Pamiętają o Tadeuszu Pietryce

0
860
Andrzej Krajewski, Wiktor Kupnicki i Bartosz Podobiński Zespół Szkolno- Przedszkolny Lubomierz - Tadeusz Pietryka

Młodzież wzięła udział w organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej konkursie pt.: „Żołnierze w służbie historii”. Za swojego bohatera wybrali Tadeusza Pietrykę.

 

Kilka lat temu podczas prac porządkowych w kościele w Popielówku odnaleziono sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. To odkrycie lokalnym historykom posłużyło za punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i zgłębiania tajemnic historii. Okazało się, że w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pn.: Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze majora Henryka Flame. Wśród działaczy był Tadeusza Pietryka ps., Sokół, który za swoją działalność został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat i 7 miesięcy. Później wrócił do Popielówka, gdzie mieszkał aż do śmierci – w marcu 2010 roku. W latach dziewięćdziesiątych za działalność niepodległościową został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi, krzyżem weterana walk i krzyżem więźnia politycznego. Został też wyróżniony dyplomem od Ojca Św. Jana Pawła II.

To właśnie śp. Tadeusza Pierykę wspominają uczniowie lubomierskiej szkoły w materiale filmowym przygotowanym na konkurs organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Konkurs był adresowany do uczniów klas mundurowych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczniowie w ramach zadań konkursowych mieli za zadanie odkryć miejsca pamięci związane z historią, sylwetki żołnierzy, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazać zdobytą wiedzę innym, a jego celem było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Oręża Polskiego w XX wieku oraz jego wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego.

Przy prezentacji postaci uczniowie mieli za zadanie zwrócenie szczególnej uwagi na to, czym się dana osoba wyróżniała, jakie były jej cechy charakteru, czym zasłużyła się dla Polski, dlaczego warto brać z niej przykład?

Młodzież ze szkoły w Lubomierzu, klas mundurowych w ramach zadania konkursowego przygotowała trzy krótkie filmy, każdy z nich jako osobne zadanie:

    1. – Biografia;
    2. – Miejsce pamięci i działania;
    3. – Żywa lekcja historii

Nad zadaniem konkursowym pracowali: Andrzej Krajewski, Wiktor Kupnicki i Bartosz Podobiński.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu zachęcamy do obejrzenia prac

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj