Połączenie kolejowe do Świeradowa- Zdroju ruszy w grudniu

14
6100
lokomotywa pociąg kolej tory świeradów Tp4

Jak wskazuje burmistrz, 9 grudnia 2023 roku, to pierwszy z możliwych terminów otwarcia połączenia kolejowego z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk do Świeradowa- Zdroju.

 

 

Przywracanie połączeń kolejowych

– Jako Bezpartyjni Samorządowcy na Dolnym Śląsku prowadzimy ambitny i niespotykany w skali kraju projekt przywracania do ruchu pasażerskiego nieczynnych dotychczas linii kolejowych. – mówił w rozmowie z Lwówecki.info Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, staraniami którego linia kolejowa do Świeradowa- Zdroju została przejęta przez Urząd Marszałkowski i możliwa była jej odbudowa.

Przywrócenie Kolei Izerskiej będzie miało duży i pozytywny wpływ na rozwój turystyki w tej części Dolnego Śląska.” – dodawał marszałek Cezary Przybylski, który wskazywał, iż dzięki tej inwestycji zyskają przede wszystkim mieszkańcy, dla których dostęp do kolei ułatwi codzienną komunikację w dojazdach do pracy, szkoły oraz miast w naszym województwie.

 

Pociąg do Świeradowa- Zdroju

Pierwsze prace na przejętej od PKP linii kolejowej ruszyły wiosną ubiegłego roku. Dziś pierwszy z odcinków pomiędzy Gryfowem Śląskim a Mirskiem jest niemal skończony. Na drugim z odcinków od Mirska do Świeradowa- Zdroju prace są mocno zaawansowane. Do pełni szczęścia nadal brakuje jednak trzeciego z odcinków, niewielkiego kawałka torowiska i peronu w uzdrowisku. Ten ostatni odcinek wybudować mają władze Świeradowa- Zdroju.

Świeradów wybuduje torowisko

„Było bardzo pod górę, ale już jest i Wojewoda Dolnośląski wydał naszej gminie prawomocne pozwolenie na budowę odcinka torowiska z peronem. Spotkałem się również z Agnieszką Zakęś – Dyr. Departamentu Infrastruktury w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim.” – przyznaje burmistrz Roland Marciniak.

 

Pierwszy pociąg do Świeradowa- Zdroju.

Staramy się przyspieszyć działania wykonawcy Infrakol, aby zdążyć z otwarciem połączenia na 9.12.2023. W tym dniu zmieniają się rozkłady jazdy Kolei Dolnośląskich. W obecnej wersji będzie 9 par pociągów na dobę: bezpośrednie połączenie z Görlitz i Jeleniej Góry. Czas przejazdu pociągu z Gryfowa do Świeradowa- Zdroju (16km), to zaledwie 20 min.” – wskazuje burmistrz Świeradowa- Zdroju.

Wartość inwestycji

Rewitalizacja linii kolejowych z Gryfowa Śląskiego przez Proszówkę, Mirsk, Krobicę do Świeradowa- Zdroju kosztować będzie ok. 44 mln zł. Środki na ten cel poprzez DSDiK przeznaczył marszałek województwa. Ale i lokalne samorządy współuczestniczyły w realizacji tego zadania – środki z własnych budżetów dołożyły: Gmina Świeradów-Zdrój, Gmina Mirsk i Gmina Gryfów Śląski.

 

 

Rozkład jazdy pociągów

Wprawdzie opublikowany jest już projekt rozkładu jazdy, czy jednak Świeradów- Zdrój poradzi sobie i zrealizuje inwestycję wraz z odbiorami w trzy miesiące?

14 KOMENTARZE

  1. Ambitny program pana Marszałka to majstersztyk finansowy, bo to jego program i jego ustawowe zadanie,a realizuje za pieniądze gminy. Dlatego nie starcza w Świeradowie na realizację podstawowych zadań, ważnych dla mieszkańców bo Rolek ciągle coś komuś szykuje: a to Czechowi Skay Walk, a to Marszałkowi tory. Żeby nie było, to fajne projekty, ale czemu za nasze podatników pieniądze? Znacie większego frajera? Bo się nazywa takich gości, których łatwo można naciągnąć na kasę. Mamy nadzieje że nowy burmistrz Świeradowa nie będzie miał potrzeby kupowania popularności za nasze budzetowe pieniadze. Rolek niech zacznie bawić się za swoje

    • Naprawdę widzisz różnice między pisem a po?

      A co do pociągów to spaniała informacja. Teraz nacpani złodzieje będą jeździć po samochody do swieradowa pociągiem!

  2. Trzymam kciuki za sukces tego połączenia ale widząc ilość pasażerów na trasie Jelenia Góra – Lubań to
    myślę ,że to będzie finansowa klapa. Koszt inwestycji ogromny a później utrzymanie też nie tanie.Odzwyczailiśmy się od kolei i jeszcze odległości. Przejście z centrum Gryfowa do stacji i ze stacji w Świeradowie do centrum zajmie więcej czasu niż przejazd na tej trasie. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem była by trasa rowerowa ale cóż zobaczymy.

    • Przechodząc do Centrum Miasta poznajesz i zwiedzasz a wracając na Stację utwalasz sobie co widzialeś . Na Rower potrzebujesz mieć oznaczone trasy jak Trolejbus linie ?

    • A co ma Luban do zaoferowania, jesli chodzi o turystow? Mysle, ze tam klient docelowy, to osoby pracujace w JG i Lubaniu, jezdzacy do pracy. Sam trzymam kciuki za linie ze swieradowa, i mysle, ze maja wieksze szanse powodzenia, niz Luban, pomimo bycia wiekszym miastem.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj