Uwierzyła, że ktoś włamał się na jej konto bankowe. Chcąc zapobiec kradzieży pieniędzy dobrowolnie podała kody blik. W ten sposób straciła oszczędności.
W miarę jak internet staje się coraz bardziej nieodłączną częścią naszego życia wzrasta również liczba internetowych oszustw. Policjanci regularnie organizują spotkania z seniorami uświadamiając ich o metodach stosowanych przez oszustów oraz informują, jak nie dać się oszukać. Mimo to niemal każdego dnia ktoś w kraju traci dorobek życia, bo uwierzył oszustom.
Skala zagrożenia jest olbrzymia. Ponad 139 mln zł to wartość strat finansowych poniesionych w 2023 roku na skutek przestępstw metodą „na wnuczka”, czy „na urzędnika”. Do policjantów zgłosiło się ponad 13 tysięcy osób pokrzywdzonych, w wieku 65 i więcej lat.
Do kolejnego oszustwa doszło 12 sierpnia br. Na numer telefonu komórkowego pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, który podał się za pracownika jednego z banków. Oszust poinformował ją, że doszło do zajęcia konta przez oszustów. W związku z tą sytuacją konieczne jest wdrożenie procedury zabezpieczającej, a następnie nakłonił ją do podania numeru klienta oraz hasła logowania. – wyjaśnia podkom. Beata Sosulska-Baran z jeleniogórskiej policji.
Pod pozorem ochrony konta, fałszywy pracownik banku poprosił pokrzywdzoną do zalogowana się na konto i wygenerowanie kodów blik. Kobieta podała 4 razy kod blik w rezultacie z konta zniknęło 12.800 tysięcy złotych.
Postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padła mieszkanka powiatu karkonoskiego prowadzą funkcjonariusze z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze.
Oszustwa internetowe są coraz bardziej powszechne, jednak oszuści działają gównie tam, gdzie jest niewiedza i naiwność. Pamiętaj, że możesz się przed nimi bronić, stosując zdrowy rozsądek i zachowując ostrożność online. Twoje bezpieczeństwo w sieci zależy głównie od Twoich działań i wiedzy, dlatego nie ignoruj ostrzeżeń.
Pamiętaj
- Nie ufaj osobom, które nagle się pojawią w Twoim życiu online i będą próbowały nawiązać kontakt. Oszuści często udają kogoś, kim nie są, aby zdobyć Twoje zaufanie.
- Zanim dokonasz zakupu lub podzielisz się swoimi danymi osobowymi na stronie internetowej, upewnij się, że jest ona wiarygodna. Sprawdź, czy ma aktualne certyfikaty bezpieczeństwa, recenzje użytkowników i kontakt do obsługi klienta.
- Oszuści często wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, podszywając się pod banki, firmy czy rządowe instytucje. Nie otwieraj linków ani załączników od nieznanych źródeł i nie podawaj swoich danych osobowych w odpowiedzi na takie wiadomości.
- Phishing to metoda, w której oszuści podszywają się pod znane instytucje lub firmy, aby wyłudzić od Ciebie dane osobowe. Bądź czujny na podejrzane strony internetowe i wiadomości e-mail.
- Stosuj silne hasła, które składają się z różnych znaków, a także używaj różnych haseł dla różnych kont online. Korzystaj z autoryzacji dwuskładnikowej, jeśli jest to możliwe.
- Oszuści często wywierają presję, abyś szybko podjął decyzję lub podał swoje dane osobowe. Zawsze daj sobie czas na zastanowienie się i sprawdzenie informacji.