Święto Miasta – 780- lecie Gryfowa Śląskiego stało się okazją do podpisania przez władze bardzo ważnej umowy o współpracy. Na tej z pewnością skorzystają mieszkańcy.
Gmina Gryfów Śląski od lat ściśle współpracuje z partnerami z Polski oraz z zagranicy. Pierwszym takim ważnym partnerem zostało położone w południowo- wschodniej części Niemiec, w landzie Saksonia miasto Bischofswerda. Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 15 czerwca 1996 r. Kila lat później władze Gryfowa Śląskiego wystąpiły z inicjatywą zawarcia współpracy z położonym w północnych Czechach miastem Raspenava. Tu oficjalne podpisanie umowy o partnerstwie nastąpiło 26 stycznia 1999 r.
Te dwie umowy zapoczątkowały trójstronną współpracę w Euroregionie Nysa pomiędzy Bischofswerdą – Gryfowem Śląskim a Raspenavą.
Niemal dekadę później Gmina Gryfów Śląski zawarła porozumienie o wzajemnej współpracy z Gminą Gryfice. Ta umowa została uroczyście podpisania w dniu 13 czerwca 2008 r.
Dziś, to jest 4 czerwca 2022 roku w historii Gryfowa Śląskiego otwiera się kolejny rozdział. Umowę o wzajemnej współpracy w gryfowskim ratuszu podpisali: Olgierd Poniźnik Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski oraz Jan Woźniak Burmistrz Miasta i Gminy Otmuchów. W tej czytamy:
„Inspirowani wolą zrozumienia i przyjaźni, w przekonaniu, że ścisła współpraca między gminami prowadzić będzie do zacieśniania więzi partnerskich naszych wspólnot poprzez rozwijanie współpracy służącej wzbogacaniu życia społecznego i gospodarczego oraz służyć będzie rozwojowi bezpośrednich kontaktów między mieszkańcami Przedstawiciele władz samorządowych Gminy Otmuchów i Gminy Gryfów Śląski ustalają, co następuje:
Strony niniejszej umowy będą dążyć do bezpośredniej wymiany kontaktów i doświadczeń w działalności samorządowej oraz w dziedzinach: kultury i sztuki, sportu i turystyki, szkolnictwa i gospodarki, w duchu zrozumienia i poszanowania tradycji oraz kultur obu wspólnot rozwijając współpracę miedzy instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami i kościołami obu gmin.
1. Współpraca w dziedzinie kultury i sztuki obejmować będzie:
- prezentację i wymianę dorobku kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem wartości folklorystycznych regionów,
- współpracę instytucji kultury oraz wymianę doświadczeń związanych z ich działalnością,
- poznawaniu tradycji regionalnych.
2. Współpraca w zakresie sportu i turystyki polegać będzie w szczególności na:
- udziale mieszkańców regionów w organizowanych imprezach sportowych i wymianie turystycznej służącej rozwojowi bezpośrednich kontaktów miedzy mieszkańcami,
- wzajemnym popularyzowaniu walorów turystycznych regionów.
3. W zakresie szkolnictwa współpraca polegać będzie w szczególności na:
- bezpośrednich kontaktach pomiędzy szkołami i wspólnym organizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej,
- wzajemnym poznawaniu kultur, tradycji i osiągnięć wspólnot.
4. W zakresie działalności gospodarczej współpraca polegać będzie na wspieraniu wszelkich inicjatyw skierowanych na nawiązanie bezpośrednich kontaktów gospodarczych przez przedsiębiorców obu gmin.”.
W uroczystości, która w sobotnie przedpołudnie odbyła się w gryfowskim ratuszu udział wzięły delegacje z wszystkich miast partnerskich. Przybyli goście wchodząc Sali posiedzeń Urzędu Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim mieli okazję obejrzeć w holu ratusza wystawę „Historia Gryfowa zamknięta w przedmiotach”, która jest prezentacją dorobku kolekcjonerskiego Roberta Skrzypka i Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego oraz wystawę „Skarb znaleziony w słoikach” wypożyczoną z Lubomierskiego Centrum Kultury w Lubomierzu a także reprodukcje widokówek z Gryfowa Śląskiego.
Jak narazie to na pierwszym miejscu z tego co widać tej współpracy przez te kilka lat to zapraszanie się na imprezy, nic poza tym.
I pewnie tylko na tym się to zakończy.
Trochę optymizmu !!Bischofswerda to węgiel brunatny a tego może Gryfów na jesień potrzebować!! .Trzymajmy się ciepło!!!
Gryfowianie, nie przejmujta się! U nas każdy burmistrz zawierał takie umowy w imieniu naszym, a na pożytek swój. Wysoko postawione delegacje wyjeżdżały na integrałki, przejazdy rozliczane na koszt UMiG, były to wyjazdy w ramach turystyki urzędniczej. Musita się z tym jeszcze jakoś pogodzić. Pozdrawiam Was…
Dlaczego akurat kierunek Otmuchów? Czy tam też jest jakiś węgiel?
Mają pod nosem jezioro. Nasi bezradni będą mogli za darmo się tam latem wybyczyć za trzech…
Na rybki do Otmuchowa, a rybka lubi pływać .