje monitoring, że mandaciki się posypią a tak… zamiast wpływu z mandatu będzie wypływ dla radnych

  4. Szczerze mówiąc to tego Pana Strażnika praktycznie nie widac na mieście. Gdzie był kiedy kierowca autobusu szkolnego przejechał po chodniku prawie potrącając dziecko? Pokaze się raz na tydzień pod szkołą i tyle go widzieli…

  5. We Lwówku też by się przydało. SM nie robi absolutnie nic. Nie znają ani prawa, ani swoich obowiązków. Szczególnie młoda Pani blondynka,, to jest dopiero dramat.

  6. W Lwówku powinni też zlikwidować straż miejską. 4 osoby to stanowczo za dużo. Ewentualnie 2 zostawić i poprosić o pilnowanie parkowania w Lwówku.,bo to hedt dramat

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj