Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim podjęła działania w sprawie planowanego składowania odpadów w wyrobisku poeksploatacyjnym złoża piaskowca „Rakowiczki” w Rakowicach Małych.
– Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim, od 19 grudnia 2024 roku, wykonuje czynności w postępowaniu administracyjnym, w sprawie udzielenia Spółce z o.o. z siedzibą w Stęszewie, zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5 (recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych), polegającym na wypełnieniu terenów niekorzystnie przekształconych – wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowca „Rakowiczki. – przyznaje Ewa Węglarowicz-Makowska rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
czytaj: Tysiące ton odpadów mogą zostać zwiezione do gminy Lwówek Śląski
Postępowanie zostało zainicjowane po otrzymaniu informacji od władz Powiatu Lwóweckiego.
– Postępowanie zostało wszczęte, po uzyskaniu informacji od Wicestarosty Lwóweckiego odnośnie prowadzonego postępowania administracyjnego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Do tut. Prokuratury nie wpłynęło żadne pismo inicjujące to postępowanie. Na obecnym etapie, Prokuratura oczekuje na udostępnienie kompletu dokumentów pozostających w dyspozycji Starosty Lwóweckiego, w głównej mierze decyzji administracyjnych, zapadłych w niniejszej sprawie, środków zaskarżenia oraz opinii hydrologicznych. – wyjaśnia prokurator.
czytaj: Jakie odpady i skąd mają trafić do wyrobiska w Rakowicach Małych?
Po zapoznaniu się z tymi dokumentami mają zostać podjęte decyzje dotyczące ewentualnych dalszych kroków.
– Po uzyskaniu kompletu dokumentów oraz zapoznaniu się z ich treścią, podjęte zostaną decyzje dotyczące ewentualnego wstąpienia do toczącego się przed Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego postępowania, o wydanie zezwolenia wskazanej spółce na wypełnienie wyrobiska poeksploatacyjnego. Dokumentacja ta także zostanie zbadana pod kątem ewentualnego wszczęcia postępowania karnego, jeżeli zaistnieją do tego przesłanki. – podkreśla prokurator Węglarowicz- Makowska.
czytaj: „Rakowiczki”. Czego boją się mieszkańcy?
Mieszkańcy gminy Lwówek Śląski od dłuższego czasu wyrażają sprzeciw wobec planów rekultywacji wyrobiska poprzez zasypanie go odpadami. Obawiają się negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie lokalnej społeczności. W sierpniu 2023 roku odbyło się spotkanie z udziałem właściciela firmy planującej rekultywację, podczas którego mieszkańcy wyrazili swoje obawy i wątpliwości co do bezpieczeństwa i kontroli składowanych odpadów.
Planowana inwestycja zakłada wypełnienie wyrobiska odpadami w procesie R5, obejmującymi m.in. żużle z pieców, mieszanki betonu, cegieł, ceramiki oraz gleby i minerały. Maksymalna ilość odpadów do wypełnienia wyrobiska w ciągu roku ma wynieść około 189 900 ton, a w całym okresie prowadzenia działalności – aż 379 800 ton.
Czy działania prokuratury przyczynią się do zablokowania inwestycji?
Rębiszów-bis…
dokładnie.
W Olszynie mieszkańcy do dziś nie wiedzą jakie dokładnie odpady wylądowały w wyrobisku koło cmentarza .Nie wie tego ani policja ani wioś który zajmował się sprawą ani mieszkańcy.
Niech tam skaduja jest miejsce trzeba to upchać gdzieś
Wszystkie wyrobiska to wspaniałe miejsca na składowanie odpadów. Powinny być tam dokładne kontrolę. Jest bardzo duże zagrożenie dla wód nie tylko blisko, bo woda daleko płynie i niesie te odcieki w Polskę.
Teraz są z tego pieniądze, a za kilka lat skarżona gleba i woda! Czy ludzie nie potrafią chociaż przez chwilę pomyśleć o przyszłości i o swoich dzieciach!
Ciekawe gdzie mamy składować odpady, jak nie w wyrobiskach pokopalnianych? Czekam na propozycje!