Gmina Świeradów-Zdrój jest przygraniczną miejscowością uzdrowiskowo- turystyczną. Z uwagi na jej szczególne walory przyrodniczo- klimatyczne podlega ochronie prawnej. W gminie 90 % zatrudnionych pracuje w branży turystycznej i szeroko pojętej branży okołoturystycznej. Funkcjonuje tam ok. 8 tyś miejsc noclegowych, a zatrudnionych jest ok 3 tyś pracowników mieszkańców gminy i sąsiednich gmin powiatu lubańskiego i lwóweckiego.
„W tzw. wysokim sezonie zimowym, trwającym zwyczajowo od 24 grudnia do 15 marca, branża ta wypracowuje 40 % swoich przychodów. Są to z reguły firmy rodzinne, dające zatrudnienie lokalnej społeczności z dwóch powiatów. Skrócenie wysokiego sezonu zimowego, który i tak z powodu pandemii będzie słabszy niż zazwyczaj, spowoduje w naszych małych społecznościach lokalnych poważny kryzys ekonomiczny. Pozostawi wielu drobnych przedsiębiorców i ich pracowników bez środków do życia” – tłumaczy Mateusz Szumlas Radny Rady Miasta Świeradów Zdrój.
Niestety, firmy w uzdrowisku nie mogą funkcjonować w wyniku wprowadzenia przez rząd Mateusza Morawieckiego obostrzeń – niemalże zakazu działalności – dla branż gastronomicznej, hotelarskiej, uzdrowiskowej oraz skumulowania ferii zimowych w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.
„W wyniku braku sezonu wiosennego i znacznego ograniczenia sezonu letniego i jesiennego sytuacja branży turystycznej stała się dramatyczna. Przedsiębiorcy wiązali z zimą nadzieję na zdobycie przychodów, choć w części rekompensujących straty z poprzednich miesięcy, a także zabezpieczających ich na kolejne miesiące. Praktyczne zamknięcie sezonu zimowego spowoduje bankructwo wielu firm i utratę pracy wielu ludzi” – zauważa radny Szumlas, który w reakcji na zapowiedzi wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącego sezonu zimowego 2020/2021 przy wsparciu Burmistrza Rolanda Marciniaka przygotował projekt apelu do Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, Pana Jarosława Gowina o ponowne rozpatrzenie decyzji dotyczących terminu i form organizacji ferii zimowych i ponowne przeanalizowanie możliwości funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych.
„Należy zwrócić uwagę na to, że wypoczynek zimowy ma charakter rekreacyjny i odbywa się w większości na otwartej przestrzeni, gdzie możliwe jest zachowanie koniecznego dystansu społecznego. Również baza noclegowa i gastronomiczna są w pełni przygotowane do wyzwań związanych z zapewnieniem odpowiednio wysokiego poziomu sanitarnego” – zauważają autorzy projektu, który w miniony piątek został przedłożony świeradowskim radnym. Ci w zdecydowanej większości podpisali się pod nim.
„Rada Miasta Świeradów- Zdrój popiera stanowisko samorządów górskich zawierające konkretne propozycje, mające na celu uratowanie działających przedsiębiorstw przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia” – czytamy w apelu, w którym radni zwracają uwagę na konieczność traktowania branży turystycznej jako całości z uwzględnieniem wszystkich rodzajów działalności.
„Turystyka zimowa w górach to system naczyń połączonych i tak powinna być postrzegana. Brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży” – zauważają w nim świeradowscy radni, którzy sugerują także konkretne rozwiązania:
„Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych elementów infrastruktury turystycznej i wprowadzenie zasady korzystania z ich usług (hotele, restauracje, baseny, itd.):
a) na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych,
b) dla osób posiadających status ozdrowieńca,
c) dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 (dotyczy osób, które chorowały bezobjawowo) i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim.
Zorganizowanie ferii zimowych przez okres 10 tygodni (od 04 stycznia do 14 marca 2021 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez nas zasad – wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego”.
Cel jest jeden – ratowanie gospodarki, ratowanie branży turystycznej, ratowanie miejsc pracy. Wszystko to poprzez zapobieganie odpływowi turystów poza granicę naszego kraju oraz wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce, co pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Świeradowscy radni w apelu proponują także skrócenie tzw. „100 dni solidarności” do 20 grudnia 2020 roku oraz zamrożenie obostrzeń na cały miesiąc grudzień.
W apelu radni zauważają także, iż traktowanie rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności winno być traktowane jako ostateczność, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać strat finansowych dla wszystkich gałęzi branży.
Pod apelem, którego pomysłodawcą był radny Mateusz Szumlas i który opracował go przy wsparciu Burmistrza Świeradowa Zdrój, Pana Rolanda Marciniaka Marciniaka podpisało się 14 radnych. Wstrzymała się tylko radna Aleksandra Kasprzak.
Apel ma trafić na biurko premiera Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, Pana Jarosława Gowina. Warto zaznaczyć, iż jest to kolejny ważny głos w trosce o ratowanie branży turystycznej a tym samym ratowanie turystycznych miejscowości. Czy głos ten zostanie wysłuchany i rządzący zmienią stanowisko?