Czy od stycznia 2025 roku radni będą pobierać większe pieniądze. Wysokość diet ustalą sobie sami podczas najbliższej sesji. Już wiadomo, jakie będą nowe diety radnych.
Już podczas pierwszej sesji, nowo wybrani radni składają uroczyste ślubowanie: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”. Chwilę później przystępują do obrad i stanowienia miejscowego prawa. Wśród jednych z pierwszych uchwał są zazwyczaj te o ustaleniu wynagrodzeniu burmistrza i dietach dla radnych. Może dla niektórych to nieco dziwnie zabrzmi, ale radni sami sobie ustalają wysokość diet.
I jak od każdej zasady jest wyjątek, tak jest i w przypadku radnych z gminy Mirsk, którzy od wielu lat nie podejmowali uchwał o ustaleniu wysokości swoich diet. To ma się zmienić podczas listopadowej sesji.
Mirscy radni otrzymali już projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad przyznawania i wysokości dier radnych oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Rady Miejskiej Gminy Mirsk.
W tym wskazano, że dieta stanowi ekwiwalent utraconych korzyści (np. pomniejszonego wynagrodzenia za pracę w związku z obecnością na sesji rady gminy), jakich radny nie uzyskuje w związku z wykonywaniem mandatu przedstawicielskiego. Jej celem jest zabezpieczenie prawidłowego i efektywnego wykonywania mandatu przez radnego. Tym samym uwzględniając jej rekompensacyjny charakter, określanie przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego zasad na jakich ustalana jest dieta powinno być powiązane z aktywnością lub brakiem aktywności radnego w wykonywaniu przez niego tej funkcji.
„Z uwagi na fakt, iż projekt uchwały zawiera normy abstrakcyjne, ponieważ diety mają charakter powtarzalny oraz mają też charakter generalny, gdyż ich adresatem nie jest konkretna osoba, ale każdy mieszkaniec, który pełniłby określoną w tej uchwale funkcję, są więc aktami prawa miejscowego. Wprawdzie krąg adresatów tej uchwały nie jest liczny, to jednak przez określenie go wspólną cechą, jaką jest pełnienie wskazanej w niej funkcji, przepisy te stały się generalnymi. Nie ulega również wątpliwości, że uchwała zawiera przepisy normatywne, na podstawie których jej adresaci uzyskali uprawnienia do diety. Ponadto nie jest związana z kadencyjnością rady, co oznacza, że uchwała ta zachowuje ważność także po zakończeniu kadencji organu stanowiącego, który ją uchwalił. Nie jest też aktem kierownictwa wewnętrznego. Akty kierownictwa wewnętrznego (prawa wewnętrznego) kierowane są do jednostek organizacyjnych podporządkowanych organowi, który je wydaje (np. wyroki NSA z 8 kwietnia 2020 r., II OSK 570/19; z 17 listopada 2021 r., III OSK 4382/21).” – wskazano w projekcie uchwały.
Po przyjęciu przez radnych nowej uchwały miesięczna, zryczałtowana dieta radnych Rady Miejskiej Gminy Mirsk będzie uzależniona od pełnionej przez radnego funkcji i wypłacana w wysokości określonej jak niżej:
- Przewodniczącemu Rady Miejskiej Gminy Mirsk – 1.700,00 zł
- Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej Gminy Mirsk – 1.300,00 zł
- Przewodniczącym Komisji stałych rady Miejskiej Gminy Mirsk-1.300,00 zł
- Radnym Rady Miejskiej Gminy Mirsk, z wyłączeniem radnych, o których mowa w pkt 1-3-1.100,00 zł
Ponadto projekt zakłada dodatkowe uposażenie dla radnych Rady Miejskiej Gminy Mirsk, którzy podjęli pracę w komisji doraźnej, nie dłużej niż 3 miesiące – 100,00 zł.
Należne radnemu diety ulegają zmniejszeniu:
- o 20% za nieobecność na sesji Rady,
- o 10% za nieobecność na posiedzeniu komisji stałych Rady.
Nieobecności radnego podczas sesji, nie powodują zmniejszenia diet wówczas, gdy wynikają z oddelegowania radnego przez Przewodniczącego do wykonywania obowiązków radnego.
Łączne potrącenia nie mogą przekroczyć 50% wysokości diety przypadającej za dany miesiąc.
Co warto podkreślić, radny zachowuje prawo do miesięcznej diety w przypadku gdy w danym miesiącu nie odbywały się sesje rady lub posiedzenia komisji. Za czas pobytu w delegacji radnym przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych oraz diet.
Uchwała – oczywiście po jej podjęciu – ma wejść w życie od dnia 1 stycznia 2025 roku.
Należy się im .Tak wiele robią oni ..jeszcze najasniejszy powinien sobie podnieść wynagrodzenie
Należy im się za nic nie robienie
Nic nie robić,leżeć plackiem ,chłodne piwko w cieniu pić
Nic nie robią ale myślą o nas
Widzę że odzywają się sami pracowici po to ta zawiść każdy mógł kandydować i się wykazać jest możliwość podwyżki też bym chciał ale malkolteci to pewnie ci conic nie robią i co miesiąc z MOPS-u korzystając.
Za PRL byłem radnym, miałem darmowe bilety na PKS w obrębie gminy, o żadnej kasie nikt nie marzył. Ale to był PRL czy jak komuna co pisze i mówi się dzisiaj.
A jak po sesji z Józkiem poszliśmy na piwo, to wypiliśmy za swoje, nie było tragedii.
A ile to radni z Gryfowa biorą? Szkoda,że tego nikt nie wie!
Jasne, może po 2.000 zł. im dać ! Gminy nie stać na takie marnotrawstwo. Zobaczmy ile obietnic zostało spełnionych ? Ile ? Zero? Tak jest, do koryta każdy chętny, a do roboty słabo . Wystarczy pooglądać sesje , żenujące ! Niektórzy powinni się wstydzić i to mocno. Wiemy o kim mowa.
Wystarczy poczytać ich obietnice w ulotkach wyborczych.
Ile spełniliście obietnic ? – ZERO !
Czyżby? Widać wiedza w temacie znikoma.
Widocznie radni mają bardzo wysokie zarobki skoro za utracone jedno popołudnie na komisję i dwa dni później kilka godzin sesji tracą 1100zl.
Tak pewnie emeryturę obniżają radnemu w okularach bo udaje się na sesję , trzeba wyrównać utracone zarobki. Kpina. Nie ma innych potrzeb w tej umarłej gminie ?
A czemu radni z Giebułtowa nic nie robią z oświetleniem ulic część lamp nie świeci i to jak nowa rada powstała tak nikt nie interweniuje w tej sprawie. Aśka Jaśka do roboty wioska czeka!!!
Im się to po prostu należy jak mawiała Szydło waląc pięścią w mównicę. Czyż nie tak?