Poprawiają się warunki leczenia skutków koronawirusa

2
492
W legnickim szpitalu trwa jeszcze budowa nowoczesnego oddziału chorób zakaźnych

Wielu Dolnoślązaków nadal walczy z powikłaniami po koronawirusie. Pandemia pokazała również, jak wiele potrzeb mają placówki medyczne. Dlatego Unia Europejska przeznaczyła dodatkowe środki, by zapewnić pacjentom właściwą opiekę, a szpitalom i przychodniom odpowiednią jakość świadczonych usług.

 
 

 

Realizacja planów była możliwa dzięki zaangażowaniu unijnych funduszy, czasem sięgającemu nawet 100 procent wartości zaplanowanego zadania. Oto kilka przykładów.

Nowy oddział w Legnicy

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy dobiega końca budowa pawilonu oraz przebudowa parteru przylegającego do niego budynku, w których uruchomiony zostanie oddział chorób zakaźnych. Przed laty w legnickim szpitalu zlikwidowano taki oddział, ale pandemia pokazała, jak bardzo jest on ważny dla sprawnego funkcjonowania placówki i samych pacjentów. Nowy oddział będzie miał wydzieloną izbę przyjęć i własny podjazd dla karetek. Urządzone zostaną sale chorych dla 15 osób wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, wszystko ściśle dostosowane do przepisów dotyczących funkcjonowania oddziałów zakaźnych.
– To będzie najnowocześniejszy oddział zakaźny w kraju. Pierwszych pacjentów przyjmiemy jeszcze w tym roku – mówi Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor szpitala.

Wyposażenie dla poradni

Także Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii „Izer-Med” w Szklarskiej Porębie postawiło sobie za cel zwiększenie zakresu porad dla pacjentów cierpiących na powikłania pocovidowe. Konieczne było kupienie do poradni chorób płuc wysokiej jakości sprzętu medycznego, m.in.: fiberoskopu intubacyjnego, toru wizyjnego z wideobronchoskopami, zestawu do bronchoskopii oraz aparatu USG z głowicą. Dzięki temu jednodniowy pobyt w szpitalu konieczny do przeprowadzenia badań diagnostycznych zastąpiono badaniem w ambulatorium. Efekt – wykonywanie w krótszym czasie dokładniejszych badań i mniej inwazyjnych zabiegów. Teraz można przebadać więcej pacjentów.

Kompleksowa rehabilitacja

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, aby zwiększyć dostęp do świadczeń medycznych dla osób które wygrały walkę z chorobą, ale nadal odczuwają jej skutki, utworzyło transgraniczne centrum kompleksowej rehabilitacji pocovidowej. Projekt przewidywał zakup aparatury medycznej i sprzętu rehabilitacyjnego.
– Zależało nam na poprawie komfortu pacjentów, jakości i większej dostępności do świadczeń medycznych w zakresie rehabilitacji pocovidowej. Teraz czekamy jeszcze na ostatnie dostawy sprzętu – mówi Sylwia Modrzyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.
Zakupiony nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna do rehabilitacji pacjentów dostępna jest dla mieszkańców województwa dolnośląskiego, w szczególności Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego.

Przebudowa w Obornikach Śląskich

W Szpitalu „Leśne”, zamiejscowej placówce Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, działającej w Obornikach Śląskich, przeprowadzono modernizację istniejącego już budynku, wybudowano jednokondygnacyjny pawilon zakaźny i zakupiono potrzebne wyposażenie. „Leśne” może pełnić rolę szpitala izolacyjnego. Teraz możliwe jest kompleksowe diagnozowanie i leczenie pacjentów w zakresie chorób zakaźnych i ich powikłań, a także izolowanie różnych grup pacjentów.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są pacjenci z Dolnego Śląska, specjalistycznymi usługami zdrowotnymi można objąć kolejne 1 300 osób. W projekcie przewidziano też utworzenie 10 etatów – dla pielęgniarek i opiekunów medycznych.

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj