Powstaje odcinkowy pomiar prędkości na A4

19
28785
odcinkowy pomiar prędkości autostrada a4 kąty wrocławskie kostomłoty

Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął montaż urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Objęty zostanie nim 8-kilometrowy odcinek autostrady A4, pomiędzy węzłami Kostomłoty a Kąty Wrocławskie.

 

 

Jak wyjaśnia Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym urządzeni do odcinkowego pomiaru prędkości służące do monitorowania prędkości pojazdów na niebezpiecznych odcinkach dróg. System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy.

 

“Kluczową zaletą OPP jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.” – wskazuje CANRD, który podkreśla, iż rozwiązanie to jest wykorzystywane m.in. we Włoszech, a jego funkcjonowanie zaowocowało zmniejszeniem liczby wypadków o 19%  i spadkiem liczby rannych o 27% oraz o 51% niższym wskaźnikiem śmiertelności wskutek tragicznych zdarzeń drogowych w miejscach objętych kontrolą.

fot.: CANRD

 

W 2022 roku urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały prawie 160 tys. przekroczeń prędkości, natomiast fotoradary 969 tysięcy takich naruszeń. Nie oznacza to jednak, że odcinkowe pomiary prędkości są mniej skuteczne. Obecnie w Polsce działa tylko 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, podczas gdy w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje ponad 520 fotoradarów. Na jedno urządzenie OPP przypada zatem ponad 5 tys. naruszeń przepisów, a na fotoradar niecałe 2 tysiące.

 

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Wrocław odcinkowy pomiar prędkości będzie funkcjonował na autostradzie A4.

 

“Montaż kamer na bramownicach nad autostradą zakończy się dziś. W obrębie wykonywanych prac wyłączony zostanie z ruchu lewy pas autostrady.” – wskazuje rzeczniczka GDDKiA, która przyznaje, iż wybór lokalizacji poprzedziła analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonana wspólnie przez GDDKiA i GITD.

 

 

Objęty odcinkowym pomiarem prędkości zostanie 8-kilometrowy odcinek autostrady A4, pomiędzy węzłami Kostomłoty a Kąty Wrocławskie.

 

“Autostrada na tym odcinku nie posiada pasa awaryjnego i obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 110 km/h. W latach 2018-2022 doszło tu do prawie trzydziestu wypadków, w których zostało poszkodowanych około pięćdziesiąt osób. Ze względu na skalę oraz skutki zdarzeń drogowych do których dochodzi na tym odcinku, konieczne jest objęcie go stałą kontrolą prędkości.” – wyjaśnia rzeczniczka GDDKiA, która dodaje, iż wykorzystanie odcinkowych pomiarów prędkości, za funkcjonowanie których odpowiada CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, komórka organizacyjna GITD), przekłada się na zmniejszenie ilości incydentów związanych z przekraczaniem obowiązujących ograniczeń prędkości, a tym samym istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

19 KOMENTARZE

  1. Ktoś pisze i pieprzy głupoty na Plusem tego jest że zmusza kierowców do zwolnienia na danym odcinku , dobre sobie , jeżdżę i widzę po przejechaniu tego odcinka kierowcy przyspieszają żeby nadrobić stracony czas , to dopiero stwarza zagrożenia w ruchu

  2. To zwykłe ograbianie kierowców z pieniędzy, nie chodzi tu o rzadne bezpieczeństwo w Polsce nie ma dobrych dróg i dobrego oznakowania. A najlepsze jest to że w polsce jadąc po autostradzie 160 km/h jest się mordercą za kierownicą, ale już w Niemczech ten sam kierowca jadąc 200km/h jest normalnym kierowcą. Brak słów

  3. “30 wypadków w latach 2018-2022” – ten kto podał taką informację, chyba nigdy nie jeździł na tym odcinku A4. Tam prawie co dzień coś się dzieje. 30 wypadków to da radę “osiągnąć” w ciągu 2 – 3 miesięcy, nie mówiąc już o notorycznych korkach. Wystarczy zerknąć na grupę Fb “Autostrada A4-aktualności”

  4. Ja nie czuje się zagrożony w takim stopniu aby na każdym kroku stały inwigilujace i sprawdzające nas kamery radary czy inne urządzenia rejestrujące. Jakoś za brak infrastruktury kar dla zarządzających nie ma ….

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj