Parada Poszukiwaczy Skarbów na otwarcie Lwóweckiego Lata Agatowego

22
4824
lwoweckie towarzystwo regionalne

Cieszy nas, iż burmistrz Lwówka Śląskiego wreszcie posłuchała dobrych rad Lwówecki.info. Zadowolenia z powrotu Parady Poszukiwaczy Skarbów nie kryją także jej uczestnicy.

 

 

W życiu każdego miasta istnieją okazje, które pozwalają mieszkańcom zbliżyć się i uczcić swoją lokalną wspólnotę. Jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń, które przez lata było ważnym elementem święta mieszkańców Lwówka Śląskiego była Parada Poszukiwaczy Skarbów otwierająca Lwóweckie Lato Agatowe. Ta odgrywała istotną rolę w tworzeniu atmosfery radości, wspólnoty i dumy mieszkańców gminy z ich kultury i tożsamości. Warto tu podkreślić, iż przecież Lato Agatowe, nigdy nie było, nie jest i nigdy nie będzie własnością żadnego burmistrza, czy dyrektora, – mimo, iż niektórzy starają się zbijać na nim kapitał polityczny – to LLA należy do wszystkich mieszkańców.

Przez lata Parada Poszukiwaczy Skarbów otwierała Lwóweckie Lato Agatowe. Był to jeden z symboli towarzyszących świętu mieszkańców, ale również znakomita okazja do promocji kultury, tradycji i dorobku. W paradzie udział brali nie tylko górnicy i poszukiwacze agatów. W tej szli mieszkańcy, dzieci z lokalnych klubów sportowych i szkół, prezentowały się miejscowe zespoły folklorystyczne, stowarzyszenia, pasjonaci… Jeszcze kilka lat temu w paradzie udział brali także motocykliści, którzy do stolicy naszego powiatu zapraszali swoich przyjaciół i kolegów z regionu promując w ten sposób nie tylko kulturę motocyklową, ale zachęcając ich także do udziału w tym święcie.

 

 

Jednak w 2018 roku Parada Poszukiwaczy Skarbów została bardzo mocno skrytykowana przez dziennikarzy Bolec.info. Ci wytknęli burmistrz Szczęsnej, iż lwówecka parada jest plagiatem tej bolesławieckiej i bardziej niż święto miasta przypomina paradę śmieciarek. Mieszkańcy w komentarzach przyznawali, iż organizacja tego wydarzenia poszła za bardzo w stronę autopromocji szefowej magistratu oraz bolesławieckich firm i organizacji, które z lokalną kulturą i poszukiwaczami skarbów nie mają zbyt wiele wspólnego.

Burmistrz Lwówka Śląskiego najwyraźniej zorientowała się, że taka forma „promocji” nie przynosi jej chluby i po covidowej przerwie, w roku ubiegłym – mimo wcześniejszych zapowiedzi dwóch wielkich parad – nie zorganizowała żadnej. Nieoficjalnie jedni mówili, iż nie było chętnych do udziału w paradzie, inni wskazywali na brak funduszy w miejskiej kasie. Tak, czy inaczej jednego z najważniejszych elementów Lata Agatowego po prostu nie było.

 

 

Redakcja Lwówecki.info podkreślała wówczas, iż przecież można było włożyć nieco wysiłku i zaangażować lokalnych działaczy, pójść w kierunku promocji dokonań dzieci, młodzieży, dokonań lokalnych zespołów muzycznych, czy stowarzyszeń, bo przecież LLA to nie tylko agaty, ale i mieszkańcy, którzy stworzyli to wydarzenie będące ICH świętem i tworzą je każdego roku swoją obecnością a taka parada to znakomita okazja do zaprezentowania całorocznego dorobku, która zapewne też nie generuje takich kosztów, jak doroczny bankiet dla VIP-ów na rozpoczęcie LLA w jednej z miejscowych restauracji.

Jednak decyzją Burmistrz Szczęsnej bankiet się odbył a parada już nie. Skutki takiej nieprzemyślanej decyzji dało się dostrzec podczas oficjalnego otwarcia LLA. Przed sceną na lwóweckim rynku były pustki. Mieszkańcy oraz goście czas wolny zarezerwowali sobie głównie na darmowe koncerty na stadionie. W mieście tłumów nie było.

„Warto przy tym słuchać mądrych rad i zamiast trwonić kasę na bankiety dla przyjaciół króliczka zorganizować Paradę Poszukiwaczy Skarbów i Przygód, która przyćmi bolesławiecką. Lwóweckie Lato Agatowe nie powinno być świętem władz a świętem mieszkańców i promocją ich dorobku, talentów… Warto również rozważyć mniejsze opłaty placowe, które mogłyby wpłynąć na niższe ceny.” – wskazywała w ubiegłym roku redakcja Lwówecki.info.

Burmistrz Szczęsna naszych rad posłuchała, przynajmniej częściowo. W 2023 roku podczas Parady Poszukiwaczy Skarbów było bardzo kolorowo i nie było śmieciarek. Jeszcze przed paradą organizatorzy wskazywali: „Organizatorzy XXIV [red.: LLA] ze względów bezpieczeństwa i ograniczonej ilości miejsca nie przewidują udziału w paradzie pojazdów samochodowych. Udział w paradzie mogą wziąć wyłącznie grupy piesze.”

Uczestnicy parady w rozmowach z nami przyznawali, że jej powrót to dobra decyzja. To w dużej mierze dzięki pardzie podczas otwarcia LLA, udało się zapełnić miejsca przed sceną. Dzisiejsza parada była jedynie namiastka parad, jakie pamiętamy sprzed lat. Burmistrz Lwówka Śląskiego nie udało się zaangażować zbyt wielu mieszkańców. I próżno szukać wymówek, że czas przejścia był ograniczony, bo to przecież święto mieszkańców, a nie gości spoza gminy.

Uroczyste Otwarcia Lwóweckiego Lata Agatowego 2023
Uroczyste Otwarcia Lwóweckiego Lata Agatowego 2023

W paradzie szli m.in.:

Górnicy z kopalni Nowy Ląd, leśnicy z Nadleśnictwa Lwówek Śląski, pracownicy PWiK w Bolesławcu, Football Academy Lwówek Śląski, Bolesławieckie Święto Ceramiki, Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górnictwa, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Walończycy, Zespół Dunawiec, Stowarzyszenie Srebrna Dolina, Centrum Muzyczne, Lwóweckie Towarzystwo Regionalne, posłowie, samorządowcy z innych gmin, sołtysi sołectw gminy Lwówek Śląski, …

22 KOMENTARZE

  1. Dno same urzędasy w pochodzie nieszczęsną się nie popisała brak parkingów nawet koło byłego netto taśmy pozakładali wstyd i zarypiscie drogo za kawałek kamyczka 8500

  2. Moim zdaniem LLA pomału umiera to nie jest to co było kilka lat temu. To nie idzie ku dobremu. Droga na stadion nie oświetlona ciemno jak nie powiem gdzie. Główna scena koło wesołego miasteczka słabo. Muzyka w wesołym miasteczku osiąga najwyższej skali muzyka ze sceny. Jeden wielki młyn. A szkoda kiedyś było inaczej lepiej

    • Co roku umiera i co roku jest rekordowa ilość stoisk i ludzi. Tłum zawsze jest w sobotę. Kilka a może i kilkanaście tysięcy osób było też na stadionie w piątek na koncercie i w lunaparku. To też LLA

  3. Polska to taka dziwna kraj ..zulu gula. Jeszcze sie widać taki nie urodził aby wszystkim dogodził. Nic się nie dziej ..źle, coś sie robi również źle.

  4. Specjalnie dzieci przywiozłem na tę paradę, a tu szok, szkoda było jechać tyle kilometrów. Parady za burmistrza Kaziowa a teraz, to niebo a ziemia. Jeśli to można nazwać paradą i jeszcze ci politycy w niej, po co, czym oni się zasłużyli dla tej imprezy.

  5. Na te parady nikt już nie będzie chodził ponieważ większość firm i stowarzyszeń ma nie po drodze z gminą. I to jest prawdziwy powód niskiej frekwencji! W naszym mieście zaczyna być tak trochę jak w PRL – autokratyczne rządy jednej osoby. Nie tędy droga! To, że koncerty są na stadionie to już totalny dramat i to nie tylko dlatego, że zajechali znowu murawę ale również dlatego , że stworzyli sami sobie konkurencję. To trochę tak jakby w jednym mieście odbywały się dwie imprezy jednocześnie. I zamiast skupiać ludzi w jednym miejscu podzielili ich na sympatyków koncertów i sympatyków kamyczków. A przecież każdy z nich to potencjalny klient, który zostawi w mieście parę zł. Bo przecież oprócz promocji to przecież trzeba na tym wydarzeniu trochę zarobić nieprawdaż? No chyba, że mamy tak bogatą gminę……..

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj