Policyjne kontrole na przejazdach kolejowych

0
688
policja przejazd kolejowy zima 3

Od niedzieli regularnie kursują pociągi na linii kolejowej Gryfów Śląski – Świeradów- Zdrój. W związku z tym policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną ostrożność, stosowanie się do znaków oraz zwiększenie uwagi na przejazdach kolejowych.

 

 

Mając na uwadze bezpieczeństwo w ruchu drogowym w obszarze nowopowstałych przejazdów kolejowych lwóweccy policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek, zwłaszcza na przejazdach kolejowych na trasie Gryfów Śląski – Świeradów- Zdrój.

Absolutnie najważniejszą zasadą na przejazdach kolejowych jest zachowanie szczególnej ostrożności. W chwili, gdy sygnalizator nadaje pulsacyjne światło czerwone, obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd kolejowy, nawet w sytuacji, gdy widzimy, że pociąg przejechał, a sygnalizator nadal emituje sygnał świetlny.

Kierujący, którzy myślą, że zdążą jeszcze przed pociągiem, popełniają poważne wykroczenie i ryzykują życiem.

 

 

Natomiast jeżeli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy STOP (B-20), należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg. Gdy nie stwierdzimy jego obecności, można przejechać przez przejazd.

Warto zaznaczyć, że wszystkie przejazdy kolejowe na nowopowstałej linii kolejowej są monitorowane, a zarejestrowane wykroczenia będą rozliczane przez mundurowych.

Przypominamy: za niezastosowanie się do znaku B-20 „STOP” grozi mandat karny w wysokości 300 złotych oraz 8 punktów karnych.

Za naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, grozi mandat w wysokości 2000 złotych i 15 punktów karnych.

 

 

Zachowanie kierującego przed i na przejeździe kolejowym reguluje art. 28 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
  2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
  3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
    • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
    • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
    • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
    • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
  4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
  5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

 

Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe; przepis ust. 3 pkt3 nie dotyczy skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

Przypominamy także, że przejazdy i przejścia kolejowe dzielimy na następujące kategorie:

  • kategoria A – przejazdy użytku publicznego z rogatkami lub przejazdy użytku publicznego bez rogatek, na których ruch na drodze kierowany jest sygnałami nadawanymi przez pracowników kolejowych,
  • kategoria B- przejazdy użytku publicznego z samoczynną sygnalizacją świetlną i z półrogatkami,
  • kategoria C – przejazdy użytku publicznego z samoczynną sygnalizacją świetlną lub uruchamianą przez pracowników kolei,
  • kategoria D- przejazdy użytku publicznego bez rogatek i półrogatek i bez samoczynnej sygnalizacji świetlnej,
  • kategoria E- przejścia użytku publicznego,
  • kategoria F- przejazdy i przejścia użytku niepublicznego.

-/sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śl/-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj