Prasa do siana wciągnęła rolnikowi rękę

0
3318
KP PSP Bolesławiec

Ku przestrodze. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się, że mężczyźnie wykonującym prace na polu, została wciągnięta ręka w prasę do siana. – tłumaczą strażacy.

 

Zdarzenie miało miejsce w dniu 11 czerwca 2021 r. w miejscowości Różyniec koło Bolesławca. Zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bolesławcu wpłynęło około godz. 16:27. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Bolesławiec oraz zastępy OSP Różyniec i Gromadka.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się, że mężczyźnie wykonującym prace na polu, została wciągnięta ręka w prasę do siana. Strażacy przy pomocy specjalistycznych narzędzi hydraulicznych uwolnili rękę poszkodowanego, udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego.” – tłumaczą strażacy z KP PSP w Bolesławcu i apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas prac polowych:

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Bywa, że do wielu prac angażowane są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Dlatego strażacy apelują o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzą jak uniknąć zagrożeń.

Jak uniknąć zagrożeń ?

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
  • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj