PCZ Lwówek Śląski: Skuteczny i bezpieczny sposób na nadwagę i otyłość

0
860

Polacy coraz częściej dostrzegają negatywne skutki nadwagi i otyłości. Rosnąca świadomość i chęć walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest działaniem jak najbardziej pozytywnym. Kiedy aktywność fizyczna i diety cud nie przynoszą efektów warto po pomoc zwrócić się do specjalistów, których wcale nie musimy szukać daleko. Powiatowe Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim, czyli mówiąc potocznie lwówecki szpital ma teraz w ofercie skuteczną metodę na walkę z nadwagą i otyłością.

 

Balon wewnątrzżołądkowy w ofercie PCZ w Lwówku Śląskim

Jest to pomysł wypracowany z dyrektorem do spraw medycznych dr Markiem Kaźmierczykiem. – tłumaczy Pan Adam Zdaniuk Prezes PCZ w Lwówku Śląskim, który wyjaśnia, iż szpital wychodzi do Pacjentów z ofertą całkowicie nowych świadczeń – Jest to oferta leczenia otyłości metodą mniej inwazyjną od zabiegów chirurgicznych, resekcyjnych, czyli wycinania części żołądka.

Mowa oczywiście o coraz bardziej popularnych wśród osób chcących szybko i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy balonach wewnątrzżołądkowych – np. BIB System.

System BIB jest zaprojektowany w taki sposób, aby pomóc łatwiej przystosować się do nowego, zdrowszego trybu życia. Balon żołądkowy jest miękkim silikonowym balonem, który jest umieszczany w żołądku. Poprzez częściowe wypełnienie żołądka, balon zapewnia uczucie pełności oraz sytości po zjedzeniu dużo mniejszego niż dotychczas posiłku.

Adam Zdaniuk Prezes PCZ w Lwówku Śląskim i dr n. med. Marek Kaźmierczyk Ordynator Oddziału Chirurgii w PCZ w Lwówku Śląskim

Dla kogo balon wewnątrzżołądkowy?

W walce z otyłością najważniejsza powinna być profilaktyka. Szeroko pojęty zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dieta i duża aktywność fizyczna. Niekiedy te działania nie przynoszą pożądanych efektów. Wówczas warto pomyśleć o nieoperacyjnej metodzie, która jak potwierdziły badania kliniczne zaskakująco łatwo przynosi pożądany efekt.

Oferta skierowana jest do osób otyłych, u których BMI zaczyna się powyżej dwudziestu siedmiu, dwudziestu ośmiu, miej więcej do czterdziestu. – tłumaczy dr n. med. Marek Kaźmierczyk Ordynator Oddziału Chirurgii w PCZ w Lwówku Śląskim, który dodaje, iż oprócz osób z otyłością oferta skierowana jest także do Pacjentów, którzy borykają się z powikłaniami otyłości, np.: cukrzycą, nadciśnieniem, czy zwyrodnieniami stawów. W tych schorzeniach spadek masy ciała jest niezwykle pomocy w leczeniu. – Redukcja masy ciała powoduje, że układ krążenia odpoczywa, układ oddechowy odpoczywa, układ kostny odpoczywa – wyjaśnia dr Marek Kaźmierczyk.

BMI jest to wskaźnik masy ciała z angielskiego: Body Mass Index, który oblicza się w następujący sposób: masę ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost w metrach do kwadratu. BMI poniżej 18,5 to niedowaga, wartość od 18,5 do 24,99 to wartość prawidłowa a BMI powyżej 25,0 to już nadwaga

 

Na czym polega zabieg?

Silikonowy balon wprowadzany jest poprzez usta do żołądka za pomocą endoskopu w trakcie krótkiego 15 – 20 minutowego zabiegu.

Zabieg jest banalnie prosty dla osoby, która dysponuje doświadczeniem i znajomością endoskopii. – wyjaśnia ordynator oddziału chirurgii w Lwówku Śląskim, który zabiegi endoskopowe wykonuje już przeszło trzydzieści lat, posiada certyfikat Towarzystwa Chirurgów Polskich Sekcji Endoskopowej na wykonywanie takich badań i w tym czasie jak mówi wykonał ich już tysiące.

Sam zabieg polega na wprowadzeniu na sondzie do żołądka balonu silikonowego. Następnie jego napełnieniu solą fizjologiczną i pozostawieniu go tam na 6 bądź 12 miesięcy. – tłumaczy lekarz, który przyznaje, iż zabieg jest całkowicie niebolesny a w jego trakcie pacjent pozostaje pod wpływem środków uspokajających i znieczulających.

Przed wykonaniem takiego zabiegu Pacjent musi przejść ocenę stanu błony śluzowej żołądka poprzez wykonanie gastroskopii i stwierdzeniu czy nie ma przeciwskazań jak np. stany zapalne, czy owrzodzenia. Istotna jest także rozmowa z dietetykiem i chirurgiem, która ma uświadomić Pacjenta w kwestii przebiegu zabiegu oraz skutków i jakości dalszego funkcjonowania.

Co po zabiegu?

Jeżeli Pacjent będzie się stosował do zaleceń będzie normalnie funkcjonującą osobą, która z czasem zacznie tracić na wadze i automatycznie zmieni nawyki żywieniowe. – tłumaczy dr Marek Kaźmierczyk, który zapewnia, iż nawet intensywny styl życia, uprawianie sportów, czy duży wysiłek, nie powodują przeciwwskazań do tego typu zabiegów ani po ich wykonaniu nie utrudniają aktywnego stylu życia.

Czy jest to dla mnie?

Jeżeli Twoja waga zaczyna Ci doskwierać, masz już dość nieskutecznych specyfików i chciałbyś, chciałabyś pozbyć się nadmiaru tłuszczyku, to jak najbardziej należy rozważyć skorzystanie z usług doświadczonych lekarzy. Każdy, kto się zastanawia, kto się waha powinien skonsultować się z lekarzem odpowiedzialnym za przeprowadzenie w lwóweckim szpitalu tych zabiegów. Procedura jest dość prosta a jednocześnie daje Pacjentowi komfort wyboru.

Zacząć należy od wykonania telefonu i umówienia się na wizytę, podczas której zostanie przeprowadzona rozmowa oceniająca Pacjenta, czy kwalifikuje się do takiego zabiegu. Dla Pacjenta jest to okazja do szczegółowego zapoznania się z całym procesem. Następnie gastroskopia, która ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy Pacjent nie ma przeciwwskazań. Dalej rozmowa z dietetykiem a jeżeli będzie taka potrzeba to również z psychologiem.

Jeżeli decyzje z obu stron – tak lekarza jak i Pacjenta – będą pozytywne to w przeciągu kilkunastu dni wykonywany jest zabieg. Po zabiegu Pacjent jeszcze tego samego dnia jest w domu i może w pełni funkcjonować.

Szczegółowych informacji udziela:
dr n. med. Marek Kaźmierczyk
Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej
Szpitala Powiatowego w Lwówku Śląskim
ul. Kościelna 21
tel.: 75 782 01 63 lub 75 782 01 40

Jakie są koszty takiego zabiegu?

Takie zabiegi nie są refundowane przez NFZ, a więc koszty leżą tu po stronie pacjentów. Szpital w Lwówku Śląskim wychodząc z nową ofertą ustalił ceny na umiarkowanym poziomie. Cena jest konkurencyjna do nielicznych ofert dolnośląskich szpitali, które wykonują podobne zabiegi. – W naszej jednostce ustaliliśmy cenę na 6 tysięcy złotych – mówi szef oddziału chirurgii.
O płatności tej kwoty mówimy dopiero, jeżeli Pacjent zakwalifikuje się do zabiegu i wyrazi na niego zgodę.

Skąd pomysł na taką ofertę?

Zabiegi pozwalające Pacjentom stracić zbędne kilogramy to w Lwówku Śląskim nowość. Szpital dotychczas opierał swoją działalność wyłącznie na kontrakcie z NFZ. Teraz ma się to zmienić. – W strategii PCZ-u, którą ja próbuje wdrożyć jest poszukiwanie na rynku pewnych nisz i to nie tylko w zakresie chirurgii – tłumaczy Adam Zdaniuk Prezes PCZ w Lwówku Śląskim, który wyjaśnia, iż te zabiegi to taki pierwszy pomysł i zapewnia, że wkrótce pojawią się kolejne nowości. – Mamy dwa oddziały zabiegowe i musimy je wyróżnić, żeby mogły funkcjonować nie tylko w oparciu o kontrakt z NFZ-em, ale również o sprzedaż rynkową – zapewnia Pan Prezes.

Ulotka PCZ w Lwówku Śląskim