Polska skałami usłana – czyli przewodnik po polskich skalnych miastach

0
1089
Polska skałami usłana MM

Masz już dość siedzenia w domu? Pragniesz ruszyć gdzieś za miasto na niezapomnianą przygodę? Widziałeś zapewne mnóstwo fotografii bajecznych skał w Czechach, Słowacji czy Szwajcarii, ale czy wiesz, że równie malownicze miejsca znajdują się w Polsce i możesz je zobaczyć w trakcie jednodniowej wycieczki? Podsuniemy Ci kilka pomysłów i podpowiemy co i gdzie warto zobaczyć skupiając się na temacie skalnych miast w Polsce.

 

Każdy z nas zapewne marzył w dzieciństwie o podróży do zaczarowanej krainy, spacerach w tajemniczych labiryntach, gdzie wyobraźnia nie ma ograniczeń. Mając do dyspozycji weekend czy choćby jeden dzień i posiadając w kieszeni dobry plan, jest na to szansa!

W tym artykule przedstawimy te mniej znane skalne miasta. Najbardziej popularne, o których można poczytać w artykule: https://mubi.pl/poradniki/polskie-skalne-miasta/, znajdują się na Dolnym Śląsku.

Co to są skalne miasta?

Są to zespoły form skalnych, ukształtowania skalnej powierzchni ziemi przypominające baszty, ambony, labirynty i korytarze. Bywają blisko siebie i na skutek erozji oddzielone są wąskimi spękaniami i rozpadlinami, głównie skał piaskowcowych. Najpopularniejsze skalne miasta znajdują się u naszych czeskich i słowackich sąsiadów, ale i Polska może się kilkoma pochwalić.

Skamieniałe Miasto

Świetny sposób, aby spędzić kilka godzin w czarującym miejscu owianym licznymi legendami. Znajdujemy je pod Ciężkowicami we wschodniej Małopolsce, między Nowym Sączem a Tarnowem. Bez trudu trafimy na bezpłatny parking tuż przy głównej drodze z kładką. Jest tutaj bar, ławeczki i źródełko u bram Skamieniałego Miasta, do którego wstęp jest bezpłatny. Miejsce to zafunduje nam przyjemny spacer, bez trudnych podejść czy przepaści, jednak nie nadaje się na wyprawę z wózkiem.

Zaczynając wędrówkę od strony Nowego Sącza oczom naszym ukaże się skała o charakterystycznym kształcie haczykowatego nosa. Skała ta zwana Skałką Czarownicą wiąże się z legendą o złośliwej wiedźmie. Inna legenda głosi, że żyjący tu dawniej ludzie grodu prowadzili tryb życia hulaszczy zapominając o losach i sprawach miasteczka. Rozpusta doprowadziła do okrutnego losu – całe miasto skamieniało.

Na końcu parkingu ujrzeć można dwa nagie miecze, basztę tuż obok nich nazwano Grunwald w 1910r w rocznicę bitwy. I tu również czeka na nas legenda głosząca, iż raz w roku w szczelinie pełnej tajemnic pojawia się skarb, lecz jeśli kogoś skusi bogactwo, szczelina się zamknie chłonąc i skarby, i próżnych ciekawskich. Skała ta niegdyś nosiła nazwę Piekiełko. Nieopodal znajdują się jaskinie w kamieniołomie, dziś zamieszkanym przez nietoperze. Napotykane na szlaku formy skalne takie jak Orzeł, Żółw czy Grzyb świetnie współgrają z nazwami.

Marzyliście, aby zobaczyć piramidy? Są właśnie tu! Niskie, 5-metrowe, ale własne.

Tuż obok rezerwatu Skamieniałego Miasta natrafimy na Wąwóz Czarownic z wodospadem, warto więc skorzystać i z tej atrakcji.

Skalne Miasto na Górze Janowskiego w Podzamczu

Zwiedzając ruiny słynnego Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu w województwie śląskim, warto zwiedzić również skupisko malowniczych ostańców skalnych. Posiadają fantastyczne kształty i znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zamkowych. Skałki te są dość popularne wśród wspinaczy pokonujących wspinaczkowe drogi o różnorodnych stopniach trudności.

Skalne Miasto w rejonie Góry Janowskiego, leżącej w połowie słynnego i wprost bajecznego Szlaku Orlich Gniazd to formacje skał wapiennych, swoiste pomniki przyrody, tworzące labirynty przyciągające amatorów wspinaczki, miłośników piękna polskich, historycznych ziem i rowerzystów. Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce szlaków turystycznych. Łączy Częstochowę z Krakowem przebiegając przez województwo małopolskie i śląskie. Jest oznakowany na czerwono i liczy blisko 190km. O rowerowej trasie przebiegającej przez te urokliwe tereny przeczytacie w artykule: https://mubi.pl/poradniki/najciekawsze-4-dlugodystansowe-trasy-rowerowe-w-polsce/

Szlak Orlich Gniazd wiedzie pięknymi terenami Jury Krakowsko – Częstochowskiej, dzięki czemu można podziwiać wapienne wzgórza pełne zamków z XIV w. Oznakowanie szlaku poprzez rysunek roweru na białym tle z czerwonym paskiem prowadzi rowerzystę niemal jak po sznurku od atrakcji do atrakcji. Jest to jednak dość trudny technicznie i fizycznie szlak. Idealnym więc przystankiem na trasie, wartym szczególnej uwagi, jest Zamek Ogrodzieniec wraz ze Skalnym Miastem na Górze Zamkowej, gdzie kręcono zdjęcia do kultowego filmu “Janosik”.

Pieszo czy z rowerem, na weekend lub jeden dzień, samemu bądź w gronie rodziny i przyjaciół. Aktywnie lub dla odpoczynku… Sposób i powód nie są ważne. Liczą się niezapomniane wrażenia z podróży. Do dzieła!

-/ A.S.: MM  /-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj