Azbest to minerał odporny na działanie mrozu, wysokich temperatur, substancji żrących, wytrzymałych na rozciąganie i zgniatanie. Przez ponad 100 lat był wykorzystywany do produkcji bardzo wielu materiałów azbestowo- cementowych.
Ze względu na właściwości m.in. wytrzymałość na rozciąganie, elastyczność, odporność na działanie kwasów, zasad i innych chemikaliów, wysoką temperaturę rozkładu i topnienia oraz złe przewodnictwo cieplne azbest znalazł szerokie zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Do dziś wiele dachów domów i budynków gospodarczych posiada dachy z azbestu (eternitu).
Obecnie wiadomo, że azbest jest szkodliwy dla zdrowia – włókna azbestowe, niewidzialne gołym okiem, wdychane z powietrzem do płuc, stanowią ryzyko poważnych chorób układu oddechowego. Każda stara płyta włóknowo- cementowa zawierała od 11 do 13% rakotwórczego azbestu. Dlatego azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi. Jego produkcja, import i stosowanie od września 1998 roku są w Polsce zakazane. Ponadto ze względu na zagrożenie jakie stwarzają wyroby zawierające azbest, muszą one zostać usunięte do 31 grudnia 2032 r.
Szczególnie niebezpieczne stają się podczas usuwania z dachu starych płyt azbestowych, które się łamią i kruszą. Włókna azbestowe pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka – są czterokrotnie cieńsze od włosa.
Władze Powiatu Lwóweckiego po zgromadzeniu wniosków mieszkańców rozpisały przetarg na wyłonienie wykonawcy, który podejmie się wykonanie prac polegających na usuwaniu wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Lwóweckiego. Według szacunków ilość materiałów zawierających azbest przewidzianych do usunięcia z terenu Powiatu Lwóweckiego wynosi ok. 103,75 ton.
Na liście posesji, z których ma zostać usunięty azbest znajdujemy 42 lokalizacje z terenu gmin: Lubomierz, Mirsk, Gryfów Śląski i Lwówek Śląski. Szkodliwy azbest ma zniknąć z tych posesji jeszcze w tym roku.