Pożar w browarze

0
344
Zdjęcia nadesłane przez czytelników Lwówecki.info - dziękujemy

Kilka minut po godzinie 15. w poniedziałek 14 października 2019 r. do dyżurnego powiatowego stanowiska kierowania w Lwówku Śląskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze przewodu kominowego na terenie browaru w Lwówku Śląskim.

Na miejsce natychmiast zadysponowano trzy zastępy strażaków z jednostki ratowniczo- gaśniczej z Lwówka Śląskiego.

Zdjęcia nadesłane przez czytelników Lwówecki.info – dziękujemy
Zdjęcia nadesłane przez czytelników Lwówecki.info – dziękujemy

Strażacy apelują o rozwagę i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W roku 2018 odnotowano 15.882 pożary od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 257 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i 546 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców. Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. – przypomina Marcin Ziombski Prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

O tym jak zapobiegać pożarowi sadzy tłumaczą strażacy z OSP.pl: Przede wszystkim należy regularnie czyścić komin. Mieszkańcy często zaniedbują ten obowiązek, przez co sadze osiadają w kominie i stopniowo zatykają go. Warstwa sadzy ma bardzo chropowatą powierzchnię i hamuje strumień spalin. Zalegająca w kominie sadza o grubości zaledwie kilku milimetrów już może stać się przyczyną pojawienia się pożaru.
Trzeba też dbać o jakość paliwa, które wkładamy do pieca czy kominka. Wystarczy bowiem kilka tygodni palenia mokrym, żywicznym drewnem, by nagromadziło się dość smoły i sadzy, aby potem pierwsze mocniejsze “przepalenie” spowodowało pożar komina.
Przegląd komina warto zrobić już teraz – jeszcze na początku sezonu grzewczego. Oczywiście musi zrobić go uprawniona do tego osoba – kominiarz. Przypominamy, że zgodnie z prawem przegląd kominiarski wymagany jest minimum raz w roku, a w domach, gdzie piec opalany jest drewnem lub węglem – raz na trzy miesiące.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj