Obchody organizowane w Lubomierzu i Popielówku mają na celu nie tylko upamiętnienie bohaterów tamtych wydarzeń, ale również edukację historyczną.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Lubomierzu mają już swoją tradycję. Wszystko zaczęło się od odnalezienia w 2018 roku, w kościele w Popielówku, sztandaru o symbolice typowej dla Armii Krajowej oraz napisu upamiętniającego osadników Polaków z roku 1946 byłych partyzantów AK, NSZ, BCH, który widniał na płycie upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej. Wówczas okazało się, że w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pn.: Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze majora Henryka Flame. Wśród działaczy był Tadeusz Pietryka ps. „Sokół”, który za swoją działalność został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat i 7 miesięcy. Później wrócił do Popielówka, gdzie mieszkał aż do śmierci w marcu 2010 roku.
Obchody organizowane w Lubomierzu i Popielówku mają na celu nie tylko upamiętnienie bohaterów tamtych wydarzeń, ale również edukację historyczną. Każdego roku mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, historycy oraz młodzież uczestniczą w uroczystościach.
W 2025 roku obchody odbędą się dzień wcześniej, czyli w piątek 28 lutego. Program obchodów:
9:30 – Złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Pietryki ps. „Sokół” na cmentarzu przy Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku
12:00 – VII Bieg Pamięci im. Tadeusza Pietryki ps. „Sokół” na dystansie 1963 m Boisko „Orlik” przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu. Zbiórka o godz. 11:45.
Zapisy pod nr telefonu 75 78 33 634 w sekretariacie Zespołu Szkół w Lubomierzu od poniedziałku do piątku do 24.02.2025 r. Kategoria biegu: kobiety i mężczyźni.
18:00 – Projekcja filmu „Wyklęty” w Kinie „Raj” Budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu ul. Wacława Kowalskiego 5a, I piętro projekcja niebiletowana, ilość miejsc ograniczona.
Na uroczystości zapraszają: Gmina Lubomierz, Stowarzyszenie „Klasztor Lubomierz”, Zespół Szkół w Lubomierzu i Lubomierskie Centrum Kultury. Patron medialny: Lwówecki.info.
Cześć i chwała Bohaterom!